Skocz do zawartości
  • 0

Eq6r problem z osią DEC


malebranchi

Pytanie

Cześć,

 

Od jakiegoś czasu mój eq6r nie potrafi już w GOTO. Wcześniej potrafił, nie wiem co się zmieniło. Steruję nim przez astroberry.

Jak struje nim via indi panel przyciskami "West, East" czyli osią RA to działa tak jak trzeba, naciskam "West/East" leci na zachód/wschód i w KSTAR widzę, że znacznik też się dobrze przesuwa. Natomiast dla "North/South" czyli oś DEC jest już zgoła inaczej, kiedy naciskam "North", telep leci na północ ale w KSTAR znacznik przesuwa się na południe. Tak samo jest z kierunkiem "South", fizycznie przesuwa się na południe, a w KSTAR na północ. To trochę utrudnia trafienie w obiekt...

 

Miał ktoś coś podobnego? Co robić? Jak żyć?

 

Z góry dzięki za rady!

 

Pozdrawiam,

 

--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

jeśli dobrze zrozumiałem problem, to robi mi się tak czasem, wygląda to na bug w indi powodowany może przez PHD. Zamykam wszystkie programy korzystające z montażu (kstars, ekos, skychart, skysafari, phd itp.) odłączam montaż od USB, profilaktycznie wyłączam zasilanie na obudowie montażu na kilka sekund, i potem normalnie wszystko włączam. Zwykle robi się tak max raz na noc gdy dłużej poobserwuję jedno miejsce i zacznę później trochę jeździć montażem.

 

Generalnie jak coś się dzieje z oprogramowaniem to polecam wyłączyć i włączyć ponownie, nawet ze trzy razy, a potem dopiero uznać że coś się psuje :)

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no właśnie też mam takie wrażenie, że to softweare'owy problem. Bo mont prowadzi dobrze bez guidera, a z jeszcze lepiej ;-)

Dziwi mnie, że jeśli to jest bug w astroberry, to ciężko znaleźć coś na forach, a przecież eq6r jest dość popularny, a to powinno oznaczać, że i problem powinien być bardziej znany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@malebranchi szukałbym wśród bugów w indi eqmod. Oprogramowanie darmowe, błąd pojawia się czasem, a takie są najbardziej upierdliwe. Astroberry to tylko dystrybucja, opiekun tego projektu niewiele zrobi poza podniesieniem wersji Kstars i indi, ewentualnie zgłoszeniem buga dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.02.2022 o 10:46, malebranchi napisał:

Cześć,

 

Od jakiegoś czasu mój eq6r nie potrafi już w GOTO. Wcześniej potrafił, nie wiem co się zmieniło. Steruję nim przez astroberry.

Jak struje nim via indi panel przyciskami "West, East" czyli osią RA to działa tak jak trzeba, naciskam "West/East" leci na zachód/wschód i w KSTAR widzę, że znacznik też się dobrze przesuwa. Natomiast dla "North/South" czyli oś DEC jest już zgoła inaczej, kiedy naciskam "North", telep leci na północ ale w KSTAR znacznik przesuwa się na południe. Tak samo jest z kierunkiem "South", fizycznie przesuwa się na południe, a w KSTAR na północ. To trochę utrudnia trafienie w obiekt...

 

Miał ktoś coś podobnego? Co robić? Jak żyć?

 

Z góry dzięki za rady!

 

Pozdrawiam,

 

--

Nie wiem jak to jest u Ciebie ale może w którymś programie zahaczył Ci się w opcjach przypadkowo ptaszek "DEC Reverse"? Tak jest np w EQMODzie i wtedy oś idzie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.