Skocz do zawartości
  • 0

Bino mikroskopowe a astronomiczne....


Jacek1977

Pytanie

Cześć. Mam nasadkę mikroskopową zeissa i używam do US z edkiem 80. Zastanawiam się nad zakupem nasadki astronomicznej Beader MaxBright II i do niej okulary Beader BCO 18mm. Pytanie czy różnica w dawanym obrazie i jakości będzie warta wydanych pieniędzy na tą nasadkę w porównaniu do mikroskopowej? Wiem że zyskam na polu widzenia w  porównaniu z okularami mikroskopowymi. Używana będzie tylko do układu słonecznego, do głębokiego nieba mam esy. Dziękuje za pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
9 godzin temu, Jacek1977 napisał:

Cześć. Mam nasadkę mikroskopową zeissa i używam do US z edkiem 80. Zastanawiam się nad zakupem nasadki astronomicznej Beader MaxBright II i do niej okulary Beader BCO 18mm. Pytanie czy różnica w dawanym obrazie i jakości będzie warta wydanych pieniędzy na tą nasadkę w porównaniu do mikroskopowej? Wiem że zyskam na polu widzenia w  porównaniu z okularami mikroskopowymi. Używana będzie tylko do układu słonecznego, do głębokiego nieba mam esy. Dziękuje za pomoc...

Nie chcę być złym prorokiem, ale gdzie widziałeś dostępną nasadkę Baadera Maxbright II? Nowa jest praktycznie niedostępna, przynajmniej w znanych mi sklepach. Możliwe, że ta nasadka nie ustępuje jej wiele,ale to już musieliby wypowiedzieć się jej właściciele  - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11593_TS-Optics-1-25--Weitfeld-Binokularansatz-mit-30-mm-Prismen-fuer-Teleskope.html 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, PawelStw napisał:

Pochwal się jaką masz nasadkę i jakie okulary. Wątpię by kupno maxbrighta się opłacało, prędzej nowej nasadki zeissa na lusterkach i przeróbka na okulary 1,25.

Cześć. Nasadka z dorobioną przejściówką i okulary 10xSK, 12xO i 17xO. Możesz napisać o jaką nasadkę zeissa chodzi....

IMG_20220206_100944.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Człeko napisał:

Nie chcę być złym prorokiem, ale gdzie widziałeś dostępną nasadkę Baadera Maxbright II? Nowa jest praktycznie niedostępna, przynajmniej w znanych mi sklepach. Możliwe, że ta nasadka nie ustępuje jej wiele,ale to już musieliby wypowiedzieć się jej właściciele  - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11593_TS-Optics-1-25--Weitfeld-Binokularansatz-mit-30-mm-Prismen-fuer-Teleskope.html 

Hej. Jest dostępna w Astroshopie i za jakiś czas ponoć ma być do kupienia w Delcie....

Tylko pytanie czy zmiana nasadki na tyle poprawi obraz w stosunku do mikroskopowej do US żeby wydać na nią tyle kasy?.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W/g mnie, jeśli nawet tylko do planet i Księżyca -  istotna jest także rozdzielczość . A ta zależy od 

przepustowości nasadki .  Nie podejrzewam, by nasadka mikroskopowa miała dużą przepustowość

a okulary PZO dużą diafragmę

Na Maniaku swego czasu dyskusja o okularach PZO

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=3431

 

Poza tym : jak długo i często można patrzeć tylko na planety i Moon ? Zawsze będzie kusić

szerszy kadr - jak  w obserwacjach nocnych - tak dziennych.

 

Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Większość dostępnych na rynku nasadek bino, łącznie z tymi najlepszymi, np. Denkmeier czy Baader Mark V  i Baader Maxbright I to zaadoptowane na potrzeby astronomii nasadki mikroskopowe. Na przykład Denkmeier I i II , jak czytałem na różnych forach. jest oparty na głowicy od chińskiego mikroskopu LW200, a nasadki Baadera - na mikroskopowych głowicach Zeissa. Adaptacja fabryczna polegała z reguły na dodaniu innego mocowania, gniazd pod okulary w astronomicznym standardzie 1,25" i nałożeniu odpowiednich warstw przeciwodblaskowych. Te oryginalne nasadki mikroskopowe mają na ogół inne warstwy na pryzmatach, albo w ogóle ich nie mają. I tutaj może być zasadnicza różnica między nasadką od mikroskopu a nasadką sprzedawaną w sklepach astronomicznych. Bez bezpośredniego porównania Twojej nasadki z astronomiczną trudno powiedzieć, czy będzie różnica w obrazie. Zresztą nawet kupno fabrycznej nasadki nie gwarantuje optymalnego obrazu. Na przykład dość drogi Denkmeier I pod względem transmisji  wyraźnie ustępuje nawet budżetowym nasadkom William Optics (Made in China), co może wskazywać, że jego warstwy są jeszcze "mikroskopowe".  

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 hours ago, Jacek1977 said:

Cześć. Nasadka z dorobioną przejściówką i okulary 10xSK, 12xO i 17xO. Możesz napisać o jaką nasadkę zeissa chodzi....

 

Jest to nasadka z serii mikroskopów primostar. Chyba to najtańsza szkolna seria zeissa.

 

Tutaj jakas recenzja, zresztą dużo na tamtym forum jest o niej informacji:

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/field-test-carl-zeiss-apochromatic-sharpest-czas-binoviewer-r3282

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, PawelStw napisał:

Jest to nasadka z serii mikroskopów primostar. Chyba to najtańsza szkolna seria zeissa.

 

Tutaj jakas recenzja, zresztą dużo na tamtym forum jest o niej informacji:

https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/field-test-carl-zeiss-apochromatic-sharpest-czas-binoviewer-r3282

Dzięki. Super sprzęt ale niestety poza moim zasięgiem finansowym:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.