Skocz do zawartości

Ethos 8mm vs APM XWA 9mm


Swiss

Rekomendowane odpowiedzi

Ethos 8mm vs APM XWA 9 mm: każdy z okularów to okular szerokokątny o kącie 100 stopni. Moje subiektywne porównanie dotyczy wyłącznie dziennych obserwacji. Moje preferencje to 80% obserwacje dzienne, głównie samoloty a 20% obserwacja nocne nieba. Zacznę od AMPa: to bardzo dobry okular, który w obserwacjach nocnych moim zdaniem nie ma żadnych wad. W przypadku obserwacji dziennych występuje w nim fasolkowanie, co objawia się zaciemnieniami od zewnętrznej strony lewego i prawego okularu w czasie nieosiowego ustawienia gałki ocznej względem okularu. Okular jest na to bardzo podatny zwłaszcza w dobrym oświetleniu, gdy źrenica jest najmniejsza. Dodatkowo w okularze występuje pewnego rodzaju brązowa aureolka po obwodzie obrazu gdy oko jest oddalone od okularu. Ta aureolka znika gdy guma okularu jest zagięta a oko w maksymalnym zbliżeniu do szkła.

Teraz o Ethos 8mm:  daje odrobinę większe powiększenie( u mnie 68x vs 61x) brązowy kolor również występuje gdy oko nie jest zbliżone do szkła ale w dużo mniejszej intensywności. Podatność na fasolkowanie nie występuje gdy oko oddalone na odległość jaką umożliwia eyecup ( nie wiem jak to się nazywa - gumowa muszla chyba). Gdy gumki są zawinięte (oko bliżej szkła) okular jest bardzo mało podatny na ruch gałki ocznej. Dodatkowym plusem dla Ethosa jest to, że gumy wokół okularów są bardzo elastyczne i umożliwiają zawinięcie od strony nosa oraz pozostawienie "normalnie" od zewnątrz. Wtedy tworzą profilowaną, chociaż płytką muszlę.  Reasumując do obserwacji dziennych Ethos daje mi więcej frajdy. Nocą jeszcze nie testowałem ale podkreślam, że mój APM 9 mm w przypadku obserwacji był dla mnie idealny.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie odpowiem, APMy już sprzedane. Natomiast jest jeszcze jeden parametr, który dla mnie istotny. Eye relief: ja najlepiej się czuje przy ok 15mm i przy testowaniu lornetek te, które miały najbliżej do 15 mm dawały mi najwięcej komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.