Skocz do zawartości

RT 1000 czy MT 750


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

:)Panie Januszu mam pytanie do pana na temat rat. Jak wygląda system ratalny. Czy wygląda on tak jak na stronie firmy zagiel. Który z teleskopów poleciłby mi pan na początek. Soligor RT 1000, czy Soligor MT 750. Chciałbym móc nim robić zdjęcia jak i obserwować. Wiem że można by zebrać więcej pięniędzy i kupić lepszy sprzęt ale ja uważam że trzeba od czegoś zacząć. Więc jestem ciekaw co pan mi zaproponuje na początek.

Za odpowiedż z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli robić zdjecia i obserwowć to lepszym rozwiązaniem będzie MT-750 bo jest jaśniejszy i nie ma aberracji chromatycznych   :)

RT-1000 to raczej specjalizowane narzędzie Planetarne ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj Janusz z tym narzędziem   :) .

Refraktor ma więcej zastosowań niż patrzenie na planety. Daje np. dobre obrazy gromad otwartych (M44 przy mniejszym powiększeniu - wspaniały widok, podobnie jak M35). Pewnie, że do mgławicowych obiektów nie ma porównania z Newtonem. Ale nie segregowałbym refraktora tylko na jedną półkę - do planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz nie mow tadziowi o fotach bo przeciez foty w ognisku głownym na montazu soligora to chyba nienajlepszy pomysł co? Specem od astrofoto nie jestem ale siedze juz w astro na tyle długo ze wiem ze mija sie to z celem. Jako pierwszy teleskop proponuje RT1000.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Foty w głównym ognisku MT-750 a nawet MT-800 można robić i robi się oczywiście czego dowodem są zdjęcia na sieci chociażby kolegi Bartosza :D .

Owszem trzeba trochę nad tym popracować i usprawnić to i owo ale w końcu nic w życiu nie przychodzi łatwo, a to co łatwo przyszło w dodatku z reguly nie przynosi upragnionej satysfakcji :( > :(

To w końcu tylko ogniskowa 750mm czyli nie takie aż wyzwanie jak Ci sie wydaje, zresztą do odważnych świat należy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że można probowac i osiągać efekty, ale nie radze się od razu nastawiac na udane zdjęcia, bo do tego potrzebne jest doswiadczenie. Dlatego proponuje zabrać sie za zdjęcia na piggy backu z teleobiektywem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.