Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie o montaż EQ1.


Urban

Pytanie

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

EQ 1 jest montażem paralaktycznym w którym jedna z osi (oś deklinacji) jest równoległa do osi obrotu Ziemi, dzięki czemu po prawidłowym ustawieniu całego teleskopu można korygować położenie obiektu w centrum okularu. Czyli możesz regulować, kręcić do pożądanego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, areo napisał:

EQ 1 jest montażem paralaktycznym w którym jedna z osi (oś deklinacji) jest równoległa do osi obrotu Ziemi,

Równoległa do osi obrotu Ziemi jest oś rektascensji (RA), a nie deklinacji. Nie wiem skąd skopiowałeś tą „poradę”, może ze strony teleskopy pl, bo tam jest identyczne zdanie z takim samym błędem. Tu link do Wiki na temat montaży paralaktycznych:

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Equatorial_mount

 

@Urban Miałem ten montaż, rozkręcałem go nawet w celu wyczyszczenia, ale nie pamiętam, czy pierścień z podziałką na osi Dec się obraca. A dlaczego pytasz?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A wiec rozumiesz już sens zamieszczania na siłę postow... jednakże odpowiedz na zadane pytanie tkwi w ostatnim zdaniu ale czy jest sens o tym rozmawiać mam już 20 postów warunki spełnione Pozdrawiam   

Edytowane przez areo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, areo napisał:

odpowiedz na zadane pytanie tkwi w ostatnim zdaniu

 

Nie tkwi, ponieważ pytanie było o możliwość obracania pierścieniem osi deklinacji, a nie obracaniem osi deklinacji. Wbrew pozorom jest to istotna różnica. O co tak naprawdę chodziło koledze @Urban raczej się nie dowiemy, ponieważ logował się tu tylko raz, żeby zadać ww. pytanie, i pewnie się więcej nie zaloguje. Natomiast pisanie odpowiedzi w sytuacji, gdy nie za bardzo ma się rozpoznany temat, na dodatek cytując cudzy tekst i to jeszcze z błędem, tylko po to, żeby sobie nabić 20 postów, jest słabe. Rozumiem, że zależy Ci na uzyskaniu możliwości zamieszczenia ogłoszenia o sprzedaży - ale pomyśl, jak sam podszedłbyś do zakupów od kogoś, kto w taki sposób traktuje pytania osób początkujących? Uważałbyś, że taki ktoś będzie rzetelnym i godnym zaufania sprzedawcą?
 

Limit 20 postów jest wg mnie jak najbardziej sensowny. Jakakolwiek zmiana, czy na plus czy na minus, zawsze spowoduje, że komuś to nie będzie pasować. Teraz akurat 20 postów nie pasuje Tobie, bo chcesz coś sprzedać. Prawda jest taka, że kupować należy ostrożnie od kogokolwiek, kto ma mało postów, i gdy nie można po ich treści ocenić, czy to hobbysta wkręcony w temat, czy jakiś kombinator. Forum jest głównie do wymiany informacji między hobbystami, w ten sposób zbija się tu "kapitał zaufania". A jeśli chcesz coś sprzedać w miarę szybko, bez sztucznego pisania postów (rozumiem Twoje zastrzeżenie, że to trochę bez sensu, i że wcale nie zwiększa poziomu zaufania w znaczący sposób), to wystaw ogłoszenie na OLX albo na Allegro - masę astrosprzętu w ten sposób sprzedałem bez większego problemu. Miłośnicy astronomii i chętni na zakupy są nie tylko na forach internetowych ;) 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.