Skocz do zawartości

SkyWather - Classic i Pyrex


Vulpecula

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

( od razu sprostuje - jestem jeszcze zielonkawy)

 

 

Poczytalem troszku recenzje różnych teleskopów, wiem że trudno jednoznacznie coś wybrać w podanym zakresie cenowym.

To ma byc mój pierwszy teleskop, który podejrzewam bedzie służył długo.

 

Na początku miał byc Firstscope 114/900, później apetyt wzrósł - zdecydowałem się na wyższe progi Celestron C6-N - i do tej pory by tak było gdyby nie Synta 8'' na Dobsonie. - w/g niektórych najbardziej"uniwersalny". Zdaję sobie z tego sprawę że bedzie nieco mniej mobilny niż C6-N.

 

Mam w związku z tym pytanie: jako że jest wersja Classic i groższa o 260 PLN wersja Pyrex. Czy różnica tkwi tylko w lustrze, koóre szybciej się schładza? Czy warto poczekać na schłodzenie 20 min i wybrać ekonomiczniejszy wariant. Nie wiem - a może diabeł tkwi w szczegółach u polskiego sprzedawcy , bo dodam jescze że Fotoclassic podaje w opisie Dob 8'' Classic "typ okularu Plössl", gdzie na astroshop.biz dodawany jest akurat Super Ploss - w obydwu wariantach. :Boink:

A może błąd w opisie ? Ktoś to sprawdzał ?

Z resztą i tak jest narazie brak w magazynie, a różnica 100 zł gdy sprowadzić go z niemiec, z międzynarodową gwarancją, którą można sobie wsadzic...

Po prostu mało opłacalne w tym przypadku ( 49 EUR - transport z pobraniem)

 

I jescze jedno : jako że teleskop ma być używany w terenie ( będzie czesto stał na trawie) to mam obawy że dobsona nie rozstawię na działce o nierównej powierzchni. Czy słusznie ?Czy do tego potrzebny jest jescze jakiś statyw czy po prostu stawia się tą skrzynkę na ziemi ? Jaka jest całkowita długość tubusa ?

 

Czy SkyWather by Dobson 200/1200 to to samo co Celestron StarHoper 8 ?

 

 

 

Pozdr.

 

B)

Edytowane przez Vulpecula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dobsona już nic niejest potrzebne. powierzchnie na działce można wyrównać ... butem :).

 

między pyrexem a floatem w obrazach po wychłodzeniu niema różnic.

 

wszystkie 200/1200 będące na rynku różnią się tylko wyposażeniem (różne okulary) i drobnymi zmianami w dobsonie. (Celestron sie chwali, że starhooper coś ma ulepszone)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

( od razu sprostuje  - jestem jeszcze zielonkawy) 

Poczytalem  troszku  recenzje różnych teleskopów,  wiem że trudno jednoznacznie coś wybrać w  podanym zakresie cenowym.

To ma byc mój pierwszy teleskop, który podejrzewam bedzie służył długo.

 

Na początku miał byc Firstscope 114/900,  później apetyt wzrósł  -    zdecydowałem się na wyższe progi Celestron C6-N  -  i do tej pory by tak było gdyby nie Synta 8'' na Dobsonie.  - w/g niektórych najbardziej"uniwersalny". Zdaję sobie z tego sprawę że bedzie nieco mniej mobilny niż C6-N.

 

Mam w związku z tym pytanie: jako że jest wersja  Classic i  groższa o  260 PLN  wersja Pyrex.  Czy różnica tkwi tylko w lustrze, koóre szybciej się schładza?  Czy warto poczekać na schłodzenie 20 min i wybrać ekonomiczniejszy wariant.  Nie wiem - a może diabeł tkwi w szczegółach u polskiego sprzedawcy , bo dodam jescze że  Fotoclassic  podaje w opisie  Dob 8'' Classic "typ okularu Plössl", gdzie  na astroshop.biz  dodawany jest akurat Super Ploss - w obydwu wariantach.  :Boink:

A może błąd w opisie ?  Ktoś to sprawdzał ?

Z resztą i tak jest narazie brak w magazynie, a różnica 100 zł gdy  sprowadzić go z niemiec, z  międzynarodową gwarancją, którą można sobie wsadzic...

Po prostu mało opłacalne w tym przypadku  ( 49 EUR - transport z pobraniem)

 

I jescze jedno :  jako że teleskop ma być używany w terenie ( będzie czesto stał na trawie) to  mam obawy że dobsona nie rozstawię na działce o nierównej powierzchni.  Czy słusznie ?Czy do tego potrzebny jest jescze jakiś statyw czy po prostu stawia się tą skrzynkę na ziemi ?  Jaka jest całkowita długość tubusa ?

 

Czy  SkyWather by Dobson  200/1200 to to samo co Celestron  StarHoper 8 ?

Pozdr.

 

B)

 

Witam :Salut:

 

Tak jak koledzy piszą nic do Dobsona nie jest więcej potrzebne, stawiasz na działce i koniec. Poza tym nawet jak będzie nie równo to w niczym to nie przeszkadza byle by sie nie kiwało.

W sklepie Fotoclassic powiedzieli cytuje, ( iż lustro pyrexowe jest lepsze do bardzo długich obserwcji, ma lepszą wydajność ), z praktyki zauważyłem że różnicy nie ma wcale.

Poza tym lustrem wszystko jest identyczne w obu syntach. StarHoper 8 także niczym się od Sky watchera nie różni poza tym, iż dają do niego 1 okular a do Sky Watchera 2. Zawsze to jakiś plus, no i cena jest mniejsza od celestrona.Dodatkowo słyszałem iż Starhopery nie zawsze mają dobrze dopasowane podstawy do tubusa i rozkładanie teleskopu powoduje obluzowanie podstawy. Plusem obu modeli jest wyciąg 2' a w podawanych przez ciebie C6-N , Firstscope, jest 1,25'.

Okulary i tak będziesz musiał dokupić inne jeżeli zależy ci na dobrych obrazach

Długość tubusa wynosi 113 cm, średnica podstawy 52 cm, teleskop jest rzeczywiście dużawy i mało mobilny ale robi wrażenie. Do transportu bez problemu można go rozłożyć na 2 części tubus i podstawa, nie stwarza to najmniejszych kłoptów.

Jeżeli nie ma Synty classic w magazynie to zamiast Star hopera brałbym Synte z lustrem pyrexowym albo poczekałbym na classica. Słynna Synta to już legenda a Starhoper jeszcze na swoje uznanie nie zapracował w tylu opiniach co Synta.

Pozdrawiam i polecam się na przyszłość jako posiadacz Sky Watchera 200/1200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W sklepie Fotoclassic powiedzieli cytuje, ( iż lustro pyrexowe jest lepsze do bardzo długich obserwcji, ma lepszą wydajność ) ...

 

 

no to można dopisać, do długiej już listy, następną złotą myśl pracowników tej firmy :banan:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu wiele można kombinować?

Pyrex ma mniejszą rozszerzalność cieplną więc faktycznie - można dedukować że jak ktoś luka i luka tak długo, że się zrobi a to ciepło, a to zimno (a jeszcze ustawi telep nad jakimś gejzerem co to siknie gorącą wodą raz na trzy kwadranse) - to pyreksowe lustro będzie się mniej odkształcało termicznie niż float.

Wmawianie jakichś HEREZJI jest grubą przesadą, poprostu sprzedawca próbował uprzystępnić klientowi różnicę w rozszerzalności cieplnej.

Kiedy warunki termiczne są STABILNE czyli lustro ma temperaturę otoczenia, ta zaś nie zmienia się z kwadransa na kwadrans znacząco - wtedy różnicy między gatunkami szkła nie ma. Ważniejsze, żeby szkło było dobrze odprężone a to już bardziej zależy od jakości blanków niż od gatunki szkła.

Jeśli zamontowany jest ASCT - wtedy stabilność termiczna jest lepsza (czyli i przegawa pyrexu mniejsza) a i z zaparowywaniem mamy spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.