Skocz do zawartości
  • 0

APM 100mm 45° ED-APO jaki max power do Księżyca?


Swiss

Pytanie

Szanowni, 

uprzejmie poproszę o poradę. Moje preferencje obserwacyjne to 80% naziemne oraz 20% niebo. Posiadam lornetkę jak w tytule wraz z Ethosami 8mm z których jestem superzadowolony. Powiększenie 69x jest dla mnie uniwersalne i wystarczające dla moich obserwacji, jednak chciałbym większy power do Księżyca.Ważne dla mnie, aby okulary miały 100st i ER najbliżej 15mm. Zastanawiam się nad Ethosami 4.7 lub 3.7. Zaniepokoił mnie wpis na astronomie.de, w którym użytkownik Ethosa 4.7, skarży się na dużą wrażliwość okularu na nieosiowe patrzenie oraz konieczność utrzymywania głowy w niezmiennej odległości od szkła. cyt:

"Ich hatte mal ein 110° Ethos und hab es nach einer Nacht wieder zurückgegeben. Grund war, dass der Abstand Auge-Linse so feinfühlig war um die 110° zu nutzen, dass ich 95% der Zeit zu nah dran oder zu weit weg war, so ruhig kann ich meinen Kopf nicht halten. Bin dann bei 82° geblieben und habe ein viel entspannteres Einblickverhalten.

CS, Peter"

Poproszę, jeśli ktoś może się podzielić doświadczeniami z używania APM100/45 wraz z Ethosami 4.7 lub 3.7, to będzie dla mnie bardzo cenne.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Potwierdzam to co pisze Marcin_G - Morpheusy 6,5mm zapewnią Ci optymalne obrazy.

Natomiast MaciekC6N pisząc o Morpheusach 4,5 ma rację co do nieznacznej degradacji obrazu jak na tak duże powiększenie. Zgadza się również to że trzeba przez nie patrzeć osiowo. Przez 6,5mm z resztą też. W nocy mnie to nie drażni ale w świetle dziennym to nie dla mnie. Przy tym powiększeniu za dnia wszystko na horyzoncie odpływa. 

Mam obie pary i wiem że w takim właśnie Apmie z Morpheusami 4,5mm trzeba bardzo dobrych warunków a 6,5mm używam za każdym razem. Za każdym razem biorę ze sobą również Morpheusy 9mm i używam.

Przy obserwacjach z gruntu całość wisi u mnie na wzmocnionym żurawiu Orion Monster. Drgań brak ale lubi czasem popłynąć przy wietrze.

Na wąskim balkonie stoi zaś AZ5 z dorobioną przeciwwagą - spore drgania które trzeba przeczekać.

pozdro

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak pisałem preferencje obserwacyjne to 80% naziemne oraz 20% niebo. Dotychczas obserwowałem wyłącznie z Ethosami 8mm i nie widziałem potrzeby mikroruchów. W przypadku okularów 5 mm, na razie nie mam zdania czy mikroruchy niezbędne. Tripod jest bardzo stabilny, a Benro ma blokady przechyłu, obrotu i kilkustopniowe przeciwwagi. Co więcej tripod z głowicą są bardzo mobilne, co dla mnie szczególnie ważne ze względu na podróże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Swiss napisał:

Tak jak pisałem preferencje obserwacyjne to 80% naziemne oraz 20% niebo. Dotychczas obserwowałem wyłącznie z Ethosami 8mm i nie widziałem potrzeby mikroruchów. W przypadku okularów 5 mm, na razie nie mam zdania czy mikroruchy niezbędne. Tripod jest bardzo stabilny, a Benro ma blokady przechyłu, obrotu i kilkustopniowe przeciwwagi. Co więcej tripod z głowicą są bardzo mobilne, co dla mnie szczególnie ważne ze względu na podróże. 

Faktycznie przy obserwacjach dziennych mikroruchy nie są potrzebne a mobilność ważniejsza,mój zestaw z przeciwwagami to marnie się nosi w rękach ciężki kawał żelastwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Okulary bardzo ciężko wchodzą do lornetki oraz równie trudno je wyjąć. Nic nie blokuje, po prostu pasowanie na setne milimetra. Mam następujące pytanie: czy tak ma być że w trakcie wkładania okularów do lornety robi się nadciśnienie wewnątrz i okular w zasadzie wciska się jak tłok do strzykawki. W drugą stronę podobnie: trudno wyjąć okular ze względu na podciśnienie. Czy tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

…Testowania dalszy ciąg: Nikon NAV SW 5mm (Testy z 11.2022)


Okulary Nikon NAV SW 5mm dają perfekcyjne obrazy Księżyca.


Po stronie plusów: kontrast doskonały, wyczernienie idealne, bardzo fajny szeroki kąt. Pole jakie dają okulary obejmuje wszystkie Triple Double z Byka. Przy powiększeniu Nikonów - 110x widać więcej detali niż w Ethosach 8 mm - 69x. Przykładowo na Księżycu, w czasie testu, na kraterze Plato nie było widać małych kraterów, ale widać, że są jakieś elementy-zaburzenia, w miejscach gdzie mapa pokazuje krater (to chyba nie są zanieczyszczenia w gałce ocznej).
Okulary bardzo mało podatne na nieosiowe patrzenie.

Efekt 3D bardzo zbliżony do Ethos 8 mm. 

 

Po stronie minusów: ciężko je włożyć do mojej lornety ze względu na szczelność + pasowanie na setne mm. Robi się po prostu nadciśnienie i wkładając należy poczekać kilka sekund aż się wyrówna.


Różnice które mnie zaskoczyły: przy obserwacjach naziemnych nie mam możliwości objęcia całego Dreamlinera z odległości 9-10 km oraz trudniej jest prowadzić samolot w centrum okularu. To jest oczywiście konsekwencja mniejszego pola oraz większego powiększenia. W obserwacjach nocnych powiększeniu 110x trudniej jest znaleźć na niebie szukany obiekt.

 

Reasumując okulary rewelacyjne.


Dodatkowy wniosek mam taki: moja lorneta da sobie radę z większym powiększeniem.
c.d.n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szanowni,

skieruję dyskusję niniejszego tematu na trochę inne tory, ale jak najbardziej powiązane z głównym wątkiem.

Moja lornetka ma kolimację zrobioną przy 110 x i przy takim powiększeniu obraz jest bdb, pojedynczy bez żadnych przesunięć, które mózg ma korygować.

Mam pytanie: Czy przez APM 100/45 ED ktoś z Was widzi kratery B, C, D, H (lub mniejsze) na kraterze Platona? Z jakimi okularami?
Pozdrowienia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na którejś mapie te maleńkie wewnątrz Plato chyba nawet nie były opisane literami.

Nie udało mi się ich wyhaczyć przy 122x. Być może jeden, ten największy w środku (2,7km) lekko majaczył.

Literami były opisywane kiedyś te kratery zewnętrzne. Pewnie każdy opracowuje atlas po swojemu :)

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Krótkie podsumowanie cech, które mi pasowały lub przeszkadzały w trzech dotychczas testowanych parkach:

 

1.       Morpheus 4.5 mm dawał duży efekt black beans, dodatkowo widzę mniej detali na Księżycu niż w Ethos 8mm.

2.       Hyperion Baader 5mm  fasolkowanie również występuje, okular nie daje  tak ostrego, kontrastowego obrazu jak E8.

3.       Nikon NAV SW 5 mm obraz bardzo dobry, ilość detali chyba większa niż w E8, efekt 3D porównywalny ale mniejszy. Okular ma 2 mankamenty: ciężko włożyć okular do zacisku mojej lornety oraz brak miejsca na nos.

w dalszej kolejności E4.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.