Skocz do zawartości

Obserwacje pałąków spinających satelity Starlink po uwolnieniu (Falcon 9 DEB).


suchyy

Rekomendowane odpowiedzi

     Wiem, że na Astropolis jest temat dotyczący obserwacji satelitów Starlink: Starlink - wątek obserwacyjny, ale postanowiłem założyć nowy, gdyż śmieci: Falcon 9 DEB możemy obserwować niezależnie od satelitów SpaceX. Okazuje się, że są to ciekawe i niełatwe do obserwacji obiekty. Na szczęście, jako kosmiczne śmieci deorbitują w miarę szybko, szczególnie te z wysokości parkingowej Starlinków (1 - 3 miesiące), więc na ich obserwacje nie mamy zbyt wiele czasu, ale za to pod koniec życia wywołują na niebie ciekawe wizualnie sztuczne bolidy, potencjalnie możliwe do obserwacji również z terenu Polski. Rok temu przelot takiego pałąkowego fireball'a został utrwalony nad Hiszpanią (Sewilla-Barcelona). Pisałem o tym: TUTAJ i podałem tam trochę szczegółów na temat, więc już nie będę się powtarzał. W necie jest trochę filmów i fotek robionych przez amatorów, obrazujących pręty (tension rod), zwłaszcza tuż po separacji Starlinków:

 

 

 

 

     Tak się składa, że od pewnego czasu polowałem na te pręty przy okazji obserwacji kolejnych Starlink-train, możliwych do zobaczenia z terenu Polski. W końcu udało mi się moim amatorskim kompakcikiem (Olympus PEN E-PL9) utrwalić na filmach wszystkie cztery pałąki, na dobę (i dwie doby) po starcie paczki Starlinków G4-15.

 

15-05-2022:

 

16-05-2022:

 

     Trudność w obserwacji pałąków spinających polega na tym, że nie możemy ich widzieć ze światła rozproszonego cały czas (lepiej lub gorzej), tak jak to jest w przypadku satelitów na LEO (jeśli tylko nie przebywają w cieniu Ziemi) - pałąki mają na to zbyt małą powierzchnię odbijającą. Możemy je widzieć tylko w czasie bardzo krótkich błysków, kiedy uwolniony i rotujący wolno, wokół środka masy pałąk (długości ok. 6m) pośle w naszą stronę słonecznego "zajączka" (światło odbite od jaśniejszego fragmentu). Wystarczy mrugnąć okiem, żeby przegapić kolejny rozbłysk, więc lepiej jest filmować lub robić fotki. Z mojego dotychczasowego (niezbyt długiego) doświadczenia w tej materii wynika, że krótkie flary od prętów pojawiają się regularnie co 5-6 sekund - wynika to pewnie z identycznej konstrukcji, niezależnie od kolejnej paczki Starlinków, co daje podobną rotację prętów - zresztą widać to na moich filmach, również tutaj (Starlink-train z paczki G4-10):

 

 

     Na Hevens-Above (w bazie danych satelitów, jako "Falcon 9 DEB"), lub na n2yo: TUTAJ możemy pobrać dane orbitalne dla Falcon 9 DEB, a na stronie Jonathan's Space Pages: Starlink Statistics mamy fajne wykresy dla kolejnych misji Starlink, które wiele nam mówią o bohaterach tego wątku.

 

     Obecnie ciekawymi do obserwacji mogą być pałąki z paczki G4-14 ze startu 21 kwietnia 2022, z których trzy: BF, BG, BH zbliżają się do deorbitacji (jeden: BJ już zdeorbitował), aktualnie widoczne u nas nad ranem a od czerwca będą miały "przeloty" (przypominam "błyskowe") na niebie wieczornym, dopóki nie spalą się w atmosferze:

 

https://planet4589.org/space/stats/star/spl44.jpg

żródło

 

np. pręt z tej paczki o oznaczeniach ID: 2022-041BH, NORAD: 52316 ma najniższą orbitę: 216x231 km / 53,2° Wizualizację dla przelotu z Waszych miejscówek zrobicie w Stellarium, lub mapka do pobrania z H-A (szukać pałąków Falcon 9 DEB z ID 2022-041xx).

 

Jak wyglądają wykresy dla pałąków z innych paczek, które już zdeorbitowały (coby oszacować kiedy zdeorbitują powyższe) - dla przykładu (G4-11 start 25-02-2022):

 

https://planet4589.org/space/stats/star/spl40.jpg

  źródło 

    

     Niestety trzeba się liczyć z tym, że dane mogą być mocno nieaktualne (porównywać na różnych portalach).

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.