Skocz do zawartości

Lornetka DeltaOptical Starlight 15x70 - Recenzja


dja.obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

Krótka recenzja lornetki DeltaOptical Starlight 15x70 :D

 

Kilka tygodni temu właśnie zakupiłem tą lornetkę DeltaOptical Starlight 15x70 za kwotę 399 złoty i po jej użytkowaniu jestem bardzo zadowolony z tego sprzętu. Ta idealna lornetka,wspaniałe daje obrazy na nocnym gwieździstym niebem,widać przez nią mrowie gwiazd. U mnie pod wiejskim ciemnym niebem zasięg gwiazd spokojnie widoczne do +10,0 magnitudo,nawet i więcej to zależy od seeingu. Lornetkę wyłącznie wykorzystuje do obserwacji gwiazd zmiennych różnych typów,kolory gwiazd oddane nasyconym rzeczywistym kolorem. Lornetka daje jasne i kontrastowe obrazy,ostrość idealna. W centrum pola widzenia obiektywu gwiazdy punktowe,choć przy brzegach już gwiazdki się rozjeżdżają ale to nie ma wpływu co do obserwacji. Aberracja chromatyczna według mnie prawie niezauważalna w dzień i jak w nocy. Zauważyłem że w dzień obraz po brzegach się nie rozmazuje,wspaniałe. Lornetka poręczna,zapewniam nie potrzeba statywu,nie jest aż tak ciężka,ja już się do jej wagi przyzwyczaiłem. Pięknie widoczne gromady otwarte i jak kuliste. Galaktyki zauważyłem M81/M82 w postaci szarej mgiełki i jądra w centrum tych galaktyk. Galaktyka Wir M51 spokojnie widoczna przez lornetkę DO Starlight. M13 gromadka widok miodzio. Układ podwójny gwiazd jak Albireo pięknie rozdzielone kolorem błękitnym i pomarańczowym. Ta lornetka daje więcej światła i zasięg gwiazd niż lornetka 7x50.

 

Lornetka DeltaOptical Starlight daje obraz w głąb w Wszechświata idealna przystosowane do celów astronomicznych. Jak na duże powiększenie 15x lornetka daje duże pole widzenia dość szerokie jak na te parametry jestem zadowolony. Co do optyki,lornetka solidnie wykonana,oczywiście z gumowej powierzchni i plastiku,mostek solidnie wykonany,pokrętło regulacji ostrości gładkie,chodzi płynnie,nie chropowato,wystarczy lekko czujnie przycisnąć dwoma palcami aby wyostrzyć obraz gwiazd. Obiektywy o średnicy 70mm duże,dają wrażenie,kolory obiektywów zieleń (seledynowe) Kolimacja lornetki idealna,ponieważ gwiazdki te jasne punktowe brak podwójnego obrazu,gwiazdy nie iskrzą.

 

Z przodu okularów muszle oczne zwijane co daje nam duże komfortowe pole widzenia gwieździstego nieba hi hi.. Od początku zakupu tej lornetki,już kilkaset gwiazd zmiennych zaliczonych. Właśnie o taką mi lornetkę chodziło z takimi parametrami 15x70,to uniwersalna lornetka do celów Astronomicznych i krajobrazów. Co do obserwacji krajobrazów,kolory oddane. Wspaniała lornetka do obserwacji gwiazd zmiennych i komet,czy galaktyk i mgławice

 

Nic dodać nic ująć,lornetka zasługuje na pięć gwiazdek :helo:

 

Widać że producent się postarał o jakość tych lornetek i jak na ten budżet fajna lornetka. i tyle..

 

Astropozdrówka 

20220511_184949.jpg

20220420_163554.jpg

20220420_162729.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie dawno obserwowałem sobie gwiazdy zmienne,czyste i przejrzyste niebo, seeing +5 tak więc przez lornetkę DeltaOptical Starlight patrząc gwiazdy punktowe te jasne i kolory o rzeczywistym kolorze barw,każda gwiazda ma swoje widmo więc przez lornetkę kolory oddane :D

 

Ostrość moim zdaniem idealna,ale już po brzegach gwiazdki nie ostre ale cóż za ten budżet fajowa lorneta :helo:

 

Zapewniam, statyw nie potrzebny,chyba że ktoś potrzebuje jeden obiekt dłużej obserwować.  

20220605_225257.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kilka obserwacji przeprowadziłem na nocnym gwieździstym niebem i powiem szczerze że lornetka DO Starlight daje ładne obrazy, widać że to bardzo daje jasne i kontrastowe. Aberracja chromatyczna coś tam widać ale ja nie jestem wrażliwy na aberracje,ale to wpływa tylko na jasnych obiektach :D

 

No czerwone gwiazdy oddane nasyconym rzeczywistym kolorem 

Każda gwiazda ma swoje widmo O,B Biało błękitne, A,F gwiazdy białawe i typu M czerwone. Czyli ta lornetka DO Starlight wpływa na jakość tych kolorów

Statyw nie potrzebny,spokojnie utrzymanie jest w rękach ;)

 

Piękne obiekty w centrum pola widzenia.
Fajna i budżetowa lornetka,nie narzekam. Ta lornetka daje bardzo duży zasięg gwiazd i pozostanie w mojej kolekcji.

 

Wydaje mi się że mostek jest plastikowy bo nie którzy sądzą że metalowy,ale za to solidnie wykonany :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.