Skocz do zawartości

ATM (Mak)Newton- Część 2.5- aktywne chłodzenie z filtrem- mod w pół godziny


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Część dwa i pół sagi ATM teleskopu Mak-Newt SW MN190. Jest to konstrukcja zamknięta, więc chłodzi się powoli. Na moje oko, przy obecnych warunkach teleskop nie nadąża z chłodzeniem za spadkiem temperatury zewnętrznej. Potrzeba więc aktywnego chłodzenia.

 

Pewien wątek na Cloudynights analizował skuteczność różnych rozwiązań chłodzenia teleskopów zwierciadlanych.

 

Wnioski i założenia:

 

1. Najskuteczniej działa wdmuchiwanie powietrza z tyłu teleskopu, przez celę LG do środka.

 

2. Skuteczność podnosi skierowanie powietrza na powierzchnię LG. Tak aby nie przepływało wzdłuż ścian tubusu, tylko zdmuchiwało warstwę ciepłego powietrza z lustra. Tak się składa, że mam baflę ATM tuż nad celą, która ma przykrywać krawędź LG oraz mechanikę celi i ona, incydentalnie, tą funkcję spełni. O taką:

image.thumb.jpeg.cead8934d3c9eb9a400854b0b6994e71.jpeg

 

3. Powietrze wylatywać będzie przez celę menisku z przodu, która ma otwory wentylacyjne. Planuję jeszcze na deklu z tworzywa nakładanym na front tuby wywiercić kilkanaście otworów i zabezpieczyć je opisaną poniżej siatką filtracyjną, żeby chłodzić tubus z osłoniętym meniskiem. Ale to już trywialna rzecz, szkoda miejsca na forum na opisywanie.

 

image.thumb.jpeg.9c668a175283ce410f4f80f4e3232eb4.jpeg

 

Materiały:

1. Wentylator 80mm 3000 obrotów, optymalizowany pod statyczne ciśnienie:

Capture.JPG.6806c70f043c9607b56e136d0087a96a.JPG

 

2. Arkusz spienionego PCV- bardzo wdzięczne tworzywo, można ciąć nożykiem i używać, gdzie nie trzeba dużej wytrzymałości mechanicznej.

 

3. Siatka filtracyjna nierdzewna. Ja użyłem siatki z oczkiem 0,075 x 0,075 mm i grubością drutu 0,035 mm. Jest genialnym filtrem, wygląda jak tkanina, zatrzyma przeważającą większość pyłu i kurzu a przy tym stawia niewielki opór. Używam jej do filtrów w komputerach. Do zakupu tutaj: Przedmioty użytkownika ANNSIATKI - Allegro.pl

 

Wykonanie:

IMG_20220630_212616.thumb.jpg.7f6ae5b6e27ceb55d5b83df895b5fcc3.jpgIMG_20220630_212610.thumb.jpg.20b5e70ee0e2837d39744a1083c1926e.jpgIMG_20220630_212559.thumb.jpg.ab7a7b17b9d2c0cded8698177d4ba896.jpg

 

Wentylator przykręcany w miejsce metalowego dekielka. I tyle, koniec :-)

 

 

Część 1 opisu przeróbek teleskopu tutaj:

Część 2 tutaj:

 

 

Pozostaje do opisania:

- wyczernienie wszystkiego,

- mechaniczne modyfikacje- instalacja stałego dovetaila Losmandy, uchwytów do przenoszenia, dovetaila do mocowania szukacza,

- wymiana znacznika centrum lustra głównego, kolimacja za pomocą narzędzi CATSEYE Collimation oraz innych kombinacji.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim MN190 powietrze wydmuchuję, aby uniknąć zasysania zanieczyszczeń. Od razu po włączeniu wentylator ogranicza "tube currents" na tyle, że można robić zdjęcia. Poniżej fragment kolejnych klatek bez wiatraka i z wiatrakiem, bezpośrednio po wyniesieniu z domu teleskopu, przy dużej różnicy temperatur.

 

tube_current-1.png

 

 

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wchodzi dołem, przez drobniutki filtr a wychodzi górą, przez otwory w celi menisku. Tam jest dość gruba siatka, która przepuści pył. Poza tym ten kierunek zgadza mi się z naturalną konwekcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.