Jump to content

Herbert West

Społeczność Astropolis
 • Posts

  565
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Herbert West

 1. The Foundation (serial Apple TV). Czy ktoś ma inną opinię na temat tego gniota niż ja- tzn. guano zawinięte w błyszczący papierek?

  1. Show previous comments  1 more
  2. Herbert West

   Herbert West

   Jedyna interesująca rzecz, której nie było w książce ale mogłaby być bo pasowała do kontekstu- atak klonów (Imperatora). Dobrze zrobione, dobrze zagrane.

   Najgorsza rzecz wśród wielu, wielu złych elementów to odklejenie od kontekstu społeczno-polityczno-ekonomicznego. Rzeczy się dzieją w serialu bo fabuła musi się toczyć. A w książce się dzieją, ponieważ muszą się dziać. Do tego przegniły sosik politycznej poprawności, buee...

  3. szuu
  4. Paether

   Paether

   Nawet pomijając akrobatykę z postaciami, to tak po prostu na razie mnie to nie urzekło. Jest na tyle w porządku, żeby nadal śledzić, ale nic więcej :noexpression:

 2. Chyba to tutaj wkleję: https://astropolis.pl/topic/80146-eq6-zero-backlash-mod-za-~10-zł-czyli-osznurkowanie/?tab=comments#comment-917985
 3. Znakomite kolory. Podoba mi się taka wersja, z nasyconymi barwami.
 4. Generalnie, polecam moje podejście do obróbki:
 5. Po prostu zrób DBE i porównaj do wersji bez DBE. DBE nie zastąpi ci flata a flat nie zastąpi DBE!
 6. Mam do wydania dwa bilety do Filharmonii krakowskiej na dziś- sobotę, na 18:00. Za darmo, nie zdołam dotrzeć. Znakomity koncert, dyryguje Antoni Wit, w programie między innymi Rachmaninow. PW.

   

  https://www.filharmonia.krakow.pl/Repertuar/Cykle_koncertowe/Koncerty_symfoniczne_i_oratoryjne/9839-KONCERT_SYMFONICZNY.html

  1. Grzędziel

   Grzędziel

   Chętnie bym poszedł, bo drugi koncert Rachmaninowa uwielbiam, alem z Warszawy, a poza tym chciałem dziś obejrzeć na konkursie Bruce Liu. Obstawiam, że wygra.

  2. Herbert West

   Herbert West

   Bilety znalazły w ostatniej chwili nowych właścicieli z dalekiej rodziny.

   Przy okazji dowiedziałem się, że klasyki słuchają też @Grzędziel i @dobrychemik

 7. Wavelets- historia i wytłumaczenie (bez równań). Nie w aspekcie astrofoto dokładnie, ale jako techniki matematycznej.

   

  How Wavelets Allow Researchers to Transform — and Understand — Data | Quanta Magazine

  1. beny

   beny

   Miałem falki haara na studiach na analizie sygnału, to była masakra żeby to skumać :D

  2. OBERON RD

   OBERON RD

   Przekształcenia falkowe: jak wpiszesz w google, to wylecą prace po polsku nawet sprzed kilkunastu lat. Nie trzeba się męczyć po angielsku. Dodasz słowo optyka i dowiesz się więcej o tym co robi Registax itp

 8. Hej, nieźle, jak na ograniczenia techniczne! Bez porównania lepiej niż twoja fotka NGC 7380. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ogniskową prawie metr, suby 180s i brak guide. Światłosiła 6.3 i ten sumaryczny czas ekspozycji to nie jest mało na ten obiekt bo jest całkiem jasny. Niech cię f/6.3 nie martwi nawet przez chwilę.
 9. Pomoc dla kolegi, zakładam. Nie wszyscy chcą mieć wszystko idealnie i nic w tym złego, ale jeżeli ktoś dąży do ideału to recenzje są bardzo przydatne :-)
 10. A, racja, ja nie mam żadnej rurki z flattenerem czy korektorem.
 11. Może stare dobre relaksy? Wojas je produkuje teraz, może najgrubsze, najbardziej szczelne by się nadały? https://duckduckgo.com/?q=%C5%9Bniegowce+relaks&iax=images&ia=images
 12. Właśnie nie jestem pewien czy się układa równo nawet gdy się dokręci. Jeżeli ślizgi są niesymetrycznie wytarte to może być minimalnie krzywy wyciąg. Poza tym ustawiasz ostrość gdy wyciąg jest ruchomy a gdy dociśniesz to może minimalnie zmienić pochylenie i wychylić się z właściwej płaszczyzny. Lepiej zrobić serwis i mieć z głowy. To akurat łatwa naprawa.
 13. Możesz samemu, jeżeli gdzieś dostaniesz odpowiednie paski poślizgowe. Nie wiem jednak gdzie i jakie, bo nie szukałem. Ten wyciąg to prosta konstrukcja. Ja jeszcze tego nie robiłem u siebie i zamierzam poprosić @Tom-cio aby to dla mnie zrobił przy okazji innej, większej robótki.
 14. Ten luz występuje nawet przy minimalnym wysuwie wyciągu, więc jeżeli go masz, to jedynym rozwiązaniem jest remont wyciągu. Dociskanie śrubą dociskową go może trochę zmniejszyć, ale gdy go zlikwiduje całkowicie, to unieruchomisz wyciąg :-)
 15. O- chodzi o taki ruch z powodu luzów.
 16. Słuchaj, jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Sprawdź wyciąg. TS65Q ze starszych lat mają luzy na wyciagu. W tubie wyciągu jest oczywiście przekładnia, ale są też takie paski wklejone, chyba teflonowe. Z czasem się wycierają i wygniatają i skutkuje to odczuwalnym luzem ruchomej rurki wyciagu. Zwłaszcza to widać i czuć, gdy kręcisz wyciągiem. Ja ostatnio kupiłem TS65Q z pierwszych lat i ma tą przypadłość. Na razie używałem do wizuala i przy średnich i duzych powiększeniach, gdy ustawiam ostrość, pole widzenia się przesuwa bo rurka wyciągu ma luz. Taka wada na 100% wyjdzie na fotografii, ponieważ ja przez ostry okular widzę jak się zmieniają gwiazdki gdy wyciąg rusza się w płaszczyźnie tego luzu.
 17. Eee tam, to jest problem który akurat można rozwiązać rzucając w niego pieniędzmi (na EAF) ;-)
 18. Brawo za IFN. Na moim dosłownie drugim zdjęciu- M81, złapałem zaskakująco dużo tego kurzu, chociaż w ogóle się tego nie spodziewałem. Od tamtej pory mam sentyment ;-)
 19. Przy tilcie część matrycy jest bliżej idealnej odległości i gwiazdy będą miały lepszą geometrię niż w częściach matrycy, które są dalej i będą bardziej zdeformowane. Jeżeli gwiazdy na całym kadrze (sprawdź surowego suba) są zniekształcone w taki sam sposób to raczej tilt to nie będzie.
 20. Mocujesz kamerę na gwint czy też clamp-ring 2"? Tylko gwint jest godzien zaufania.
 21. Fajnie :-) Może użyj MaskedStrech i zrób to agresywniej niż ta manipulacja histogramem, którą zrobiłeś? Ponad 4 godziny materiału przy tej światłosile na pewno pozwolą na pokazanie czegoś więcej.
 22. O proszę. Brawo za diagnozę! Zwróć tylko uwagę jedną rzecz. Śruba mogła ocierać o oś (lunetka wchodzi w oś RA. Co oznacza, że możesz (ale nie musisz) mieć trochę metalowych wiórów w montażu. W tym miejscu mogą potencjalnie wejść w łożysko stożkowe, które jest za tym czarnym pierścieniem, który jest za lunetką.
 23. Spokojnie, nie polemizuję z Tobą tylko staram się podać jakieś użyteczne sugestie. Ja jestem z obozu "robię to dla siebie a nie dla lajków weteranów", więc możesz robić co ci się podoba celując aparatem w niebo. Tylko nie oczekuj oklasków na forum astrofotograficznym, ponieważ standardy są tu całkiem wysokie- jak zresztą być powinny :-) Niemniej jednak, jeżeli nie przejmiesz się niekiedy kąśliwą krytyką, która nie jest konstruktywna (co radzę ignorować) to bardzo dużo możesz z tego forum wynieść.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.