Skocz do zawartości

V Aql


Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj obserwowałam kolejną gwiazdę węglową: V Aquilae. Ikosz mnie namówił (dzięki :) ). Warto spróbować, bo akurat ją jest łatwo odszukać. Bardzo łatwo - w pobliżu jest jasna lambda Aql. Namalowałam sobie prowizoryczną mapkę samego tego obszaru wokół lambdy Aql wraz z szukaną gwiazdą i odnalazłam bez problemu. Na korzyść jest zapewne względnie duża jasność obiektu (ok. 7 magnitudo). Szkicując, celowo nie centrowałam V Aql, bo zależalo mi na pokazaniu jej wraz z paroma innymi gwiazdami obecnymi w polu widzenia. Zauważyłam, że większość z nich jest źółtawa. Możliwe, że to wizualnie nieco osłabiło mocną czerwień V Aql (gdyby w okolicy znajdowały się błękitne gwiazdy, byłby znaczny kontrast). Kolor piękny, zadziwia, przyciąga wzrok, urzeka. Na wykresie (dołączyłam pod szkicem) obiekt ten widnieje jako intensywniej czerwony od T Lyrae. Jednak wskaźnik barwy wg katalogu SIMBAD jest wyższy dla T Lyrae i byłoby to zgodne z tym, co widziałam i odczuwam. V Aql jest mocno czerwona, ale nieco mniej od T Lyrae. Myślę, że warto sprawdzić i porównać. 

 

image.png.5e0c5a6e839bde2fa1a0191dddc2e8c5.png

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze U Cam? Ona jest w towarzystwie (odl. 1-2 stopni) trójeczki biało-żółto-pomarańczowej: HR1158 - HR1129 - HR1105. Powinno dać fajny kontrast kolorystyczny. I też łatwo znaleźć, bo "pionowo nad Capellą" (zbliżony azymut)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, bez szans. Ale może inni spróbują, np. z ciemnego nieba na wsi. Musi być ładna, bo też jest bardzo chłodna. U mnie to wiesz, powyżej 3 magnitudo nie zobaczę (a muszę najpierw namierzyć jakiś w miarę jasny obiekt, żeby dotrzeć do szukanego). A ta Żyrafa, to normalnie jakieś pustkowie. U mnie to czarna plama na niebie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Bellatrix napisał:

V Aql jest mocno czerwona, ale nieco mniej od T Lyrae. Myślę, że warto sprawdzić i porównać

 

W kwestii barw gwiazd węglowych przypomniał mi się pewien artykuł, który dość dawno był opublikowany na łamach S&T. Przedstawiono tam poniższą grafikę. Podobno z jej pomocą można bliżej określić odcień danej gwiazdy. Szczerze powiedziawszy, to sam nie próbowałem i nie wiem jak mogłoby ona sprawować się w warunkach nocnych, ale może ktoś bardziej zainteresowany tematem będzie potrafił zrobić z niej użytek ?

Carbon-red-color-block-Ingrid-Sundburg_ST.jpg

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, fajne. Mnie się to też przypomniało ostatnio, ale nie mogłam odszukać artykułu (widziałam to z 5 lat temu). Dzięki, że Ty znalazłeś. No to V Aql byłaby najbliższa barwie z poletka "candy". Takie niby czerwone, ale podszyte czymś jakby  ciut żółtym, cieplejszym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.