Skocz do zawartości

Możecie zerknąć i podpowiedzieć?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie 

Ostatnio podjęłam próby wykorzystania obiektywu o troszkę dłuższej ogniskowej,do tej pory bawiłam się jedynie 50 z racji tego że mój montaż jest już praktycznie na wykończeniu...odpada pręt od przeciwwagi i muszę kombinować, obklejac taśmą żeby się trzymał itd...

Zdjęcia robiłam jupiterem 135mm f/3.5,obiektyw przymknełam do f/5.6 ,ISO 800,na zdjęcie składa się 50 zdjęć po 60 sekund,przy dłuższej ekspozycji gwiazdy przestawały być punktowe,chociaż przy 60 sekundach też nie jestem pewna czy jest ok.do tego zrobiłam po 30 zdjęć bias,flat i dark/flat.Niestety nie zrobiłam samych darków ponieważ popsuła się pogoda i musiałam się zwijać i domyślam się że godzina materiału to też mało.Jestem świadoma że to zdjęcie nie jest dobre,to była pierwsza próba w tym roku i z innym obiektywem,cięższym,ciemniejszym i już bardzo leciwym.zdaje sobie sprawę że popełniłam kilka błędów,na pewno ostrość jest do bani i nie jestem pewna czy dobrze wykonałam flaty itd.obrobka to też taka podstawa w Siril bo tego cały czas się uczę.Zauwazylam na zdjęciu również takie dziwne czerwone i niebieskie zacieki,jest tam też taki brązowy pasek w dolnej części zdjęcia i nie mam pojęcia czy to wina moich nieudolnych ustawień,aparatu czy też obiektywu?a może obróbki?przy canon 50mm nic takiego nie zaobserwowałam...a może to wina źle wyważonego sprzętu lub złego ustawienia na biegun?aparat to canon 450d mod.moze coś podpowiecie?co robię źle a co ode mnie nie zależy? fotografowałam okolice łabędzia...

 

 

 

 

1658594405870_cygnus.2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, bo nie mam za wiele doświadczenia, to te ciemne smugi to jest walking noise spowodowany brakiem ditheringu. Do ditheringu zwykle wymagany jest guiding, ale pewnie mogłabyś go zrobić ręcznie, minimalnie przesuwając kadr co kilkanaście zdjęć. Te jasne niebieskie smugi to moim zdaniem błędy stackowania, pamiętam że swego czasu miałem coś podobnego w Sirilu. Po tym jak zrobiłem stackowanie ręcznie, dokładnie wg tego tutoriala https://siril.org/tutorials/tuto-manual/ to już ich nie miałem, spróbuj zrobić tak jak piszą.

 

image.png.170d7bc3de8f93b481efc03651b47eba.png

 

"Niestety nie zrobiłam samych darków ponieważ popsuła się pogoda" Darki możesz zrobić w każdej chwili, byle się w miarę zgadzała temperatura, ja robiłem na balkonie :)  Co do paska to też miałem taki, ale niebieskawy, może to kwestia Canononów bo miałem taki w swoim modowanym 1200D. Znika w większości po poprawnym użyciu poprawnych klatek kalibracyjnych.

 

Ustawienie na biegun wygląda w porządku, gwiazdy są raczej punktowe, acz faktycznie nieostre.

 

Działaj dalej, to zdjęcie wygląda lepiej niż cokolwiek co zrobiłem przez całe pierwsze pół roku swojej astrofografii, powodzenia i życzę sukcesów :)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.