Jump to content

ASI 120MC-S (kolorowa) a soczewka barlowa


 Share

Recommended Posts

Witam, 

 

Poszukuję porady. Posiadam teleskop Dobson 8" (200/1200) i niedawno dokupiłem swoją pierwszą kamerkę ZWO ASI 120mc-s. 

Kamerka ta posiada sensor 1/3" czyli przekątna matrycy to 6mm.

Jeśli dobrze rozumiem, to sama kamerka podłączona do mojego teleskopu daje obraz powiększony 200x. W swoim zestawie posiadam barlowa x2 i po użyciu go, jakość obrazu minimalnie spadła, ale dalej wszystko wyglądało zdumiewająco dobrze, mimo że podane "maksymalne użyteczne powiększenie" wynosi 400x.

Czy w takim razie jest sens dokupić do tego zestawu jeszcze jeden barlow, który da mi kolejne przybliżenia? 

 
Edited by Oskar1234
Link to comment
Share on other sites

A jaki jest cel zwiększania tych powiększeń?

 

Jeśli liczysz na więcej szczegółów, to może być z tym kłopot. Dla teleskopów zwierciadlanych przyjmuje się maksymalne użyteczne powiększenie jako 1.5*D, czyli 300x dla Twojego. Wzrost powiększenia powoduje spadek jasności, a ASI120MC czułością nie grzeszy. Do użycia z kamerą lepiej wyliczyć sobie skalę, jest to bardziej użyteczne. Dla 1200mm ogniskowej to jest 0.64arcsec/px, z barlowem 2x=0.32. Należy jeszcze uwzględnić obecność atmosfery i seeing z niej wynkający, typowo w miastach jest po 0.5arcsec, co oznacza, że nie zobaczysz nic bardziej szczegółowo. Barlowa możesz wkręcić bliżej matrycy, wtedy da mniejsze powiększenie. Stackowanie barlowów zwykle powoduje odbicia więc to nie za dobry pomysł. Sam barlow wprowadza też zniekształcenia i straty więc wiele zależy też od jego jakości. Czasem bardziej szczegółowy obraz uzyskuje się bez jego pośrednictwa. Chcąc zwiększyć skalę optymalnie - lepiej użyć kamery z mniejszym pikselem.

 

Jeszcze jedna ważna kwestia - utrzymanie w polu widzenia obiektu bez drgań na dobsonie, przy powiększeniu nawet 300x to nie takie łatwe więc pod tym względem lepiej pozostać przy tym 0.64arcsec/px i nie schodzić niżej.

Podsumowując - w Twoim przypadku przy dobrym seeingu do bardzo jasnych obiektów ewentualnie można użyć jednego dobrej jakości barlowa, najlepiej wkręcając go bliżej matrycy. Choć zalecam bez barlowa. Tani barlow lepiej zostawić do wizuala i nie używać z kamerą.

Edited by lkosz
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Oskar1234 napisał:

Jeśli dobrze rozumiem, to sama kamerka podłączona do mojego teleskopu daje obraz powiększony 200x.

Źle rozumiesz. Zakładam, że policzyłeś to powiększenie używając przekątnej matrycy jak ogniskowej okularu, ale to tak nie działa. Mówienie o powiększeniu w kontekście teleskopu z kamerą nie ma sensu, można mówić o skali obrazu (w sekundach łuku na piksel), ale to nie jest tożsame z powiększeniem. O powiększeniu możemy mówić w przypadku obserwacji wizualnych (w układzie obiektyw - okular - oko).

 

Rozmiar matrycy przekłada się na rozmiar pola widzenia, a zdolność rozdzielcza zależy od rozmiaru piksela. Jak wymienisz kamerę na taką, która ma większą matrycę ale tej samej wielkości piksele, to zmieni Ci się jedyni pole widzenia; a jak wymienisz na taką z mniejszymi pikselami, to uzyskasz większą (przynajmniej teoretycznie) zdolność rozdzielczą.

To jest w sumie dość skomplikowane zagadnienie, ale tak w wielkim skrócie: dla tej kombinacji kamery (czy ściślej - kamery z takim rozmiarem piksela) z teleskopem nie ma większego sensu używać barlowa o krotności większej niż 3. Osobną sprawą pozostaje oczywiście to, że masz małe pole widzenia nawet i bez barlowa, więc utrzymanie w nim ręcznie jakiejś planety jest pewnie dość upierdliwe, a jak dołożysz barlowa, to będzie jeszcze trudniej.

Edited by Krzysztof z Bagien
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.