Skocz do zawartości

Malownicze zachody słoneczne a aktywność wulkaniczna


Mc ślimack

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi dniami mamy do czynienia z bardzo malowniczymi (krwistoczerwonymi) zachodami Słońca. Obiło mi się kiedyś o uszy, że związane może to być ze wzmożoną aktywnością wulkaniczną. Czy ktoś siedzący w temacie może potwierdzić, że właśnie gdzieś zaszła większa erupcja? Ostatnia do jakiej się dokopałem, to wybuch wulkanu Sakurajima, bodajże z 24 lipca. Znalazłem też taką stronkę, ale jak dla mnie, to nic konkretnego (aktualnego) z niej nie wynika:

https://volcano.si.edu/faq/index.cfm?question=eruptionsbyyear

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z map zapylenia atmosfery nie wynika żeby to był jakiś wybuch wulkanu, choć widać falę pyłów, zapewne pochodzenia pustynnego. Mapy lotnicze też nie mają zaznaczonych zadymień pochodzenia wulkanicznego w pobliżu Europy, choć wulkany dymią w Ameryce Środkowej i widać pasmo pyłu z tamtych okolic wędrujące nad Atlantyk.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bocian napisał:

Nie wulkan tylko pożar w Czechach

 

Jeśli pożar znacznej wielkości lasu może wywołać taki efekt w atmosferze, to faktycznie może być coś na rzeczy. Park Narodowy Czeska Szwajcaria, to jakie 250 km ode mnie w linii prostej na zachód.

 

9 godzin temu, lkosz napisał:

Z map zapylenia atmosfery nie wynika żeby to był jakiś wybuch wulkanu, choć widać falę pyłów, zapewne pochodzenia pustynnego.

 

Ciekaw jestem jak aktualnie zachody Słońca wyglądają na północy naszego kraju - u mnie ludzie zatrzymywali się wieczorami aby uchwycić kolor nieba za pomocą aparatów w smartfonach. Na mojej szerokości geograficznej pożar może być zjawiskiem "lokalnym", a jeśli północ widzi równie barwne zachody, to może faktycznie pył pustynny. Jednak co do tego, czy może on wpływać na tego typu zjawisko jak odcień nieboskłonu podczas zachodu Słońca, to nie mam pewności. Wydaje mi się natomiast, że raczej na pewno mogą się wówczas pojawić pyłkowe "korony" wokół Księżyca.

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.