Jump to content

Wasze opinie o tym zestawie


rerekumkum
 Share

Recommended Posts

Witam.

DO wprowadził do oferty Tala 200K na montażu EQ5. Cena zdaje się być niższa niż tego samego TALa na montażu rosyjskim, który był w ofercie DO niedostępny.

Szczegóły pod http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d40c54a0caabef5

 

Prośba o Wasze opinie, bo chcę coś kupić, a miotam się jak :kupa: po przeręblu.

Napęd jest bez mechanizmu zegarowego.

 

Pozdrawiam

Mirek

Edited by rerekumkum
Link to comment
Share on other sites

Guest polaris

Hm, fajna rzecz, ale nie rozumiem dlaczego najpierw pisza:

"Potężny statyw z mechanizmem zegarowym..."

a nastepnie:

"Montaż ma możliwość opcjonalnego wyposażenia zestawu w (...) napęd w jednej lub obu osiach..." :blink:

Link to comment
Share on other sites

Trzeba pamiętać, że 200K jest ciężkim teleskopem. Tuba waży jakieś 13kg. A ktoś wie jaka jest maksymalna nośność EQ5? Utrzyma na pewno, ale czy będzie wystarczająco stabilny?

 

PS Oczywiście napęd w przypadku teleskopu o ogniskowej 2000mm jest absolutną koniecznością.

Link to comment
Share on other sites

Jak widzę tą cieżką rurę i dwie "lole" przeciwwagi na głowiczce EQ-5 to mnie dreszczyk emocji przechodzi bo kiedyś może to nie wytrzymać i coś trzaśnie.

Zresztą uprowadzenie na nim ogniskowej 2000mm np do astrofoto DS chyba nie będzie możliwe nawet z fabrycznymi napędami, to tylko moje zdanie, ktoś oczywiście może mieć inne :rolleyes:

Jako minimym przyzwoitości proponowałbym tu montaż klasy i nośności EQ-6 B)

Edited by Jarzyna B.
Link to comment
Share on other sites

Jak widzę tą cieżką rurę i dwie "lole" przeciwwagi na głowiczce EQ-5 to mnie dreszczyk emocji przechodzi bo kiedyś może to nie wytrzymać i coś trzaśnie.

Zresztą uprowadzenie na nim ogniskowej 2000mm np do astrofoto DS chyba nie będzie możliwe nawet z fabrycznymi napędami, to tylko moje zdanie, ktoś oczywiście może mieć inne :rolleyes:

Jako minimym przyzwoitości proponowałbym tu montaż klasy i nośności EQ-6  B)

Nie przesadzajmy. Mój 200K nie waży 13 a koło 11 (kiedyś ważyłem każdą poszczególną część, ale gdzieś zapodziałem wyniki), a biorąc pod uwagę tylko 50 cm długości tuby śmiem twierdzić, że będzie to lepiej pracowało niż na MT3-S który był dodawany i którego ja mam.

Tał 200K ma wyciąg 1,25" i świato F10, dlatego nie ma co się nastawiać na fotografowanie DS. To jest "planetarny spooter" i tyle. Napęd w osi RA jest konieczny, bez tego ucieka przyjemnośc obserwacji. No i jest niezbędny przy robieniu fotek webcamem. (Tak, wiem, bez napędu tez się da - można też jeździć furmanką na odpust, albo "tojotą" do reala).

 

Po moich ostatnich testach PE "nowego" montażu NPZ - MT3-S ostatecznie poddałem się i nie będę już focil z balkonu nawet jasnych DS. Mój montaż nawet 15 sek expozycje psuje przy F5, a co mówić o F10.

Myślę, że na EQ5 było by lepiej - ale tego nie sprawdziłem.

Optymalnym montażem do 200K wydaje się być HEQ5. Opcjonalnie można to nowe goto Synty do tego podczepić. Opcja droższa i pewnie lepsza to Vixen GPD. Ale nie wiem, czy jes sens inwestować w montaż, gdy fotografowanie DS tym teleskopem wydaje się być pozbawione głębszego sensu i nie należy się na to nastawiać. A do webcamowego fotografowania Słońca, Księżyca i planet doskonale się nadaje coś prostszego (czytaj: tańszego), właśnie taki EQ5 czy HEQ5.

Bogdan, EQ6 to wypada montować do tuby 11 kg ale na metr długiej - czyli np: refraktor 15cm, czy jakiegoś C14 a nie 50cm długości 8" rurkę.

----

To jest wykres PE mojego montażu MT3-S wykonany programem K3CCDTools. Tał 200K@F10 - wychodzi błąd w granicach 55". To chyba dużo więcej niż "dużo". Można nawt powiedzeć "znacznie" (jak "znaczna masa" z innego wątku).

PE montażu MT3-S

(nie chce mi wyświetlić obrazka w formacie *.jpg - nie rozumiem tego, co mi Forum komunikuje:"Nie można używać plików graficznych o takim rozszerzeniu na tym forum. Poprawnym formatem jest: http://www.domain.com/picture.gif, a nie poprawnym: http://www.domain.com/picture.one.gif" Proszę sobie klieknąć w link)

Link to comment
Share on other sites

Bielack, nie poddawaj się z DSami. Wystarczy zrobić elektroniczną korekcję błędu okresowego i po sprawie. Wymaga to raczej wymiany silników i sterowników, ale warto. Ja narazie fotografuję przy błędzie okresowym o amplitudzie 330 arcsec (to jest duuużo więcej niż "dużo" :P ), ale na razie bez korekcji. Daje sie ciągnąć do 1 minuty przy 500mm z ręcznymi poprawkami.

Jeśli chodzi o EQ5 dla 200K, to raczej jest to tylko dobre rozwiązanie do visuala + fotografia planet. DSy będzie można fotografować na piggy-backu, albo z w ognisku głównym focal-reducerem. Przy f/10 da się tylko robić jasne i zwarte DSy (np. M57), ale z czasami, hmm... ok. 20-30s.

Jeśli montaż nie będzie przeciążony, to można pobawić się z PECem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.