Skocz do zawartości

Wasze opinie o tym zestawie


rerekumkum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

DO wprowadził do oferty Tala 200K na montażu EQ5. Cena zdaje się być niższa niż tego samego TALa na montażu rosyjskim, który był w ofercie DO niedostępny.

Szczegóły pod http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d40c54a0caabef5

 

Prośba o Wasze opinie, bo chcę coś kupić, a miotam się jak :kupa: po przeręblu.

Napęd jest bez mechanizmu zegarowego.

 

Pozdrawiam

Mirek

Edytowane przez rerekumkum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, fajna rzecz, ale nie rozumiem dlaczego najpierw pisza:

"Potężny statyw z mechanizmem zegarowym..."

a nastepnie:

"Montaż ma możliwość opcjonalnego wyposażenia zestawu w (...) napęd w jednej lub obu osiach..." :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać, że 200K jest ciężkim teleskopem. Tuba waży jakieś 13kg. A ktoś wie jaka jest maksymalna nośność EQ5? Utrzyma na pewno, ale czy będzie wystarczająco stabilny?

 

PS Oczywiście napęd w przypadku teleskopu o ogniskowej 2000mm jest absolutną koniecznością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę tą cieżką rurę i dwie "lole" przeciwwagi na głowiczce EQ-5 to mnie dreszczyk emocji przechodzi bo kiedyś może to nie wytrzymać i coś trzaśnie.

Zresztą uprowadzenie na nim ogniskowej 2000mm np do astrofoto DS chyba nie będzie możliwe nawet z fabrycznymi napędami, to tylko moje zdanie, ktoś oczywiście może mieć inne :rolleyes:

Jako minimym przyzwoitości proponowałbym tu montaż klasy i nośności EQ-6 B)

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę tą cieżką rurę i dwie "lole" przeciwwagi na głowiczce EQ-5 to mnie dreszczyk emocji przechodzi bo kiedyś może to nie wytrzymać i coś trzaśnie.

Zresztą uprowadzenie na nim ogniskowej 2000mm np do astrofoto DS chyba nie będzie możliwe nawet z fabrycznymi napędami, to tylko moje zdanie, ktoś oczywiście może mieć inne :rolleyes:

Jako minimym przyzwoitości proponowałbym tu montaż klasy i nośności EQ-6  B)

Nie przesadzajmy. Mój 200K nie waży 13 a koło 11 (kiedyś ważyłem każdą poszczególną część, ale gdzieś zapodziałem wyniki), a biorąc pod uwagę tylko 50 cm długości tuby śmiem twierdzić, że będzie to lepiej pracowało niż na MT3-S który był dodawany i którego ja mam.

Tał 200K ma wyciąg 1,25" i świato F10, dlatego nie ma co się nastawiać na fotografowanie DS. To jest "planetarny spooter" i tyle. Napęd w osi RA jest konieczny, bez tego ucieka przyjemnośc obserwacji. No i jest niezbędny przy robieniu fotek webcamem. (Tak, wiem, bez napędu tez się da - można też jeździć furmanką na odpust, albo "tojotą" do reala).

 

Po moich ostatnich testach PE "nowego" montażu NPZ - MT3-S ostatecznie poddałem się i nie będę już focil z balkonu nawet jasnych DS. Mój montaż nawet 15 sek expozycje psuje przy F5, a co mówić o F10.

Myślę, że na EQ5 było by lepiej - ale tego nie sprawdziłem.

Optymalnym montażem do 200K wydaje się być HEQ5. Opcjonalnie można to nowe goto Synty do tego podczepić. Opcja droższa i pewnie lepsza to Vixen GPD. Ale nie wiem, czy jes sens inwestować w montaż, gdy fotografowanie DS tym teleskopem wydaje się być pozbawione głębszego sensu i nie należy się na to nastawiać. A do webcamowego fotografowania Słońca, Księżyca i planet doskonale się nadaje coś prostszego (czytaj: tańszego), właśnie taki EQ5 czy HEQ5.

Bogdan, EQ6 to wypada montować do tuby 11 kg ale na metr długiej - czyli np: refraktor 15cm, czy jakiegoś C14 a nie 50cm długości 8" rurkę.

----

To jest wykres PE mojego montażu MT3-S wykonany programem K3CCDTools. Tał 200K@F10 - wychodzi błąd w granicach 55". To chyba dużo więcej niż "dużo". Można nawt powiedzeć "znacznie" (jak "znaczna masa" z innego wątku).

PE montażu MT3-S

(nie chce mi wyświetlić obrazka w formacie *.jpg - nie rozumiem tego, co mi Forum komunikuje:"Nie można używać plików graficznych o takim rozszerzeniu na tym forum. Poprawnym formatem jest: http://www.domain.com/picture.gif, a nie poprawnym: http://www.domain.com/picture.one.gif" Proszę sobie klieknąć w link)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack, nie poddawaj się z DSami. Wystarczy zrobić elektroniczną korekcję błędu okresowego i po sprawie. Wymaga to raczej wymiany silników i sterowników, ale warto. Ja narazie fotografuję przy błędzie okresowym o amplitudzie 330 arcsec (to jest duuużo więcej niż "dużo" :P ), ale na razie bez korekcji. Daje sie ciągnąć do 1 minuty przy 500mm z ręcznymi poprawkami.

Jeśli chodzi o EQ5 dla 200K, to raczej jest to tylko dobre rozwiązanie do visuala + fotografia planet. DSy będzie można fotografować na piggy-backu, albo z w ognisku głównym focal-reducerem. Przy f/10 da się tylko robić jasne i zwarte DSy (np. M57), ale z czasami, hmm... ok. 20-30s.

Jeśli montaż nie będzie przeciążony, to można pobawić się z PECem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.