Skocz do zawartości
  • 0

Problem z guidingiem


PawełED80

Pytanie

Witam, 
posiadał zestaw: 
- Teleskop Sky-Watcher ED80
- Montaż HEQ5 PRO SynScan
- Guide SVBONY 60mm 

- Kamera do guidingu Kamera ZWO ASI 120MM 

Mam problem z guidingiem wyskakują błędy jak na załączonych zdjęciach (lunetka Biegunowa jest skalibrowana, w montażu luzy są skasowane, kable są nowe) 

Jaka może być przyczyna problemu? 

Bardzo proszę o odpowiedź 

 

20221013_210337.jpg

20221107_175930.jpg

20221108_194237.jpg

20221108_194359.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
17 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

Ostatni screen wskazuje na to, że kalibracja była robiona. 

 

Jak robisz kalibrację (na którym fragmencie nieba - blisko bieguna czy gdzieś indziej)?

Moje ustawienia to:

- ustawiam lunetkę biegunową na gwiazdę polarną 

- gwiazdę polarną widzę w szukaczu i aparacie

- ustawiam montaż na 3 gwiazdy 

- po ustawieniu na trzy gwiazdy wybieram obiekt który chce fotografować np. IC1805 i gdy znajdę ten obiekt  wtedy dopiero robię kalibrację guidingu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, WojtasSP320 napisał:

Hmmm to wygląda, że wszystko jest poprawnie, a powiedz jeszcze, podłączasz teleskop przez kabel RJ45 <=> USB, USB do pilota, czy guidujesz przez port ST-4 w kamerce?

Podłanczam przez kabel ST-4 i kabel USB do kamerki i laptopa 

Kolega ma taki sam zestaw i mu działa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra rada, jak masz już HEQ5 Pro to kup kabelek do EQmoda i zobaczysz ile to zmieni.
To tak jak byś kupił sobie 60" TV i oglądał na nim filmy z VHS (mam nadzieję, że trafiłem w dobrą grupę wiekową z tym porównaniem :D).

Guidując przez ST-4 dajesz montażowi tylko instrukcje - trochę w lewo, trochę w prawo, znowu w lewo.
Po podłączeniu montażu bezpośrednio do komputera komputer wie więcej (gdzie montaż patrzy, kiedy będzie meridian flip, itp.).

W takim wypadku Twoim problemem może być kabel (wygląda jakby dwie żyły były zwarte ze sobą, przez co impuls w jednej osi powoduje ruch w obu osiach).
Możesz zmierzyć multimetrem czy żyły nie mają przerw i czy nie są zwarte.

Poniżej masz poradę, co można zrobić z kablem ST-4:

 

 

Przechwycenie obrazu ekranu_2022-11-30_16-31-51.png

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Dobra rada, jak masz już HEQ5 Pro to kup kabelek do EQmoda i zobaczysz ile to zmieni.
To tak jak byś kupił sobie 60" TV i oglądał na nim filmy z VHS (mam nadzieję, że trafiłem w dobrą grupę wiekową z tym porównaniem :D).

Guidując przez ST-4 dajesz montażowi tylko instrukcje - trochę w lewo, trochę w prawo, znowu w lewo.
Po podłączeniu montażu bezpośrednio do komputera komputer wie więcej (gdzie montaż patrzy, kiedy będzie meridian flip, itp.).

W takim wypadku Twoim problemem może być kabel (wygląda jakby dwie żyły były zwarte ze sobą, przez co impuls w jednej osi powoduje ruch w obu osiach).
Możesz zmierzyć multimetrem czy żyły nie mają przerw i czy nie są zwarte.

Poniżej masz poradę, co można zrobić z kablem ST-4:

 

 

Przechwycenie obrazu ekranu_2022-11-30_16-31-51.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Chyba coś Ci się nie wkleiło, bo w powyższym poście jest tylko cytat

Jeden kabel sprawdzałem miernikiem jest ok a 2 kabel mam od znajomego u którego wszystko działa 

Kabelek do EQmoda to kabel który trzeba podłączyć bezpośrednio od montażu do laptopa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Spróbowałbym z innym zasilaczem do montażu. U mnie jeden przy niższych temperaturach wariował jakoś dziwnie i montaż źle mi prowadził - guiding nie był w stanie wykonać korekt i wykres wyglądał podobnie jak u Ciebie. Ale to oczywiście jedynie pomysł. 

Drugi pomysł, a w sumie do sprawdzenia najpierw to czy guider siedzi sztywno w setupie - jeśli się buja/przesuwa, to też będzie problem z prowadzeniem. 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, PawełED80 napisał:

Czy miał pan może kogoś znajomego kto miał taki sam problem i po zakupie kabla było wszystko ok?

Jaki tam ze mnie pan :)
Nie, nie znam takiego przypadku, ale jak miałem jeszcze EQ5 z przerobionym chałupniczo pilotem (nie synscan tylko zwykły z prowadzeniem w obu osiach) to któregoś razu coś mi się odlutowało w środku zrobiło zwarcie i tak to właśnie wyglądało - kiedy poruszałem silnikiem w jednej osi ruszały się oba.


Możesz zrobić prosty test - w PHD2 masz takie coś jak "Manual Guide" (z menu Tools > Manual Guide), tam po podłączeniu teleskopu ustaw sobie pulse length (tak to się chyba nazywa) na powiedzmy 5000ms - 10000ms i naciskaj po kolei North, South, West, East i zobacz czy coś i co się w montażu rusza i w którą stronę.
Jeśli silnik będzie się poruszał w jedną stronę a w drugą nie - masz przerwany kabel, jeśli będą się poruszały oba (po naciśnięciu jednego przycisku) masz zwarcie. Sprawdź to i wróć tu z wynikami to będziemy myśleć dalej.

 

43 minuty temu, sidiouss napisał:

Spróbowałbym z innym zasilaczem do montażu. U mnie jeden przy niższych temperaturach wariował jakoś dziwnie i montaż źle mi prowadził - guiding nie był w stanie wykonać korekt i wykres wyglądał podobnie jak u Ciebie. Ale to oczywiście jedynie pomysł. 

 

Nie odrzucałbym tej tezy w zupełności ale tu wygląda to raczej na jakieś dodatnie sprzężenie zwrotne - montaż chce skorygować przesunięcie ale ruch, który zrobił tylko pogorszył sytuację, więc koryguje mocniej i pogarsza ją jeszcze bardziej i tak w kółko...

Po chwili namysłu:
Albo wygląda to na zamienioną parę przewodów - niebieskie kropki na wykresie kalibracji to ruch w osi RA "w przód", białe z niebieską obwódką to ruch w RA "powrót", analogicznie czerwone w osi DEC.

Wygląda tak jakby PHD2 ruszał osią RA w przód ale w tył zamiast ruszyć osią RA "w tył" rusza osią DEC "w przód".


Sprawdź z tym Manual Guidem czy ruszając North a potem South obiekt porusza się po jednej linii, czy ruch jest w kształcie litery "L". Jeśli to drugie to masz zamienioną parę żył.

Kalibracja powinna wyglądać tak:
 

post-288912-0-48721200-1568514035.jpg

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

Jaki tam ze mnie pan :)
Nie, nie znam takiego przypadku, ale jak miałem jeszcze EQ5 z przerobionym chałupniczo pilotem (nie synscan tylko zwykły z prowadzeniem w obu osiach) to któregoś razu coś mi się odlutowało w środku zrobiło zwarcie i tak to właśnie wyglądało - kiedy poruszałem silnikiem w jednej osi ruszały się oba.


Możesz zrobić prosty test - w PHD2 masz takie coś jak "Manual Guide" (z menu Tools > Manual Guide), tam po podłączeniu teleskopu ustaw sobie pulse length (tak to się chyba nazywa) na powiedzmy 5000ms - 10000ms i naciskaj po kolei North, South, West, East i zobacz czy coś i co się w montażu rusza i w którą stronę.
Jeśli silnik będzie się poruszał w jedną stronę a w drugą nie - masz przerwany kabel, jeśli będą się poruszały oba (po naciśnięciu jednego przycisku) masz zwarcie. Sprawdź to i wróć tu z wynikami to będziemy myśleć dalej.

 

 

Nie odrzucałbym tej tezy w zupełności ale tu wygląda to raczej na jakieś dodatnie sprzężenie zwrotne - montaż chce skorygować przesunięcie ale ruch, który zrobił tylko pogorszył sytuację, więc koryguje mocniej i pogarsza ją jeszcze bardziej i tak w kółko...

Po chwili namysłu:
Albo wygląda to na zamienioną parę przewodów - niebieskie kropki na wykresie kalibracji to ruch w osi RA "w przód", białe z niebieską obwódką to ruch w RA "powrót", analogicznie czerwone w osi DEC.

Wygląda tak jakby PHD2 ruszał osią RA w przód ale w tył zamiast ruszyć osią RA "w tył" rusza osią DEC "w przód".


Sprawdź z tym Manual Guidem czy ruszając North a potem South obiekt porusza się po jednej linii, czy ruch jest w kształcie litery "L". Jeśli to drugie to masz zamienioną parę żył.

Kalibracja powinna wyglądać tak:
 

post-288912-0-48721200-1568514035.jpg

Faktycznie, masz rację. @PawełED80czy guidujesz przez port ST4 czy przez Pulseguide? Jeśli przez ST4, to polecam zmienić na Pulseguide w EQModzie, bo tak jak mówi @WojtasSP320możesz mieć zamienione przewody w kablu ST4, który niestety nie ma określonego standardu. Pulseguide natomiast powinien sam sobie ogarnąć ruchy montażu a korekty dostawać bezpośrednio z komputera a nie poprzez port ST4 w kamerze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kabel ST4 mam od znajomego u którego taki sam zestaw działa więc zastanawiam się jak to jest możliwe że u mnie nie działa Zastanawiam się czy problem nie leże po stronie montażu a jest on nowy 

@sidiouss w czym mogą być zamienione przewody w montażu czy w kablu ST4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, PawełED80 napisał:

Kabel ST4 mam od znajomego u którego taki sam zestaw działa więc zastanawiam się jak to jest możliwe że u mnie nie działa Zastanawiam się czy problem nie leże po stronie montażu a jest on nowy 

@sidiouss w czym mogą być zamienione przewody w montażu czy w kablu ST4?

Podeślij zdjęcie jak u Ciebie wygląda podłączenie kabli, bo trochę tu wróżymy z fusów. 

Niemniej jednak eliminacja kabla ST-4 to na pewno będzie krok do przodu - pulse guide jest dużo mniej skomplikowany niż ST-4, bo wszystkie korekty idą bezpośrednio do montażu, bez pośredniczenia kamery i dodatkowego kabla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Druga sprawa - podeślij screenshoty ustawień PHD2 - z tego co pamiętam, to żeby móc sterować przez ST-4 to trzeba było mieć ustawione 'on camera', coś takiego. 

Czy w pilocie Synscan ustawiasz po podłączeniu do komputera opcję "PC direct mode"? 

Tu masz opcje podpięcia montażu do komputera:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=38765

 

Ok, przeczytałem jeszcze raz cały wątek. Z tego co rozumiem, to do komputera masz podpiętą tylko kamerkę poprzez USB, z której wychodzi kabel ST4 tak? 

Czyli w Twoim przypadku komputer nie ma pojęcia czym steruje, to kamerka wykonuje tylko ruchy poprzez załączanie odpowiednich pinów w ST4. 

W takim razie podeślij głównie to co masz ustawione w PHD2 - okno co i jak masz podłączone, a następnie ustawienia. 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, sidiouss napisał:

Druga sprawa - podeślij screenshoty ustawień PHD2 - z tego co pamiętam, to żeby móc sterować przez ST-4 to trzeba było mieć ustawione 'on camera', coś takiego. 

Czy w pilocie Synscan ustawiasz po podłączeniu do komputera opcję "PC direct mode"? 

Tu masz opcje podpięcia montażu do komputera:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=38765

 

Ok, przeczytałem jeszcze raz cały wątek. Z tego co rozumiem, to do komputera masz podpiętą tylko kamerkę poprzez USB, z której wychodzi kabel ST4 tak? 

Czyli w Twoim przypadku komputer nie ma pojęcia czym steruje, to kamerka wykonuje tylko ruchy poprzez załączanie odpowiednich pinów w ST4. 

W takim razie podeślij głównie to co masz ustawione w PHD2 - okno co i jak masz podłączone, a następnie ustawienia. 

Nie posiadam pilota mam aplikacje w telefonie. Czy w tej aplikacji muszę coś ustawić? Kabel ST4 wpinam do kamerki i montażu a drugi kabel od kamerki do laptopa. Wszystkie ustawienia które muszę zrobić żeby włączyć PH2 przerabiałem ze znajomym i są ok. Jak będę miał wszystko podłączone to zrobię zdjęcie i prześle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
50 minut temu, PawełED80 napisał:

Nie posiadam pilota mam aplikacje w telefonie. Czy w tej aplikacji muszę coś ustawić? Kabel ST4 wpinam do kamerki i montażu a drugi kabel od kamerki do laptopa. Wszystkie ustawienia które muszę zrobić żeby włączyć PH2 przerabiałem ze znajomym i są ok. Jak będę miał wszystko podłączone to zrobię zdjęcie i prześle. 

No to w takim razie nie mówisz od początku jednej rzeczy - w montaż masz wpięty jakiś moduł WiFi czy Bluetooth?? 

Tutaj masz opisaną sytuację prawdopodobnie jak u Ciebie... 

https://groups.google.com/g/open-phd-guiding/c/gf3lauBcb7g?pli=1

https://www.cloudynights.com/topic/616004-synscan-wifi-phd2-communication/

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 1.12.2022 o 21:22, sidiouss napisał:

No to w takim razie nie mówisz od początku jednej rzeczy - w montaż masz wpięty jakiś moduł WiFi czy Bluetooth?? 

Tutaj masz opisaną sytuację prawdopodobnie jak u Ciebie... 

https://groups.google.com/g/open-phd-guiding/c/gf3lauBcb7g?pli=1

https://www.cloudynights.com/topic/616004-synscan-wifi-phd2-communication/

Przeczytałem wszystko ale nie jestem pewien czy coś mam jeszcze zainstalować, jakieś sterowniki ? 

Jeżeli chodzi o to podłączenie bez kabla ST4 to mam prośbę, jak się profesjonalnie nazywa kabel który mogę podłączyć montaż do laptopa ? 

Na sam początek zamówiłem nowy zasilacz który jest dedykowany do montażu HEQ5 może to pomoże 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, PawełED80 napisał:

Przeczytałem wszystko ale nie jestem pewien czy coś mam jeszcze zainstalować, jakieś sterowniki ? 

Jeżeli chodzi o to podłączenie bez kabla ST4 to mam prośbę, jak się profesjonalnie nazywa kabel który mogę podłączyć montaż do laptopa ? 

Na sam początek zamówiłem nowy zasilacz który jest dedykowany do montażu HEQ5 może to pomoże 

Przewód nazywa się eqdir, można też to rozwiązać adapterem Bluetooth lub, jeśli tak jak podejrzewam, masz moduł WiFi, to uważam, że nic nie musisz kupować, tylko zainstalować EQmod i go poprawnie skonfigurować. Ciekawi mnie również, że mówisz, że znajomy ma identyczny zestaw i jemu wszystko działa, niby w jaki sposób? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, sidiouss napisał:

Przewód nazywa się eqdir, można też to rozwiązać adapterem Bluetooth lub, jeśli tak jak podejrzewam, masz moduł WiFi, to uważam, że nic nie musisz kupować, tylko zainstalować EQmod i go poprawnie skonfigurować. Ciekawi mnie również, że mówisz, że znajomy ma identyczny zestaw i jemu wszystko działa, niby w jaki sposób? 

Posiadam moduł wifi który łączy się z telefonem z aplikacją SynScan pro 

Przesyłam zdjęcia w jaki sposób mam podpięte w programie PHD2 

EQmod to będzie inny program do guidingu niż PHD2 ? 

20221204_083707.jpg

20221204_084151.jpg

20221204_084156.jpg

20221204_084201.jpg

20221204_085311.jpg

20221204_085333.jpg

20221204_085345.jpg

20221204_085355.jpg

20221204_085405.jpg

20221204_085606.jpg

20221204_085633.jpg

20221204_085655.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok to teraz wszystko wiemy.

Kabel eqdir służy do łączenia montażu przez port w którym masz aktualnie wpięty moduł wifi do portu usb w konputerze. Na komputerze uruchamia się wtedy (po zainstalowaniu oczywiście) program eqmod który jest takim wirtualnym pilotem z którego mogą korzystać inne programy (phd2, stellarium, apt, itp). Komputer wtedy staje się pilotem. Z tego co wiem to eqmod nie obsługuje połączenia przez wifi (ale można to chałupniczo obejść).

 

Przy bezposrednim połączeniu heq5 <=>komputer tracisz możliwośc sterowania z telefonu. Ale wtedy nie bardzo jest to potrzebne bo te wszystkie rzeczy można zrobić za pomocą komputera (a niektore z nich da się zrobić dużo prościej bo no zamiast robić 3-stars align robisz tylko jedno zdjęcie, klikasz plate solve i już wiesz dokładnie gdzie montaż się znajduje).

 

Minusem tego jest to, że trzeba zabierać ze sobą na sesje laptopa (i zapewnić mu prąd). 

 

Rozwiązaniem tego problemu są astrokomputerki typu asi air. Ale tu już idziemy w koszty.

 

Więc podstawowe pytanie - czy chcesz poprawić jakość pracy kosztem rozbudowy setupu?

NIE: sprawdź najprostszą rzecz - ustaw setup nawet za dnia i w phd2 daj puls manual guide 30s na północ - zobacz który silnik się przesunął w montażu. Potem daj 30s na południe - zobacz czy poruszył sie tn sam silnik. Jeśli ten sam to szukamy problemu dalej, jeśli ten drugi - masz zamienioną/nieodpowiednią kolejność przewodów w kablu.

 

TAK: Czy zgadzasz się na noszenie laptopa ze sobą na sesje?

 TAK: kup kabel eqdir, weź laptopa i po problemie.

NIE: kup asi air i steruj nim z telefonu.

 

Proponowałbym zacząć od testu kabla w dzień w domu - to jest najprostsze i nic nie kosztuje.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ah, prosta sprawa - nie masz kamery Asi120mm tylko jej klona, T7C Astrocamera. A tam faktycznie trzeba zamienić ze sobą kable, bo T7C ma inaczej wyprowadzony port ST4. 

 

Odsyłam do wątku, gdzie opisałem rozwiązanie: https://astropolis.pl/topic/63410-kabel-w-standardzie-st4-sw-adventurer/

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.