Jump to content
Selmak

Kabel w standardzie ST4. (SW Adventurer)

Recommended Posts

Witam forumowiczów.

Powiem tak.. miałem asi 034mc i wszystko było w swojej kolejności ale chciałem mieć czulszą kamerę za te same cenę i sprzedałem tamtą a kupiłem klona asi120MC czyli T7 AstroCamera.

Czyli to:https://pl.aliexpress.com/item/T7-Astro-Camera-Astronomical-Astronomy-Planetary-High-Speed-Electronic-Eyepice-Telescope-Digital-Lens-for-Guiding-Astrophotograp/32786715355.html

 

Dzisiejszej nocy rozłożyłem SW Adventurer, ustawiłem na polarną , zapuszczam PHD2 i zonk..nie porusza osią RA podczas kalibracji..kombinuje kombinuje aż w końcu myślę sobie sprawdzę ręcznie jak się zachowuje montaż przy tej funkcji :phd2.jpg.c5c02aba32daa51b0a62471d6942bcdb.jpg

No i szok..oś RA reaguje na korekty wschód i północ, na kablu oryginalnym dostarczonym z kamerą , czyli z taką kolejnością..IMG_20180616_014757.thumb.jpg.80d4d01dd9671130c2cda73773cf2c01.jpg

zdziwiony pobiegłem do domu po kabel zapasowy który miałem po oryginale Asi120mm..oś RA reaguje na komendy wschód i południe.

Kolejność kabla ( to się chyba nazywa 1:1).

IMG_20180616_014833.thumb.jpg.19d1a430242a37120589d2d60c6b049c.jpg

Producent T7AstroCamera dostarcza na płytce cd dokumentacje od Asi120 oraz sterowniki też od niej (bo to w końcu klon, powinno być to samo), Czyli że kolejność styków jest identyczna w obu kamerach według producenta... najwyraźniej nie jest skoro na kablu od asi 120 montaż nie pracuje identycznie z wzorcem kamery

 

W dokumentacji od ASI120 kolejność jest następująca..

st4.jpg.728ff9475c311e881461cb4c979cafad.jpg

 

No i teraz meritum..Chciałbym by ktoś obeznany pomógł mi wyznaczyć drogą dedukcji poprawną kolejność okablowania by kamera współpracowała z montażem tak jak oryginalna ASI120.

Chętnie udzielę więcej informacji, śmiało pytajcie i proponujcie.

Jedno wiem.. na zdjęciu nr 1 pierwsze 3 kable idą tak samo jak na zdjęciu kabla drugiego ( ta sama kolejność względem siebie ) co jest cechą wspólną dlatego oś RA reaguje wspólnie na wschód w obu przypadkach, gdzieś w pozostałych trzech kablach zachodzi zmiana która powoduje reakcje na północ i południe... jak wiadomo Adventurer nie posiada napędu w osi DEC stąd phd2 się po prostu gubi przy kalibracji..i jej nie wykonuje.

 

Pozdrawiam.

Edited by Selmak

Share this post


Link to post
Share on other sites

E.... chyba raczej nie w kablach bo o ile dobrze widzę to oba kable - i ten na Twojej fotce i ten na schemacie od ASI są takie same 1:1. To raczej kwestia samego interfejsu a właściwie jego oprogramowania.

Widzę tylko jedno wyjście - pomierzyć sygnały na wyjściu kabla i zrobić przelotkę ustawiającą sygnały po standard ST-4 Twojego montażu.

No chyba że gdzieś jest poprawka do firmware kamery...

EDIT: a nie sorry - teraz zauważyłem żę tam sa dwie fotki - kabel od kamery - ten oryginalny od T7 ma zamienioną kolejność trzech PRAWYCH na zdjęciu kabli. Co ciekawsze- zależnie od tego  którym końcem włożysz ten kabel do kamery - powinno to zmieniać sterowanie montażem - czy tak jest?

Tak czy inaczej - musisz sprawdzić , na których pinach pojawia się napięcie po naciśnięciu przycisku sterowania. Najlepiej sprawdzić to z kablem od ASI wpinając przyrząd ( woltomierz) pomiędzy COMMON i kolejno pozostałe kable. A potem  patrz wyżej - przelotka lub zrobienie specjalnego kabla.

Edited by wessel
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wtyczka i kabelek w elektrycznym kosztują ok 1zl/m. Możesz poprosić w sklepie aby zrobili Ci kilka kombinacji. 

Oczywiście najpierw podpowiedzi Wessela. 

 

Edit. 

Wtyczka to RJ12. 

Edited by Tayson

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie "niesymetryczne" kable są cholernie niewygodne w użytkowaniu. Zawsze trzeba pamiętać który koniec do którego urządzenia.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej. Hmm a zaraz sprawdze jaka reakcja jest podpinając kabel na przemiennie.

Co do tych napięć to dobry pomysł , postaram się zorientować co i jak i dam znać.

Dziękuje.

Edited by Selmak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam ponownie.

Sprawdziłem działanie montażu podpinając kabel od T7 raz z jednej strony a raz z drugiej. i faktycznie jest tak jak pisze Wessel oś RA reaguje prawidłowo tylko w jednym przypadku..zamieniając strony wszystko się przekręca.. diody kierunku w sw adventurer reagują już tak jak należy, naprzemiennie na komendy wschód i zachód.

Zaznaczyłem taśmą która strona idzie do kamery a która do montażu.

Dziękuje panowie, kolejna lekcja trzeba było wpierw się zorientować co i jak bo po ciemku w nocy na szybko to diabli biorą wszytko ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swoją drogą ST-4 to żaden standard. Co firma to inne połączenie. Pół bidy jak to tylko kable sygnałowe - będzie po prostu źle działała. Nieszczęście zaczyna się , kiedy pojawia się tam napięcie zasilania.

Kamera ST 2000 ma właśnie takie dziwne połączenie, bo ma 12 V zasilania do relyboxa. I w ogóle połączenia w starszych modelach Sbiga były inne.

Jak się ustrzec? Ano bardzo proste - stosować Pulse Guide. W tej chwili większość, o ile nie wszystkie montaże, dopuszczają taki system sterowania. Oczywiście tylko w połączeniu przez EQmoda albo interfejs własny - jak np. Takahashi.

Edited by wessel
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

St4 tk stary system. Wszędzie gdzie tylko można polecam pulse guide. 

Zawsze to 1kabelek mniej na całym setupie, 1 element mniej który może zawieść podczas nocnej sesji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mateusz , to tak w temacie ST 4 , niekoniecznie Adventurera :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potwierdzam jeszcze raz Panowie, kalibracja idzie bezproblemowo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wczoraj przerobiłem ten sam problem u siebie podłączając guider kablem ST4 do iOptrona CEM25P . Żeby guider działał poprawnie trzeba zamienić pin 4 z 6 czyli zielony z niebieskim . Kabel jest dalej symetryczny bo to tylko zamiana jednego przewodu.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 17.06.2018 o 22:23, Selmak napisał:

Potwierdzam jeszcze raz Panowie, kalibracja idzie bezproblemowo.

Hej, 

Jeżeli dobrze rozumiem, rozwiązałeś problem poprzez odwrotne połączenie przewodu ? Nie trzeba robić własnego ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, w moim przypadku wystarczyło zamienić strony. Kabel poprawnie wysyła sygnał jedynie w jednej konfiguracji. Zaznacz na kablu który wtyk do czego i po problemie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby nie zakładać nowego tematu. Panowie mam heq5 (domyślam się, że wszystkie SW mają takie samo gniazdo i konfigurację kabli) i kupiłem (jedzie do mnie) pierwszą wersję qhy5 mono guide. Nie ma kabla w komplecie. Jaki kabel zrobić? Przeszukałem net i nie widzę odpowiedzi do tego zestawu (to starsza kemera). 

Rozumiem, że kupuję dwie takie wtyczki:

 

https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=9070&controller=product

 

I łączę 1-1 / 2-2 /3-3 itd a więc symetrycznie z każdej strony?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

image.png.907f7a759f83639757db8881886dfc5e.png

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to

39 minut temu, wessel napisał:

image.png.907f7a759f83639757db8881886dfc5e.png

Nawet nie wiem jak to powiedzieć, przez tyle lat podłączałem SBIGA do montaży SW bez zastanawiania się, że powinienem dobierać odpowiednią stronę kabla. Zakładałem, że ST4 to obowiązujący bezproblemowy standard. Nie pamiętam ażeby kiedykolwiek był problem z guidem. Wszystko pod kontrolą Maxima zawsze działało jak należy. Od dłuższego czasu oczywiście używam Pulse Guide.  Za to problem miałem z guidowaniem MEADE LX200 GPS, gdyż Meade ma "swój system" guidu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.