Skocz do zawartości

kopuly od Uniwersala.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Moj kolega zadał mi ostatnio pytanie o sens stawiania takich kopuł czy pawilonów w ogrodzie, skoro można sobie wszystko wynieść i wnieść. W sumie i mnie zaintrygował praktyczny sens posiadania takiej kopuły. Zastanawiam się czy gra jest warta świeczki. Chociaż z drugiej strony patrząc na "budę" Piotra to widać, że ma to sens, nie trzeba niczego wnosic, wynosić, stoi sobie komputer, szybko chowa się sprzęt. Ale czy to rekompensuje nakład pracy i kosztów to już inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie widziałeś kopułę "na żywo", skoro już krytykujesz. Ale czemu uważasz, że jeżeli coś jest polskie, na dodatek firmy U, to z góry zasługuje na totalną krytykę?

To do mnie? Czy ja krytykuję U? Mała kopuła - słabe wietrzenie - duże problemy termiczne. Większy pawilon lub wielka kopuła - mniejsze problemy termiczne.

Pawilon z odsuwnym dachem w dużej mierze można stawiać własnymi siłami, technologia tylko trochę bardziej skomplikowana (ze względu na odsuwany dach) od budowy altanki.

Kupuła to już technologia laminacji, używana np. do budowy jachtów skorupowych, nieco bardziej specjalistyczna.

 

Ciekawe, ilu czytających te słowa, stać na Kecka? :Boink:

A ilu stać na Uniwersała? Przy całym jego "kecko-podobieństwie".

 

Salutare, Domine! :Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady z tymi kosztami. Przesuwany na rolkach daszek z grubej sklejki oprawionej w ramę z kątownika nie jest kosztowny. Poza tym, można zaprosić kogoś do pomocy. Nie krytykuję żadnej firmy, natomiast podpowiadam sposoby uniknięcia problemów, na jakie natknęli się swego czasu koledzy z Urzędowa, dla których wilgoć skraplająca się wewnątrz kopuły, była kłopotliwa. Zatem, lepiej skorzystać z przktycznych rad, niż ... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj kolega zadał mi ostatnio pytanie o sens stawiania takich kopuł czy pawilonów w ogrodzie [...] Chociaż z drugiej strony patrząc na "budę" Piotra to widać, że ma to sens, nie trzeba niczego wnosic, wynosić, stoi sobie komputer, szybko chowa się sprzęt. Ale czy to rekompensuje nakład pracy i kosztów to już inna sprawa.

To pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Ale zawsze warto je sobie postawić. Naprawdę miarodajnie mogą się wypowiedzieć ci, którzy spróbowali jednego i drugiego, bo mają skalę porównawczą (np. Tiamat).

Ale spróbujmy na sucho podsumować pro's & con's:

 

OBSERWATORIUM DOMOWE

 

ZALETY

- odpada noszenie, rozkładanie i składanie sprzętu

- odpada kalibracja sprzętu (na oś polarną, parametry do GoTo itp.)

- ochrona przed światłami po oczach (adaptacja wzroku)

- ochrona przed wiatrem

- ochrona prywatności, spokój

 

WADY

- uwarunkowania (kawał własnego, pustego ogródka)

- koszty

- stała lokalizacja

 

Oczywiście, taką budowę mogą rozważać poważnie ci, którzy spełniają warunki konieczne (mają miejsce i fundusze). Ocena "zwrotu kosztów" z tej inwestycji bedzie zawsze sprawą indywidualną. Natomiast to zestawienie przypomina nam, że wskutek stałej lokalizacji cała zabawa ma sens pod warunkiem posiadania nieba co najmniej przyzwoitej jakości.

Może warto rozważyć przyczepkę co też się praktykuje? Ja już poszedłem w "backyard observatory" i nie sądzę żebym kiedyś żałował (chyba że niebo popsuje się jakoś drastycznie za mojego zycia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że pawilon możesz stawiać sam, tylko jak rozwiążesz sprawę dachu i ile Cię to będzie kosztować? [...]

Bez przesady z tymi kosztami. Przesuwany na rolkach daszek z grubej sklejki oprawionej w ramę z kątownika nie jest kosztowny. [...]

Zgadza się, bez przesady. Jesli ktoś ma czas, siły, chęci i doświadczenie aby samemu postawić taki domek, to i wykonanie przesuwnego dachu nie sprawi mu większych trudności. Ale ja się ograniczam do projektowania i korzystam z "siły fachowej" wykonawców.

 

Co prawda moje obserwatorium nie jest jeszcze gotowe, ale jestem zdecydowanie bliżej końca niz dalej, więc myślę że nie zapeszę jeśli uchylę nieco rąbka tajemnicy :D

 

s100_1313.JPG

 

Mechanizm przesuwny jest b. prosty i skuteczny - dość solidny dach może przesunąć ręcznie jedna osoba (na razie nie ma mechanizmów typu korbka czy siłownik). Wykonanie tego samego ale bez przesuwanego dachu kosztowałoby niewiele mniej. Domek jest dość solidny, ocieplony, zelektryfikowany - wzorowany na innych tego typu konstrukcjach. Zdecydowałem, że nie będę się silił na oryginalność bo ten typ jest sprawdzony i bliski optimum. Biorąc pod uwagę powierzchnię można go porównywać tylko z większą kopułką Uniwersała za ok. 20 Kzł - nie licząc kosztów transportu, fundamentu, filara itp. Oczywiście własny domek wyjdzie (nieco) taniej :unsure:

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kiedyś wyobrazić sobie taki pawilon obserwacyjny graficznie i powstało coś takiego.

Piękny, full wypas!

Ale "w realu" ta trwale zamknięta część powiększyłaby istotnie wielkość budynku i b. znacznie - koszty (dodatkowe ściany, okna, drzwi). Zawsze cholerka musi być jakiś kompromis... a może nie?

Ja zaprojektowałem troszkę dłuższe ściany wzdłuż linii przesuwu dachu (podstawa prostokątna), aby była możliwość pozostawienia częściowego zadaszenia przez odsunięcie dachu nie do końca. Niestety, całość jest za mała na takie rozwiązanie bo wtedy dach zasłania zbytnio niebo.

 

Teraz widzę, że można osiągnąć dobry kompromis łącząc twoje rozwiązanie i moje, tzn. zostawiamy cześć nieobudowaną a tylko zadaszoną (jak u mnie) ale znacznie wydłużamy wymiar budynku wzdłuż linii przesuwu (jak u ciebie).

Można zresztą zrobić część dachu stałą a resztę odsuwaną (i to niezaleznie od tego czy dajemy dodatkową ściankę czy nie). Może uda mi się dołożyć szkic takiego rozwiązania, ale chyba z opisu widać o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.