Skocz do zawartości
  • 0

prawidłowe umieszczenie kolimatora laserowego w wyciągu


albertinho

Pytanie

Kupiłem kolimator laserowy Baader (jakiś poprzednik Mark III; nie widzę go nigdzie w internecie) do newtona i mam pytanie czy prawidłowo umieszczam go w wyciągu?

Nie ma na nim kropki pokazującej, w którym miejscu powinien być on umieszczony między śrubami wyciągu.

Używam przejściówki z 1,25" i dokręcam maksymalnie obie śruby wyciągu (przy wsuniętym i wysuniętym wyciągu wracająca wiązka wygląda tak samo).

Wątpliwości mam czy kolimator powinien być ustawiony w tę stronę.

Poniżej zdjęcia przedstawiające jak to robię. 

 

1.jpg

2.jpg

321300980_1580166979072633_5210276327816803027_n.jpg

321304085_1294168544698048_6759976684373376946_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli Cię dobrze zrozumiałem to odpowiem. 

Kolimator powinien być ustawiony tak, żeby było Ci wygodnie obserwować powrót wiązki lasera. Nie ma jakiejś właściwej pozycji tylko, że nie tu jest problem.  Problemy z kolimatorami laserowymi (pomijając jak niektórzy twierdzą sensowność ich używania) są 2. 

1. Czy kolimator sam jest dobrze skolimowany czyli czy obracając nim promień lasera nie zatacza kółek? Raczej każdy kolimator ma 3 śrubki ("robaczki") którymi można to ustawić. 

2. Problem z luzami złączek. Tu różnica między skrajnymi położeniami wiązki może wynosić na lustrze głównym (LG) nawet kilka cm. Wkręcenie kolimatora na sztywno w złączkę 2'' to dobry pomysł. Na 2'' przejściówce luzy będą miały mniejsze przełożenie na laser niż na 1,25'' kolimatorze. Przynajmniej ja tak robię i traktuję kolimator jakby był 2 calowy. 

Poluzuj śruby tak, żeby całością dało się kręcić, przystaw czoło złączki do czoła wyciągu i obracaj. Jeśli na LG laser nie zatacza okręgów to jest OK. A drugi temat to czy dokręcając teraz przejściówkę nie zmienia się położenie lasera.

Jeśli u Ciebie jest OK to w jakiej pozycji sobie go ustawisz nie ma znaczenia.
 

Edytowane przez zdzichu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolega ma rację. O ile problem z pktu.1 bywa czasem ale raczej z fabryki wychodzą skolimowane , o tyle pkt. 2 opisuje spory problem większości kolimatorów- za duży luz. I tu nie pomaga dokręcenie śrub na maksa.

Najgorsze że na ten drugi problem w zasadzie nie ma lekarstwa- oprócz wyrzucenia kolimatora do elektrośmieci.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.