Skocz do zawartości

Za grube adaptery M42-EOS?


amatorastro

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.02.2023 o 10:17, Miesilmannimea napisał(a):

Najlepiej zeszlifuj tylna soczewkę...

 

Ludzie, litości.

Adaptery M42>EOS istnieją nie od dziś i działają tak jak powinny!

Jeśli obiektyw nie ostrzy to trzeba go wywalić do śmieci czy na allegro i kupić SPRAWNY.

Niestety, nie masz racji, upraszczasz problem. Kłopoty z grubością adapterów M42 na różne bagnety istnieją realnie. U mnie to był adapter M42>MFT. Wymagał stoczenia o ok. milimetr, żeby poprawnie ostrzył z 300 mm teleobiektywem. Po pierwszym przetoczeniu wydawało się OK., ale wystarczyły nieco inne warunki (temperatura?), aby już wychodziła zauważalna nieostrość.

 Sporo starych obiektywów manualnych ma tzw. hard-stop na pokrętle ostrości, tzn. nie mają żadnego marginesu na przeogniskowanie (poza nieskończoność). Prawdopodobnie  to z nimi są największe jaja - casus mojego 300 mm, jw.

 Wystarczy, że przypadkowo fabryczne tolerancje wykonania obu elementów (adapter i obiektyw, w tym mechanika focusera tego ostatniego) są "w przeciwne" strony i już jest problem. W dziennej fotografii się tego nie zauważa (generowany błąd ostrości jest niewielki), więc producenci adapterów się nie przejmują. Natomiast na gwiazdach wszystko wyłazi natychmiast. Z resztą, poczytaj, co napisał dj_peterka. To jest właśnie to...

Dodam, że podobne problemy bywały np. z adapterami C-mount>MFT, co częściowo też przerabiałem. Wiem, że piszę o innym systemie, ale fizyczne sedno problemu jest zasadniczo takie samo, czy chodzi o współpracę M42>EOS, czy M42>MFT, czy też C>MFT

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Wątek jest o adapterach M42>Eos.

Wiesz, zauważyłem. Tylko tłumaczę wyżej, że de facto dotyczy on problemu wszystkich adapterów M42>cokolwiek. A chodzi o to, że zjawisko nieostrzenia na gwiazdach z powodu niedopasowanej długości adaptera jest losowe i stosunkowo częste (ten wątek też jest tego przykładem). To oznacza, że jest to coś, z czym musimy się po prostu liczyć za każdym razem kupując obiektyw M42 i adapter. Może nam się to nie podobać, ale tak jest na rynku i tego niestety nie zmienimy.

Z tego powodu właściwa strategia w takiej sytuacji polega więc raczej na dopasowaniu adaptera za ok. 100 zł (co trzeba z góry przewidzieć jako ewentualną przykrą konieczność), a nie wywalaniu i kupowaniu kolejnych sztuk tego samego typu obiektywu za kilkaset czy tysiąc zł każda. Z których teoretycznie kolejna 2-ga czy 3-cia pechowo może mieć nadal ten sam problem. Tylko tyle.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.