Skocz do zawartości

Kupiłem sobie pierwszą lornetkę :P


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dzisiaj sobie kupiłem lornetk. napisali na niej

12x60
180FT AT 1000YDS
COATED OPTICS

po drugiej stronie ptaszka namalowali :D

Kosztowała mnie 100zł a więc mam wizje co do jej możliwości :angry:

Jak mam ją przetestować ?? I na co skierować swoje piersze obserwacje astronomiczne ???/

NAPISZCIE CO O TYM MYŚLICIE :Boink:

a oto ona :helo:

HPIM2032.JPGHPIM2035.JPGHPIM2034.JPGHPIM2033.JPGHPIM2036.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Hm... rubinowa :-(

Poczytales na Forum opinie o lornetkach z rubinowymi powlokami?

Nie lepiej bylo zapolowac na Lidlowskiego Meade lub przetestowac lornetke ktora ostatnio pokazala sie w Makro?

 

Obawiam sie, ze nie bedziesz zachwycony :unsure:

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to chciałby zerknąć przez taką "rubinową" lornetkę. Tyle nasłuchałem się o tym, że nie nadaje się do obserwacji astronomicznych, ale przyznam, że nigdy przez taką nie patrzyłem. Czy wszystkie są takie "najgorsze", czy można czasami znaleźć wśród nich coś choć trochę "lepszego"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele takich lornrtek przeglądałem na targowiskach, jakością wykonania nie powalają. Sporo jest lornrtek rozklekotanych mimo że są sprzedawane jako nowe. Można jednak trafić egzemparz w miare dobrym stanie. 100 zł to niewiele, nie spodziewaj siępo tej lornetce rewelacji. Jeżeli chcesz kupić naprawde dobrą lornetke za przystępną cene polecam Kronosa 20x60. :Salut:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jak mam ją przetestować ??  I na co skierować swoje piersze obserwacje astronomiczne ???/

NAPISZCIE CO O TYM MYŚLICIE  :Boink:

...

 

jak testować i na co zwracać uwagę znajdziesz tu: http://lornetki.camk.edu.pl/index.shtml

 

na co warto popatrzeć tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ekty+lornetkowe dzięki Watteau :notworthy:

 

polaris, jednak lidlowy meade lepszy od tej "makrowej": :banan:http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...ndpost&p=138293

 

Robercie, mimo ładnej nazwy tych powłok - rubinowe - toż to prawie powłoka szlachetna :ha: one niestety odfiltrowują sporo widma, a przy okazji pryzmaty, są zazwyczaj też z tańszego szkła i dlatego, generalnie, te lornetki są ciemniejsze, ale poza tym da się trafić na niezły egzemplarz, z całkiem przyzwoitą jakością obrazu

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to chciałby zerknąć przez taką "rubinową" lornetkę. Tyle nasłuchałem się o tym, że nie nadaje się do obserwacji astronomicznych, ale przyznam, że nigdy przez taką nie patrzyłem. Czy wszystkie są takie "najgorsze", czy można czasami znaleźć wśród nich coś choć trochę "lepszego"?

 

Ja od półtora roku obserwuję właśnie "rubinowym" Breakerem 12x60 :) Sam bym jej nie kupił, ale to był prezent, a darowanemu koniowi w zęby się nie patrzy (hehe, wychodzi na to, że żadnej ze swoich lornetek nie kupiłem :szczerbaty: ). Zrobiłem za jej pomocą ponad 1000 ocen gwiazd zmiennych, poza tym jakąś połowę Messierów w niej widziałem. Recenzji nie będę tutaj pisał, bo to nie miejsce, a zresztą nie mam większego porównania z lepszymi lornetkami o takich samych parametrach, powiem tyle, że jak dla mnie na razie wystarcza, ale gdybym nie miał lornetki, to bym jej nie kupował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Króliczku :rolleyes: , spokojnie możesz zacząć od tego, co kupiłeś. Na początek będzie Ci dobrze służyć, ja też zaczynałem od lornety przeciętnej jakości i było w porządku -sporo się dzieki niej nauczyłem. Bądź jednak świadom,że przynajmniej z tymi rubinowymi powłokami to błąd, bo faktycznie pogarszają one charakterystyki transmisji w najbardziej istotnym dla nas przedziale barwy. Czyli de facto jakbys obserwował lornetką o nieco mniejszej średnicy. Tego efektu nie da się stwierdzić tak łatwo, bo po prostu zmniejsza się ilośc obiektów, które bedziesz w stanie nią dostrzec i rozpoznać, a ta zależy jeszcze od warunków i doświadczenia. Więc "na oko" może nie być widać różnicy [kiedys ptrzyłem prze 20x60 z rubinowymi szkłami, tak, była taka wersja BPC!], ale ona istnieje. Wyjdzie kiedyś na obiektach o małej jasności powierzchniowej. Skoro masz te lornetkę, to na razie sie tym nie przejmuj, tylko obserwuj. Zaczynaj o jasnych obiektów położonych w sasiedztwie gwiazd jasnych, łatwych do rozpoznania [np. ze względu na układ geometryczny konstelacji] Nie zrażaj się niepowodzeniami. Licz się z tym,że niektóre obiekty jak większość galaktyk i gromad kulistych może być za pierwszym razem trudna do odróznienia od gwiazd przy pomocy lornetki, bo mają na ogól małe wymiary kątowe. Zacznij od gromad otwartych, te wieksz ei jasniejsze bea skupiskami gwiazd, małymi lub duzymi, słabsze i mnijesze -chmurkami lub plamkami światła. Pozdrawiam i powodzenia

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie obserowałem niczego przez DOBRE lornetki toteż nie mam porównania - widzałem lornetki ale jakiś ciemniejsze a przez tą jakoś tak jasno jest  :Salut:

 

To jest moja pierwsza lornetka więc od czegoś trzeba zacząć

 

no ale dlaczego zacząłeś od odkręcenia tubusa?? :ha:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rUBINOWE POWŁOKI TO BYŁA KONIECZOŚĆ <_< NIESTETY TAKA MODA ZAPOANOWAŁA ZE NA TARGOWISKACH TYLKO TAKIE PRZYWOŻĄ :D A ROZKRĘCIŁEM BO BYM NIE WYTRZYMAŁ, POZATYM PEWNIE JUŻ JĄ ROZKRĘCALI NA BAZARZE :unsure:

 

A WŁAŚNIE COŚ MAM TAKIE WRAŻENIE JAKBY OBRAZ SIĘ NIE DOPASOWYWAŁ - TJ. TAK JAKBY PRZEZ JEDEN OKULAR BYŁO TROCHE W BOK I NIE BYŁY SKUPIONE DOBRZE - DA SIĘ COŚ Z TYM ZROBIĆ ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A WŁAŚNIE COŚ MAM TAKIE WRAŻENIE JAKBY OBRAZ SIĘ NIE DOPASOWYWAŁ - TJ. TAK JAKBY PRZEZ JEDEN OKULAR BYŁO TROCHE W BOK I NIE BYŁY SKUPIONE DOBRZE - DA SIĘ COŚ Z TYM ZROBIĆ ??????

Proszę, nie pisz dużymi literami, bo trudno się to czyta.

Jeśli lornetka jest rozkolimowana za sprawą odkręconego obiektywu, możesz położyć ją na parapecie na podwyższeniu z ksiązek i skierować ją na jakiś oddalony obiekt. Obracając stopniowo jeden z obiektywów (wątpię, że istnieje tutaj możliwość obracania soczewką za pomocą mimośrodowego pierścienia) i porównując obrazy (przymykając raz prawe, a raz lewe oko) musisz doprowadzić pola widzenia obu "połówek" lornetki do takiego stanu, aby jak najlepiej się ze sobą pokrywały.

Pozdro

Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ROZKRĘCIŁEM BO BYM NIE WYTRZYMAŁ, POZATYM PEWNIE JUŻ JĄ ROZKRĘCALI NA BAZARZE  :unsure:

 

A WŁAŚNIE COŚ MAM TAKIE WRAŻENIE JAKBY OBRAZ SIĘ NIE DOPASOWYWAŁ - TJ. TAK JAKBY PRZEZ JEDEN OKULAR BYŁO TROCHE W BOK I NIE BYŁY SKUPIONE DOBRZE - DA SIĘ COŚ Z TYM ZROBIĆ ??????

 

zupełnie nie rozumiem poco te fora są, poco camk zrobił strone o lornetkach skoro i tak nikt tego nie czyta :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duże litery to z lenistwa - CAPS LOCK mi się włączył :helo:

 

Strona o lornetkach jest świetna ale jakoś tak wiedza tam jest porozrzucana i za dużo klikania - a pozatym czytałem już :Salut:

 

Jako że się ściemnia to będę sobie zaraz w niebo patrzył - jutro wyniki :helo:

 

rano też popróbuje z tą PSEUDO KOLIMACJĄ :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych lornetkach nie ma mimosrodowych podkladek . Wkrecasz do oporu i tyle . Mozesz w poprzek sprobowac poruszyc za tuby . Moze sie ustawi . Mi tak spasowalo . Moze zamieniles tuby miejscami ? Rubinowe warstwy przyciemniają . Ale i tak duzo zobaczysz . Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół godziny pracy i mam skolimowane - a bynajmniej tak mi się wydaję :banan:

Patrząc na Jowisza rozkręcałem ją i skręcałem pdłkadając papierki :szczerbaty:

 

No i jestem po pierwszych próbach na niebie. Jako że nie używałem wcześniej lornetki do oglądania nieba jestem w POZYTYWNYM szoku :D pół godziny gapiłem sie na cygnusa EXTRA!!!!! było dość jasno bo w łabędziu widziałem około 10 gwiazdek :blink: spoglądam w lornetke a tu obraz jak w najciemniejszą noc :banan:

 

chyba dzisiaj noc na balkonie :helo:

 

od dzisja uważam że pierwszym instrumentem optyczym każdego miłośnika astronomii powinna być LORNETKA :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bugs, zabierz te lornetke za miasto. Koniecznie. Dopiero wtedy zobaczysz, co tak naprawdę widać na niebie. Róznica jak niebo a ziemia :D Wbrew pozorom, zrobiłeś jednak koszmarny błąd, nie zapoznając się dokładniej z ze strona CAMK-u o lornetkach. Sa tam lornety zarówno drogie, jak i te tańsze, a nawet b. tanie. Być może [raczej prawie na pewno] za cenę nieznacznie odbiegająca od tej z bazaru kupiłbyś tani, ale znacznie lepszy sprzet. Chociaż z drugiej strony celowałes w 60mm, a tu wybór na rynku jest mniejszy niż w przypadku 50-tek. Ale z tych większych też są tanie, a w miare dobre. Więc nie miej złudzeń... Na razie obserwuj tym co masz, naprawde warto. Jedź pod ciemne niebo. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Na targu też widywałem 50-tki i 60-tki bez rubinowych szkieł, chyba zabrakło Ci cierpliwości po prostu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za miatem już testowałem - 6 km od 5 tys. miasteczka - MOJEGO :D na srodku pola u babci :Boink: eXtra.

 

Dlaczego mam takie dobre wrażenie - ponieważ ta lornetka posiada prawie tak dużu obiektyw jak mój teleskop o średnicy lustra 76mm --> nic dodać nic ując :Salut:

 

Wczoraj patrzyłem właśnie u babci - CIEMNO - na M31 - extra rozmazana smuga i mniej rozmazana nizw telepie :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.