Skocz do zawartości

RCT 12" ocena kolimacji za friko.


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na zasadzie „gentleman's agreement” w pełni odblokowane oprogramowanie (SkyInnovations) do kolimacji i oceny kolimacji teleskopu RCT – niestety tylko dla RCT 12”, f/8,  focal = 2432 mm. Na 30 dni.

 

 

Oprogramowanie ocenia komę i astygmatyzm plus poprawność ustawienia odległości luster. Działa naprawdę zdumiewająco dobrze. Sprawdziłem na swoim RCT 12”, o którym myślałem, że jest dobrze skolimowany. Był kolimowany metodą DSI (dość starannie) i sprawdzany chyba wszystkimi przyrządami dostępnymi dla amatorów. Nawet HocusFocus z NINA też był zaangażowany i wszystko było niby OK „na zielono”. Szybko okazało się, że można sporo poprawić. Oj naprawdę sporo. 

 

Mam propozycję następującej zabawy – niestety TYLKO dla właścicieli RCT12”.  Czterem – słownie czterem – osobom mogę (nieodpłatnie) przepuścić ich dane przez program i podać wyniki (też niepełne ale wystarczające do finalnej oceny). Nie mogę w żaden sposób udostępnić indywidualnych wyników publicznie – mogę tylko podsumowanie (statystykę). 

 

Procedura nie jest skomplikowana – trzeba wykonać 9 zdjęć rozogniskowanej gwiazdy w ściśle określonej odległości ZA ogniskiem (extrafocal). Jeśli ktoś używa NINA to mogę przesłać gotowy plik sequencera, który wykona całą robotę w około 3-4 minuty. Zdjęcia muszą być wykonane w odległości dokładnie 5777 um za punktem najlepszej ostrości. Jest margines max +/- 500 um. To jest akurat dość łatwo wyliczyć znając krok steppera i skok wyciągu. I to niestety trzeba wyliczyć samemu. Dla tego teleskopu wymagana dokładność ustawienia ostrości (lambda/10) to tylko +/- 28 um a CFZ error (lambda/3) to tylko +/- 86 um więc posiadacze tych zabawek nie powinni mieć problemu z uzyskaniem takich dokładności.  

 

Resztę wyślę na PW

 

Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę o PW. Zgłoszenia TYLKO przez PW i decyduje kolejność zgłoszeń. Mam 4 wolne sloty. 

 

 

Nie biorę żadnej odpowiedzialności z ewentualne rozczarowania po otrzymaniu indywidualnych wyników. 

 

 

Finalne zdjęcie ma wyglądać mniej więcej tak jak niżej. To jest strechowane złożenie bez żadnych poprawek 9 zdjęć tej samej gwiazdy - stąd NINA bo to bardzo pomaga. Gwiazdy nie mogą być po rogach bo tam jest już jakiś vinietting i to zaburza pomiary. Pozostałe dwa zdjęcia to jedna z gwiazd na obrzeżach (po lewej). Zdjęcie zostało ocenione na 7.2 w skali od 0 do 10.0

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2023-03-6 o 10.04.04 AM.png

Zrzut ekranu 2023-03-6 o 10.09.37 AM.png

Zrzut ekranu 2023-03-6 o 10.11.15 AM.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ciekawskich ? Plik excela w załączeniu pozwala wyliczyć wymagane położenia gwiazd dla dowolnego teleskopu. (w pliku są obecnie dane dla Merak i RCT 12"). Można tych danych użyć w dowolnym teleskopie zmieniając komórki odpowiednio.  Potem wpisać w sekwencer i dalej robi się samo.

 

 

Calculate coordinates _MY_12_RCT- Final.xlsx

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocena kolimacji – wymagania.

 

1.     Gwiazda powinna być mag -1 do 4.

2.     Maksymalny SNR ale bez przepalenia pixela czyli poniżej studni ADU.

3.     Minimalny czas naświetlania to ok. 10 sek ale nie więcej niż ok. 20 sek. Im bliżej 10+ sek tym lepiej, żeby uniknąć błędów prowadzenia.

4.     Extrafocal 5777 micrometrów +/- 500 mikrometrów.

5.     Można dodatkowo sprawdzić rozmiar „donuta” w PI – powinien być jak najbliżej 190 pix średnicy.

6.     Gwiazda centralna jak najbliżej środka kadru ale bez przesady – kilkanaście nawet kilkadziesiąt pikseli nie przeszkadza za bardzo.

7.     Gwiazda nie może być „po rogach” – ma być poza ewidentną winietą.

8.     Można wysłać już złożone zdjęcie ale MUSI być: Average, No Normalization, Weights: Don’t care i absolutnie ŻADNYCH pixel rejection. Można oczywiście wysłać mi wszystkie 9 ale nie jest to bezwzględnie potrzebne.

9.     OBRAZEK MA BYĆ W FORMACIE FIT/FITS nie xifs

10.  Nie używać binningu

 

 

Chyba tyle. Jeśli SCORE będzie poniżej 60% to jest następna próba. Jeśli score jest powyżej 98% to załapuje się następna osoba z listy rezerwowej. 

 

 

W załączeniu sekwencer do NINA – nie miałem okazji przetestować bo pogoda a wczoraj robiłem testy na różnych gwiazdach i część z nich była do bani. Nieśmiało tylko przypomnę, że w większości programów (w NINA też) to co tkwi w okienku „slew and center” to jest RA i DEC bazowe czyli dla epoch J2000. (przepraszam za poziom tej uwagi  )

 

 

Jedno miejsce już ubyło. Zostały 3.

 

 

 

 

SkyGuardCollimation_MERAK.json

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.