Skocz do zawartości

M81 + M82


benek

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, benek napisał(a):

Ok, na spokoju. Mirek jak mogę prosić ... napisz mi proszę w jakiej kolejności jakie narzędzia stosujesz.

Kiedy co ze sobą łączysz, kiedy gwiazdy usuwasz, kiedy wchodzi L itd.

Dziękuję

Generalnie to ja pracuję na kamerze OSC więc jest nieco inaczej, ale zasadniczo można podzielić obróbkę na dwa etapy - wszystko to co przed wyciągnięciem histogramu np. Background Neutralization, DBE, BlurXterminator (lub zwykła dekonwolucja) i NoiseXterminator oraz procesy na obrazie nieliniowym - HDR Mulitscale Transfromation, Kalibracja itd. No ale to wiesz sam chyba, że nie jest jeden uniwersalny workflow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Tuvoc napisał(a):

Generalnie to ja pracuję na kamerze OSC więc jest nieco inaczej, ale zasadniczo można podzielić obróbkę na dwa etapy - wszystko to co przed wyciągnięciem histogramu np. Background Neutralization, DBE, BlurXterminator (lub zwykła dekonwolucja) i NoiseXterminator oraz procesy na obrazie nieliniowym - HDR Mulitscale Transfromation, Kalibracja itd. No ale to wiesz sam chyba, że nie jest jeden uniwersalny workflow.

No tak wiadomo... ale chyba trochę kolejności pomieszałem, dlatego pytam. Czyli:
DBE, BlurXterminator ,NoiseXterminator, rozciąganie (robicie na skrypcie czy histogram?), łączenie RGB, Background Neutralization, usuwanie gwiazd, obróbka, gwiazd, obróbka RGB (hdr, kolory, itd.), obróbka L (odszumienie, gwiazdy, histogram),łączenie gwiazd (l+rgb), łączenie obrazu l+rgb, łączenie stars_lrgb + lrgb - tak to ma wyglądać ? 
Jakie macie patenty na łączenie Ha do zdjęcia ? 
Ja znalazłem na YT i robię w ten sposób, że wyodrębniam ze zdjęcia Ha, łączę Ha+R. (w tej kolejności, którą ty podałeś to po połączeniu w RGB mam straszny szum czerwony z Ha na całym zdjęciu jest na to jakiś myk ?)

 

 

Dzięki już nie zawracam głowy do wtorku :D

Wesołych świąt i smacznego jajca!        

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, fajny materiał, choć obróbka formatu ff nie dla mojego kompa, musiałem robić resaize 50% a i tak było ciężko. Trochę flaty nie siadły był duży gradient po rogach. Skupiłem się na wyciągnięciu ifn'ów przez co galaktyka jest prześwietlona, choć myślę, że dało by się to zrobić zręczniej, mam na myśli utrzymanej lepszej dynamiki i kolorów w m81.

 

 

 

m81_forum.thumb.jpg.e9c07f1f997523f53f5335e597dc986e.jpg

 

Pozdrawiam,

 

--

malebranchi

Edytowane przez malebranchi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, malebranchi napisał(a):

cześć, fajny materiał, choć obróbka formatu ff nie dla mojego kompa, musiałem robić resaize 50% a i tak było ciężko. Trochę flaty nie siadły był duży gradient po rogach. Skupiłem się na wyciągnięciu ifn'ów przez co galaktyka jest prześwietlona, choć myślę, że dało by się to zrobić zręczniej, mam na myśli utrzymanej lepszej dynamiki i kolorów w m81.

 

 

 

m81_forum.thumb.jpg.e9c07f1f997523f53f5335e597dc986e.jpg

 

Pozdrawiam,

 

--

malebranchi

Dlatego wraz z kamerą zmieniłem kompa 🤣
Co do zdjęcia, IFN'y widać super, wiem już, że zabijałem tło. Co do galaktyk, to wiadomo (jak tak powinny wyglądać to sprzedaję cały sprzęt haha :) Myślę, że spokojnie można walnąć maskę na galaktyki i dopiero wyciągać resztę (nie wiem bo jeszcze tego nie robiłem, ale tak mi się wydaje 😒)
Uczę się od początku :D dziesiątki tutków itd. Staram się dobrać przede wszystkim odpowiednią kolejność obrabiania, inne ustawienia narzędzi no i wszystko inne małymi kroczkami.

Zdradzisz w dwóch zdaniach jak wyciągasz IFN'y i na jakim etapie?

 

Dzięki wielkie.
Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. usuwam gwiazdy

2. dbe

3. dodaje gwiazdy i robię dekonwolucję (BXT)

4. usuwam gwiazdy

5. usuwam szum

6. składam rgb z gwiazdami i robię kalibrację (PCC)

7. usuwam gwiazdy

8. stretch osobno rgb, ha, lumi (GHS)

9. lekko ostrzę lumi

10. dodaje ha do rgb

11. dodaję lumi do rgbHa

12. trochę bawię się curvami, żeby zwiększyć dynamikę tła i podbijam saturację w galaktykach. używam do tego mask (skrypt game)

13. rozciągam gwiazdy, usuwam zielony (SCNR), dodaję saturacji

14. blenduję gwiazdy z obrazkiem LRGBHa

 

Edytowane przez malebranchi
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, malebranchi napisał(a):

1. usuwam gwiazdy

2. dbe

3. dodaje gwiazdy i robię dekonwolucję (BXT)

4. usuwam gwiazdy

5. usuwam szum

6. składam rgb z gwiazdami i robię kalibrację (PCC)

7. usuwam gwiazdy

8. stretch osobno rgb, ha, lumi (GHS)

9. lekko ostrzę lumi

10. dodaje ha do rgb

11. dodaję lumi do rgbHa

12. trochę bawię się curvami, żeby zwiększyć dynamikę tła i podbijam saturację w galaktykach. używam do tego mask (skrypt game)

13. rozciągam gwiazdy, usuwam zielony (SCNR), dodaję saturacji

14. blenduję gwiazdy z obrazkiem LRGBHa

 

Super. Dzięki wielkie... usiądę po pracy przed kompem to na spokoju przyjrze się wszystkiemu. 

 

Trochę mnie niepokoi "trochę bawię się curvami" 😆😆😆

 

Czy usuwania gwiazd konieczne przed DBE ? Jest coś lepiej, inaczej... jakieś specjalne ustawienia ? 

 

Dziękuję i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2023 o 11:48, malebranchi napisał(a):

bez zabaw curvami zdjęcie wychodzi płaskie 😉

tak, lepiej usunąć gwiazdy przed dbe, bo:

1. agresywniej można usuwać gradient,

2. nie martwisz się, że trafisz próbką w gwiazdę

 

A więc.... wziąłem sobie do serca wasze uwagi, tobie dziękuję za szybką rozpiskę kolejności. Miałem kilka problemów bo np nie wiem jak później dodać Ha do rgb- jakieś cuda mi wychodziły, gwiazdy w pewnym momencie też zaczęły mi uciekać i już mi się nie chciało cofać tego wszystkiego. Ogólnie zdjęcie chyba ma nowe życie, mi się podoba, chodź jeszcze bym trochę poprawil kilka rzeczy, ale ocenę zostawiam w dalszym ciągu wam - uwagi i wskazówki mile widziane. Dzięki i pozdrawiam 

Image68kopia.thumb.jpg.b462e382bc7c6e7a525c6e6ca93e8bfe.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przespane, zobaczono na nowo i poprawione. Chyba już więcej nie umiem wyciągnąć z tego zdjęcia. Co do gwiazd tragedii (chyba) nie ma, galaktyki wyszły fajnie, IFN'a powyciągałem ile tylko wlazło. Chyba już to zdjęcie zostawię w spokoju 😁

Czekam na komentarze co o tym sądzicie i uwagi mile widziane. Dzięki i pozdrawiam

 

Image68_clonekopia.thumb.jpg.5f377dca27bbd8025819c09a40fdfa3a.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.