Skocz do zawartości

Odległość pryzmatu od .. od właśnie czego ?


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

  • 11 miesięcy temu...

Mam jeszcze jedno pytanie, nieco inne niż w tytule tematu ale by nie tworzyć nowego.

 

Którą stroną ma być zwrócony "koszyczek" wzg. np. obiektywu ? Pytam bo jego mocowanie jest niesymetryczne i trzeba dobrze zaprojektować tubus. Podejrzewam, że tą stroną "węższą" ale nie jest pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@astrokarol wrzuć fotkę tego koszyczka, tam pewnie siedzi Schmdit - Pechan., czyli według grafik z netu za obiektywem powinien być najpierw Schmidt, ale nie wiem jakie to ma znaczenie.

Znaczenie może mieć przelot, jeśli jest nie symetryczny to teoretycznie większy od obiektywu.
Schmidt-pechan-prism.png


EDIT:

Chociaż z tą kolejnością pryzmatów to niekoniecznie 
file.php?9,file=769,filename=image.jpg

 

Edytowane przez Lukacz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrokarol napisał(a):

Wystarczy takie zdjęcie ? Ja bym od prawej strony (patrząc na zdjęcie) dał okular.

Ja też, tak to z fotek wygląda.
Tylko chyba  pryzmat z drugiej strony nie ma pełnego okręgu (ścięte brzegi)?
Żeby nie winietował po mniejszej średnicy

 

 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lukacz napisał(a):

Tylko chyba  pryzmat z drugiej strony nie ma pełnego okręgu (ścięte brzegi)?

 

Ciężko powiedzieć bo obudowa zasłania szkło. Fakt, że ten plastik na wejściu i wyjściu ma okrąg. Tylko to nie znaczenia bo używam oryginalnych części takie jakie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, gdyby brzegi były przycięte oznaczało by to, że oryginalna luneta miała wadę. A dwa, nie bardzo chce rozbierać koszyczek ponieważ nie wiem czy pryzmaty w nim są jakość sklejone czy się "rozsypią" i będzie problem.

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, astrokarol napisał(a):

Po pierwsze, gdyby brzegi były przycięte oznaczało by to, że oryginalna luneta miała wadę. 

 

Nie wiem o co  cho.
Na "wlocie" otwór w obudowie nie jest okręgiem - ma ścięte brzegi.
Dlaczego zaraz wada? Producent może dopuszczać  delikatne przycięcie wiązki i  nieduże winietowanie którego nie widać w wizualu, zwłaszcza jak to budżetowy sprzęt. Mało to lornetek z pościnanymi źrenicami/ przyciętą aperturą? ;)

PO co chcesz to rozbierać? Tam siedzi Schmidt Pechan, widać to  po fotkach.
Ale mógłbyś zmierzyć, jeśli to nie problem ,   średnice na wej/wyj, przy czym  tam gdzie otwór w obudowie nie jest okrągły to obie.
Przynajmniej tak to widzę na  twojej fotce.
image.png.3adc8775b293760fecf684da7e9f06f3.png

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lukacz napisał(a):

Na "wlocie" otwór w obudowie nie jest okręgiem - ma ścięte brzegi.

 

Raczej to tylko złudzenie. Nie mam nic teraz pod ręką co by miało 20 mm średnicy by to przyłożyć do otworu ale tyle tam jest mierząc suwmiarką. Konkretnie od 20,6 mm do 20,8 mm ale taką rozbieżność chińczykom można chyba wybaczyć. Po za tym nie widać dobrze tego na zdjęciu ale ta przednia (po lewo na zdjęciu) "przykrywka" jest zwichrowana. Po drugiej stronie jest fi 21 mm.

 

15 minut temu, Lukacz napisał(a):

PO co chcesz to rozbierać? Tam siedzi Schmidt Pechan, widać to  po fotkach.

 

Bo piszesz, że ścięte ...

 

15 minut temu, Lukacz napisał(a):

Mało to lornetek z pościnanymi źrenicami/ przyciętą aperturą? 

 

I wszyscy mówią, że to wada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, astrokarol napisał(a):

 

Bo piszesz, że ścięte ...

 

I wszyscy mówią, że to wada ?

Bo tak to wygląda na zdjęciu, ale ok , wyjaśniłeś że to złudzenie.

Ty piszesz że wada (gdyby było przycięte).

Dzięki za pomiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.