Skocz do zawartości

Ameryka Północna w SHO z Askara FRA400 + stack


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

23 godziny temu, Patryk Sokol napisał(a):

Całość robiona z balkonu w Pruszkowie

 

Więc pewnie LP spore, co widać szczególnie w materiałach O i S, gdzie tło jest jasne, a gradienty spore. Muszę przyznać, że złożyłeś materiał z dużym wyczuciem i paleta barw również wyszła Ci całkiem miła dla oka. :)

Czego mi zabrakło? Nieco większej dynamiki i gwiazdek. Podjąłem więc wyzwanie (dzięki za staka) i pobawiłem się. Muszę przyznać, że ze względu na różnice w jakości pomiędzy H a O i S obróbka sprawiła mi sporą trudność i z dynamiką nie bardzo mi się udało. Głównie przez mocno zaświetlone i nierówne tło w OIII i SII.

Kolory udało mi zestawić nieco inaczej (Twoje wydają mi się lepsze). Gwiazdek nie zlekceważyłem i w przeciwieństwie do Ciebie gwiazdki złożyłem z S i O z syntetycznymi oczywiście kolorami. Ale jakieś są. ;)

Reasumując, pozostaję w szacunku dla Twojej obróbki. :)

 

Uwaga o łącznym czasie ekspozycji. Odnoszę wrażenie, że z tych prawie 60 godzin para poszła w gwizdek. Pewnie wystarczyłoby 3 razy mniej. Jakie czasy ekspozycji stosowałeś?

 

I jeszcze jedno pytanie.

 

23 godziny temu, Patryk Sokol napisał(a):

Filtry - Ha od Antli, S i O od Baadera

 

Jakie pasma mają te filtry? Odnoszę wrażenie, że pasmo filtra HII jest węższe niż filtrów OIII i SII.

 

my_2000_1513.thumb.jpg.6468c34d2b523a525ad699874ddc540e.jpg

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał(a):

 

Kolory udało mi zestawić nieco inaczej (Twoje wydają mi się lepsze). Gwiazdek nie zlekceważyłem i w przeciwieństwie do Ciebie gwiazdki złożyłem z S i O z syntetycznymi oczywiście kolorami. Ale jakieś są. ;)

Reasumując, pozostaję w szacunku dla Twojej obróbki. :)

 

Uwaga o łącznym czasie ekspozycji. Odnoszę wrażenie, że z tych prawie 60 godzin para poszła w gwizdek. Pewnie wystarczyłoby 3 razy mniej. Jakie czasy ekspozycji stosowałeś?

Nie wystarczyło :)

Dla Ha szum zjadał części ciemne, a s i O były obleśne jak było mniej materiału

Jak pisałem - urok doszku nad balkonem, zenit wycięty, a Ameryka w stronę Warszawy. 

Czas ekspozycji to 360s, ale z retrospektywy zrobiłbym więcej. Trochę histogram za blisko lewej strony (przeklepałem czas z Newtona, a tamten jest jaśniejszy). 

A gwiazdki - jak sam widzisz, ciężka sprawa :)

7 godzin temu, diver napisał(a):

 

Jakie pasma mają te filtry? Odnoszę wrażenie, że pasmo filtra HII jest węższe niż filtrów OIII i SII.

Absolutnie. 

Ha ma 3nm, Oiii 10nm, a Sii 8nm.

W końcu się kompletu Antlia dorobię :)

 

7 godzin temu, diver napisał(a):

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Patryk Sokol napisał(a):

Ha ma 3nm, Oiii 10nm, a Sii 8nm.

 

I to właśnie sprawiło mi największy kłopot w obróbce. Z Ha masz niewiele tła i można wydobyć z tego materiału dobry kontrast. OIII i SII ma bardzo jasne tło i bardzo trudno je sensownie wygasić tak, żeby przystawało do Ha.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2023 o 01:57, Patryk Sokol napisał(a):

Hej

 

Najpierw technikalia:
Teleskop - Askar FRA 400

Kamera - QHY 163M

Montaż - HEQ 5 na paskach

Filtry - Ha od Antli, S i O od Baadera

 

Czasy:
Ha - 19h 54min

Oiii - 17h 42min

Sii - 20h 36min

 

Całość robiona z balkonu w Pruszkowie, więc niestety zenit wycięty (tak to by pewnie do każdego kanału z 5h doszło).

Gwiazdki z premedytacją zrobione na biało. Filtra Ha ma tak małe gwiazdki w porównaniu do reszty, że nie idzie nad tym inaczej zapanować,

 

Wyszło to tak:
Amerykapolnocna.thumb.jpg.893ff58192ebaf45574c0338d16d3b63.jpg

 

 

I teraz jakie mam wnioski:

Przede wszystkim z małym refraktorem pracuje się wielokrotnie prościej niż z Newtonem F/4, nie mówiąc o RC6". Skalę mam 2"/pix, więc mam wrażenie, że nastawienie na biegun mógłbym robić kopiąc w nogi statywu, a guiding i tak byłby OK.

Wciąż wolę większe ogniskowe, ale taka skala pozwala mi zebrać sensowny materiał, w warunkach, w których Newtona nie warto by było zakładać.

Mam też wrażenie, że nie czuje obróbki materiału z tego teleskopu. Mam np wrażenie, że dekonwolucja wyciąga znacznie mniej detalu, niż kiedy używam Newtona. Ale być może to też kwestia tego, że w tej skali po prostu mniej można wyciągnąć.

Za to na plus jest sam teleskop - mam wrażenie, że trafiłem zacny egzemplarz, bo ani mnie chromatyzm nie irytuje, ani gwiazdki nie lecą w żadnym rogu. Jedyna robota przy nim, to było justowanie wyciągu (nie był w osi) i porządne ustawienie napięcia łożysk. Bez tego kamera siadała pod swoim ciężarem

 

No i na sam koniec stack:
https://drive.google.com/file/d/1DCe-0iLSof9hbIjNUszvlExvpTHFsiyE/view?usp=sharing

 

Milej zabawy :)

Brawo moje rejony mieszkam koło ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, diver napisał(a):

 

I to właśnie sprawiło mi największy kłopot w obróbce. Z Ha masz niewiele tła i można wydobyć z tego materiału dobry kontrast. OIII i SII ma bardzo jasne tło i bardzo trudno je sensownie wygasić tak, żeby przystawało do Ha.

 

Dokładnie tak - ale poprzednie Ha miałem tak okropne (np. 

 Że wymiana była koniecznością :)

Ale jak to mówią - wydać pieniądze zawsze zdążę :)

 

3 minuty temu, Kajojk napisał(a):

Brawo moje rejony mieszkam koło ciebie :)

I też Cię drażnią ludzie jeżdżący wieczorami z dziurawymi tłumikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Patryk Sokol napisał(a):

Dokładnie tak - ale poprzednie Ha miałem tak okropne (np. 

 Że wymiana była koniecznością :)

Ale jak to mówią - wydać pieniądze zawsze zdążę :)

 

I też Cię drażnią ludzie jeżdżący wieczorami z dziurawymi tłumikami?

Ja mieszkam w Michałowicach drażni mnie oświetlenie i trasa S2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.