Jump to content

diver

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1939
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

Everything posted by diver

 1. No i fajnie. Kolory gwiazdek bez zarzutu. Ale poproszę o co najmniej trzy razy więcej materiału w nieco innej obróbce.
 2. Szału to może i nie ma, ale Czarodziej jest!
 3. diver

  M31

  W drugim podejściu jest odrobinę lepiej. A tak poważniej, to chyba muszę zgłosić się do Ciebie po know-how w sprawie obróbki M31. Mnie się tak fajnie do tej pory nie udało. Obróbka M31 śni mi się stale po nocach...
 4. M110 jest galaktyką eliptyczną. Poniżej ładny diagram obrazujący typy galaktyk, zapożyczony z https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hubble_-_de_Vaucouleurs_Galaxy_Morphology_Diagram.png
 5. Wniosek taki: wykres FWHM niekoniecznie przekłada się na finalny efekt w obrazie. Przyznaję więc, że nigdy nie analizowałem wykresów FWHM z moich materiałów. Ważne natomiast jest zawsze, jak wyglądają obrazy gwiazdek na klatkach.
 6. Nie pogniewałem się. Z niebieskim jest tak jak piszesz. Jednak dla mnie punktem odniesienia dla kolorów są z reguły gwiazdy. Ładnie delikatnie przesunąłeś paletę barw w stronę niebieskiego. Zyskała na tym głównie M31, ale pojechało też po gwiazdach: zblakły pomarańcze i skoczyły niebieskości. Pytanie, co jest ważniejsze? Materiał obrabiałem łącznie - nie oddzielałem w obróbce gwiazd od gradientów galaktyk. Ostatecznie świadomie zostawiłem kolory, dla których referencją były dla mnie gwiazdy. Ale po Twojej cennej uwadze zaryzykowałbym może poniższą wersję. Można by jeszcze kombinować z odrębną obróbką gwiazd i galaktyk, ale przy tego typu obiektach to raczej ryzykowne i nie zawsze kończy się sukcesem.
 7. Dla mnie wersja 2. Tam się fajnie o góry niebieska pętla zamyka.
 8. Eee, mówiłem już że jak Namibia, to się nie liczy. Fajny i dobrze obrobiony kadr.
 9. I słusznie, bo w kadrze nie ma tak gorących gwiazd, które powinny być wyraźnie niebieskie. Pozwoliłem sobie na małą "gwiazdową" analizę obrazka. Trzy najjaśniejsze gwiazdy kadru HD197137: magV 8,70; typ widmowy F8 HD197175: magV 8,79; typ widmowy F2 HD196329: magV 8,93; typ widmowy A2 Jedynie typ widmowy A2 powinien zaznaczyć lekką niebieskość i w Twojej obróbce Paweł tak jest. Więc na moje oko kolory gwiazd są odwzorowane bardzo dobrze. Czasem faktycznie brak niebieskich gwiazd bywa zwodniczy. Ale przecież nie będziemy robić na siłę niebieskich gwiazd, jeżeli ich tam nie ma? Piękne, piękne pyły! Nie kadzę. Widać jak się upracowałeś i z tej pracy efekt wyszedł należyty.
 10. Nie wyostrzałem gwiazdek. One są dość słabe, więc nie spuchły specjalnie. Zrobiłem tylko delikatny HDR, ale on nie miał raczej wpływu na gwiazdki. Masz rację. Pozwoliłem sobie poprawić obrazek, bo faktycznie był lekko zielony zafarb.
 11. Fajny eksperyment! Przyznaję, że podobny pomysł (tzn. wykorzystanie filtra IR) chodzi mi po głowie. Efekt na T Cep (zmienna typu Mira Cet) jest znamienny.
 12. Zainspirowany fotką kolegi @Naski popełniłem M110 w nieco mniejszej skali, ale za to na kolorowo i w bogatszej scenerii - u boku olbrzyma M31. Dla poznawczego porządku. M110 ( NGC205): karłowata galaktyka eliptyczna klasy E5; magV ~8,9; rozmiar wizualny ~22'x11'; odległość ~2,7 mln ly Trzy najjaśniejsze gwiazdy kadru: HIP3091: magV 9,21; typ widmowy F2 TYC 2805-1064-1 (SAO36570): magV 9,37; typ widmowy F2 TYC 2805-789-1 (SAO36593): magV 9,58; typ widmowy K2 Kształt galaktyki PGC2314 o jasności magV ~15,7 i rozmiarze wizualnym ~2' widoczny jest na miarę skali, ilości materiału i warunków zbierania. Setup: iOptron CEM70G; UNC 1000/f5; ZWO ASI294MC Pro; Baader IR Cut Moon&Skyglow; SQM 19,58 Zbieranie: APT, 82 x 240 s RGB, gain 180, temp. -10 Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3720 x 2790 , resize 2000 x 1500
 13. Bartek, nie przesadzaj. Myślę że nie ma takiej potrzeby. Pyły wyszły fajnie, kolory gwiazd ok. Trochę tylko dziwne te spajki na jasnych gwiazdach. Generalnie uważam, że popełniłeś fajną "pionierską" fotkę.
 14. Co się stało, że nasz wielce szanowny kolega Maciej (Wessel) zdegradował się do gościa?? :g:

  1. Show previous comments  11 more
  2. Gość na chwilę

   Gość na chwilę

   Konto usunął Adam na moją prośbę. I zapewniam Was że żyję, nie jestem "schodzący" i wypraszam sobie podobne określenia. Ci z Was którzy sądzą, że wypisałem się z Astropolis z powodu kilku negatywnych ocen moich prac albo nie potrafią czytać albo nie potrafią myśleć. Czystego nieba.

  3. dobrychemik

   dobrychemik

   Maćku, to proszę wytłumacz nam co konkretnie cię sprowokowalo do odejścia. Na odchodne zrównałeś nas (forumowiczów Astropolis) równo wszystkich z błotem. Nie uważam bym sobie na to zasłużył, więc sprawa pozostawiła spory niesmak. I nie sądzę, bym był odosobniony w takim odczuciu.

  4. kubaman

   kubaman

   To się robi żenujace. Sam prosiłem kolegów o zachowanie klasy i szacunku do zasłużonego kolegi w wiadomym wątku ale jak na tak dużego chłopca naprawdę wypadało by się zdecydować czy się z forum rezygnuje czy jednak w nim uczestniczy - z wszystkimi tego dobrymi i gorszymi stronami. Obecna sytuacja wtrącania się do forum regularnie ale z dąsem gościnnego nicka to po prostu dziecinada. Odchodzenie z wielkim hukiem,  obrażając przy okazji  wszystkich i następnie dogadywanie przez otwarte okno nie przystoi. 

 15. Mój nowy taras już gotowy. Dłubałem go samodzielnie przez 2 tygodnie urlopu, dziś właśnie skończyłem balustradę. Narożnik tarasu z tej perspektywy wskazuje prawie dokładnie południe. Taras jest duży, a wokół fundamentu na piera spokojnie zmieści się jakaś budka albo kopułka. Nie wiem jeszcze, czy będę szedł w tę stronę. Na razie czekam na koniec budowy i przeprowadzkę.
 16. Hmm, kaszka przy takiej skali to raczej rzecz naturalna. Ładny pejzaż, ale z obróbką faktycznie coś nie tak. Chyba dość mocno ciągnięte, bo M31 wygląda na przepaloną i ma dziwny kolor. Ale mapa nieba wyszła niezła!
 17. diver

  IC342

  Też kiedyś popełniłem tę galaktykę. W nieco większej skali i z dużo większej ilości materiału. Myślę że te dwa czynniki są decydujące. Ja robiłem swoją z miasta i nie wierzyłem, że na staku ją w ogóle zobaczę. https://astropolis.pl/topic/73519-ic342-c5/?tab=comments#comment-838878
 18. Jak najbardziej, w końcu to moje imię. Mam z nią problem. Gdybym nie miał, skończyłoby się na pierwszej odsłonie. Jest dla mnie mega trudna i w sumie nie wiem, na jakiej referencji miałbym bazować (mam oczywiście na myśli obrazki zrobione w podobnej skali i w RGB, a nie np. piękną mozaikę Macieja). Więc ostatecznie nie kierowałem się bezpośrednio żadnymi obrazkami referencyjnymi. Zrobiłem coś, co wydał mnie wydało się sensowne. Narzędzi do obróbki używam zawsze w tej samej kolejności: do stackowania DSS, a do obróbki graficznej wyłącznie PIX. GIMP-a używam tylko to zrobienia podpisów. Próbowałem stackować w PIX, ale nie widzę wielkiej różnicy w stosunku do DSS. Za to pracochłonność stackowania w PIX nieco mnie powala. Ale może jeszcze spróbuję, choć nie sądzę żeby mój "problem" z M31 spowodowany był kiepskim stakiem.
 19. Odsłona czwarta miała być ostatnia, ale ostatni wysyp obrazków M31 sprowokował mnie do kolejnej zabawy ze swoim dość obszernym materiałem. Obróbka ciągle tylko w Pix. Na początku obróbki zrobiłem mix 15% materiału z filtrem Baader IRCut Moon&Skyglow i 85% materiału z filtrem STC Astro Duo. Czy będzie kolejna odsłona, nie wiem. Można bawić się w nieskończoność. Setup: iOptron CEM70G, TS76EDPH, ZWO ASI294MC Pro Zbieranie: APT, temp. -10; SQM 19,58 103 x 240 s RGB, gain 180, filtr Baader IRCut Moon&Skyglow + 115 x 240 s RGB, gain 180, filtr STC Astro Duo Obróbka: DSS, PIX, GIMP2, crop 3660 x 2745 , resize 2000 x 1500
 20. Też kiedyś popełniłem tę piękną galaktykę, więc mam coś tam do powiedzenia. Ładnie udało Ci się wyciągnąć "wodorki". Materiału trochę mało, więc woal galaktyki jest dość delikatny. Ale może ma to jakiś wizualny urok?
 21. Fajny kadr i dobry detal w galaktykach. Podzielam jednak opinię kolegi @Grzędziel w sprawie gwiazdek. Troszkę spuchły i są nieco wyblakłe.
 22. Gratulacje Oskar! Bez kadzenia: jak na tak małą ilość materiału, niezłe efekty wyszły. W obróbce pewnie coś tam bym zmienił.
 23. Widać drobne artefakty chromatyczne na gwiazdach, ale generalnie TS ED 50/330 daje radę! Puszystość gwiazdek i mnie się podoba, brakuje mi jednak odrobiny saturacji, szczególnie niebieskiego.
 24. Ładnie obrobione. U mnie leży sporo materiału M31 i jakoś nie umiem uzyskać z obróbki sensownego efektu. Ale wolę orientację oryginału z "fabryki".
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.