Jump to content

diver

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1508
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  13

Everything posted by diver

 1. Darek przepraszam , ja też w tym domku mieszkam!?...
 2. Ja się boję. Tak mniej więcej od roku cholernie się boję. Boję się tak cholernie, że ze strachu mam ten strach w d.pie.
 3. Hmm, ciekawe czy te saharyjskie pyły dolatują nad morze, do mnie do Koszalina. Dziś na tarasie nie działam, bo tutaj jest wietrznie i latają chmury.
 4. I wszystko jasne. Powiem Ci Paweł, że testowałem kamerkę przy różnych gainach. W moich warunkach ulicznych nigdy nie mam dobrego tła. W wyniku działania lamp ulicznych mam oczywiście potężne gradienty, które powodują mi wyraźny różnokolorowy szum tła. W takich warunkach gain 180 daje mi lepsze wyniki - tło staje się mniej kontrastowe i szum jest mniejszy. Wtedy obróbka jak możesz się domyślić, jest znacznie łatwiejsza.
 5. Fajny kadr, ale myślę że warto byłoby zastosować ekspozycję powiedzmy 240 sek. Wtedy pewnie woal wokół galaktyk byłby lepiej widoczny. Brakuje mi odrobiny jasności w tle. Ale piszesz, że niebo nie było dobrej jakości, więc mocno ściąłeś tło. Jak widzę robimy tą samą kamerką. Z ciekawości - jaki gain stosowałeś zbierając ten materiał?
 6. Solidna obróbka, obrazek miły w odbiorze. Piszesz, że materiał zbierany zdalnie. Z jakiego nieba zbierałeś? Miałeś jakieś gradienty, z którymi musiałeś walczyć?
 7. Balans kolorów w narrowbandzie to rzecz raczej umowna i subietywna. Zobacz, jak różnie podeszliśmy w obróbce do tego samego obiektu. Ja starałem się wydobyć całą piękną paletę barw, które przeleciały przez filtr Ha+OIII, nie podkręcając specjalnie purpury. Przy obróbce korzystałem oczywiście ze StarNeta. Przy mgławicy majstrowałem w kadrze pozbawionym gwiazdek. Jeżeli chodzi o gwiazdki, to podbiłem trochę saturację. Nie wyciągałem luminancji gwiazdek, więc po sklejeniu obydwu obrazków w PixelMath gwiazdki ładnie zostały z tyłu - taki efekt chciałem uzyskać. W pe
 8. Nie pokazuję tutaj M42 po to żeby zaprezentować kolejną "piękną" jej wersję, ale po to żeby pokazać co udało mi się uzyskać w ciągu 40 minut testowania mojego nowego filtra. Kilka miesięcy temu szarpnąłem się na filtr wąskopasmowy STC Astro Duo: https://www.astroshop.pl/filtr-uhc/stc-filtr-waskopasmowy-2-astro-duo/p,60917 Kupiłem go z myślą o zbieraniu mgławic HII w mojej kolorowej kamerce ASI294MC. Wiem, wiem, członkowie "sekty HST" zaraz powiedzą żebym sprawił sobie kamerę mono, koło filtrowe itp. Ja póki co podążam nieco inną ścieżką. Filtr leżał na półce dług
 9. A nic w opisie o UHC-S nie wspomniałeś. Teraz rozumiem, skąd ten brak widocznej AC. Myślę, że dekonwolucja trochę pomogła i z tak małej ilości materiału wyszedł niezły szczegół.
 10. diver

  M42

  Zadziwiająco dużo sygnału jak na 6 sekundowe klatki, tym bardziej że luneta nie jest specjalnie jasna. Gwiazdki wyszły trochę przepalone, za to centralna część M42 jest całkiem nieźle stonowana. Co do aberracji chromatycznej (AC) to wydaje mi się, że jest dobrze widoczna przez niebieskie obwódki na gwiazdach. ASI178MC dała radę.
 11. Gadasz. Żółtawa na fotce to jest 27 Dra typu widmowego G8. Zbierz materiał i pokaż, jaki Gliese 687 będzie czerwony u Ciebie. A tak całkiem serio, to poczytaj trochę jakie są rzeczywiste obserwowane barwy widmowe gwiazd. Czerwony karzeł na fotce nie będzie czerwony - będzie raczej ciemno-pomarańczowy. https://pl.wikipedia.org/wiki/Typ_widmowy Naprawdę myślałeś, że czerwone karły będą na fotkach czerwone?
 12. Nie rozumiem, po co chcesz guidować montaż z encoderem. Encoder nie zapewnia Ci wystarczającej precyzji prowadzenia?
 13. Wracam na chwilę do ciekawych gwiazdek. Czerwonemu karłowi Gliese 687 w Smoku poświęciłem nieco więcej materiału i czasu niż innym gwiazdkom. Gliese 687 (BD+68 946, HIP86162, TYC4428-1943-1) Jedna z najbliższych nam gwiazd, leży w odległości 14,84 ly. Jak wszystkie czerwone karły lokuje się w prawej dolnej części ciągu głównego. Jest starsza i ok. 2 razy słabsza od Słońca. Jej jasność absolutna wynosi M 10,86 (Słońce M 4,85) jasność wizualna: magV 9,15; typ widmowy M3.0V Ze względu na możliwość zaobserwowania ewentualnych planet, najbliższe gwiazdy są obiektami intensywnego
 14. Ja też jestem zadowolony z efektu. Materiału stosunkowo mało, ale RaedCat z ASI294MC dały radę. Piękna obróbka!
 15. diver

  M44

  Nie mam, ale jest tego pełno w necie. Ubogą wersję masz choćby tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_barwy
 16. diver

  M44

  Dlaczego tak mało!? Wskaźnik barwy gwiazd B-V to różnica jasności gwiazdy w barwach niebieskiej i żółtej. Jest powszechnie stosowany w fotometrii gwiazdowej, jednak dla mnie bardziej praktycznie jest posługiwanie się typami widmowymi. Obydwa oznaczenia wskazują na temperaturę widmową gwiazdy. Poniżej związek pomiędzy typem widmowym i wskaźnikiem B-V. Typ widmowy Wskaźnik B-V O5 -0,45 B0 -0,31 B5 -0,17 A0 0,00 A5 0,16 F0
 17. Bez dobrej fotki referencyjnej trudno wywnioskować, czy te rogi to nie natura.
 18. Dla tego zestawu skala wychodzi dość ambitna: 0,88 "/px. Ale jak widzę ASI183 spisuje się dzielnie. Znawcy SHO coś tam się "czepiają", ale ponieważ je się na SHO nie znam, to mój odbiór estetyczny jest nieskażony takimi rozważaniami. Krótko mówiąc, ładnie to wygląda. Nie wiem, po czym @kubaman diagnozuje brak flata.
 19. Chciałem Ci tylko delikatnie pokazać, że wszechobecną purpurę należy usunąć. A materiału jest trochę za mało żeby "zaszaleć".
 20. Masz rację Bartek, nie rozważałem oczywiście wad optycznych teleskopu. I masz rację, że spot size (a może raczej spot shape) wynikający z wad optyki będzie zwykle jakimś bohomazem, dalekim w kształcie od koła. Możemy więc dodać na wstępie ten czwarty czynnik wpływający na wielkość (kształt, jakość) obrazu gwiazdy. Ale jak to się ma do rozważań o skali i wielkości piksela? Jeżeli spot size byłby większy niż seeing factor, to rzeczywiście mógłby być on czynnikiem decydującym o wyborze większego piksela. Jeżeli oczywiście przyjmiesz metodę utopienia bohomaza w jednym pikselu. Czyli du
 21. A co powiedziałbyś na taką małą korektę obróbki?
 22. Obróbka super. Pięknie jasne i jednocześnie nie agresywne gwiazdy uzyskałeś.
 23. Większość pewnie powie: eee, w takiej skali to jakiś pypeć, nie warto tracić czasu. Szacun i sympatia za tę bliską mi pasję. Na pewno z nudów? Nie znam osobiście Grzędziela, ale to chyba raczej z pasji?
 24. Zanim jednak siądziemy przy piwku z ogórkiem, mam potrzebę jakiegoś praktycznego podsumowania tematu. Wszystkie zacne wypowiedzi w tym wątku są mocno rozproszone tematycznie i merytorycznie, podjąłem więc próbę zbudowania jakiegoś kompendium. Kiedy piksel będzie zbyt mały? Problem trzeba rozważać w odniesieniu do optyki i mechaniki oraz skali setupu. Optyka, warunki obserwacyjne i mechanika setupu Z punktu widzenia optyki i mechaniki setupu mamy trzy podstawowe czynniki wpływające na wielkość obrazu gwiazdy. 1. Rozdzielczość optyczna teleskopu, zależ
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.