Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


_tomitex_

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sobie kupić teleskop.... tylko jaki ??

 

Cena do 1500zł + okulary i jakaś luneta so szukanie obiektów całosć do 2000zł

Jnteresuje mnie sprzęt do oglondanie wszystkiego tzn. planet, mgławić, księzycza i gwiazd. Dobrze by było żeby dało się rozbić zdjecia

mało sie jeszcze na tym znam wiec każda porada jest na miarę złota ;]

a czym wiecej czytam tym bardzej "głupieje"

 

i najepiej jak by sie dało kupić ten teleskop w Kielcach, Warszawie lub Radomiu

wole nie kupować przez sklapy wysyłkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak bedziesz mial sprawny transport to przeczesuj dzial zloty i spotkania lokalne.

 

Aby doradzic Ci cos konkretnego musisz napisac wiecej.

 

1. Skad bedziesz lookal (balkon, przydomowy ogrodek, pole) to bedzie decydowac o masie i rozmiarach teleskopu.

2. W jakich warunkach (zaswietlenie) to bedzie decydowac o jego aperturze.

3. Jak u ciebie ze znajomoscia nieba (jak kiepsko to moze zacznij od duzej lornety, lub jakiegos malenstwa z GOTO z odzysku - moze da sie upolowac cos za 1500pln)

4. Lubisz majsterkowac? (jesli tak mozesz pokusic sie u kupienie podstawowych elementow i szrotow i wydziergc cos samodzielnie wtedy to 1500 da wieksze pole manewru)

5. Moze jednak napisz co najbardziej Cie kreci (planety czy DSy) To zdecyduje jaka konstrukcje optyczna bedziemy Ci polecac. W sumie nie ma maszyny uniwersalnej, a juz na pewno nie za 1500 pln. Chociaz moze ktos doradzi Ci cos maksymalnie optymalnego.

6. Chcesz kupic w Polsce czy masz dostep do sklepow np. w Czechach i Niemczech?

7. Ten 1500 to max? Im wieksza kasa tym wieksze pole manewru.

 

Zeby robic zdjecia musial bys miec montaz paralktyczny, a to becie cie kosztowac z 1000pln najmarniej. Do tego kosz aparatu. Jak odpuscisz zdjecia to mozemy pojsc w dobsa a to oszczednosc. Piszesz, ze chcesz go kupic w Kielcach Radomiu lub w Warszawie, hmm... Tak naprawde to i tak kupisz sprzet wysylkowo w Delcie, Astrokraku lub FotoJoker'ze lub w ktoryms z salonow w USA, Niemczech lub Czech.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

Ad 1/

raczej ogródek <zero jakiego kolwiek światła> no i możesz czasami balkon

Ad2/ Zaświetlenie na północ, zachód i wschód jest zerowe a na południe 2 lataernie w odległości około 50m

Ad3/

kiepsko to nie, ale mistrzem nie jestem, powiem tak 'średnio"

Ad4/

Wole narazie nie ryzykować z składnanie

Ad5/

DSy ???? jak się nie myle to mgławice, gromady gwiazdy itp. jaeśli tak to wole DSy

Ad6/

Wole w polsce

Ad7/

no powiedzmy ostatecznie 2,500zł ale to juz max i za cały zestaw

 

A co do zdjęć to można tym się zająć za jakiś czas jak sie kaska uzbiera i wtedy dokupic ten montaż paralktyczny ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

raczej ogródek <zero jakiego kolwiek światła> no i możesz czasami balkon

Ad2/ Zaświetlenie na północ, zachód i wschód  jest zerowe a na południe 2 lataernie w odległości około 50m

(...)

 

Ogrodek - wiec polecam maszyny dosyc ciezkie - nie bedziesz ich przecie tachal calymi kilometrami i obijal sie po balkonie.

 

Jezeli zaswietlenie jest zerowe to wybral bym maszyny o max aperturze mieszczace sie w twoich 2500pln. Te dwie latarnie Cie wykoncza. Bedziesz sobie musial wykombinowac jakis parawan albo co.

 

(...)

A co do zdjęć to można tym się zająć za jakiś czas jak sie kaska uzbiera i wtedy dokupic ten montaż paralktyczny ??

 

Paralaktyk przydaje sie rowniez w wizualu - mikroruchy, przy pewnej wprawie duza wygoda. Dobs jest latwiejszy do opanowania

 

Ja wybral bym to:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=323

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=324

 

lub to:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=238

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

ten ostatni najbardziej, ale posluchaj jeszcze innych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki

wydaje mi sie że przydała by się jakaś lunetka do szukania "celów" ??

 

Czesc,

w kazdym zestawie ktory kupisz jest juz tz. szukacz (finderscope) czyli wlasnie mala lunetka z krzyzem w polu widzenia do zgrubnego centrowania obiektu w polu widzenia.

 

Niestety, do wielu teleskopow dolaczane sa slabe szukacze 6x26 lub 6x30. Przez nie widac tylko jasne obiekty. Zapomnij o DSach...

 

Polecam co najmniej szukacz 7x50 z podswietlanym krzyzem. To juz zdecydowanie lepszy sprzet.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomitex, raczej lornetka B) Lunetkę do celowania każdy z tych teleskopów ma, chodzi o tzw. szukacz, np.6x30, 9x50 itd. Bez niej cięzko wycelowac w cokolwiek na niebie... Niezależnie od tego przydaje się w polu mała lornetka, wg. mnie optymalnie 10x50 [ew. nawet 7x50 jesli uzytkowana głównie do tego celu - ale do innych 10x50 będzie ciut lepsza]. W ostateczności mozna wykorzystac nawet mniejsze szkła, jesli juz je masz, 35-40mm. Ale nie warto do takich celów specjalnie kupowac lornetki mniejszej niż 50mm, bo 50-tka nadaje się tez do samodzielnych obserwacji, czego raczej nie mozna powiedzieć o mniejszych lornetkach.

W praktyce do wycelowania teleskopem uzywamy szukacza, ale czasem cięzko się zorientować czy wybraliśmy rzeczywiscie odpowiednie gwiazdy, zwłaszcza w rejonie, gdzie niewiele gwiazd widzimy gołym okiem -wtedy pomaga wstępna identyfikacja lornetką "z ręki", co robi sie migiem. Wtedy wystarczy wycelowac szukacz i sprawdzić czy mamy ten sam układ gwiazd [tylko widziany do góry nogami]. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A dlaczego szukasz takich drogich lornetek?

Poszukaj jakiejs radzieckiej BPC albo TENTO 10x50, uzywanej (sledz watki w dziale SPRZEDAM), a swoja droga poszukaj dobrego szukacza.

Sa duzo tansze, a jakosciowo niezle.

Tylko najpierw sprawdz jaki szukacz jest w komplecie z teleskopem na ktory sie zdecydujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ,ze wolisz nowy sprzęt . Pewnie też chciałbyś aby tym nowym sprzetem można było zobaczyć to samo albo wiecej niż używaną tento czy podobną .

Z moich doświadczeń wynika ,ze

1. rubinowe warstwy mocno tłumią światło nie tylko w czerwieni

2. każdy zoom zmniejsza jasność obrazu .

Zbyszek

ps . Ta lornetka jest krótka , co wymaga zupełnie wiekszej jakości szkieł . A jak są nie super ekstra to obrazy poza centrum kicha .

Ponadto te co ogladałem miały rzeczywistą uzywaną średnice obiektywu mniejszą o 1-2 cm . Łatwo to sprawdzisz . postaw gdzies lornetkę / najakiś murek / tak aby była poziomo i okulary patrzyły na coś jasnego / np. niebo/ popatrz z kilku metrów w obiektyw lornetki tak aby widzieć jasne pole z okularów . Z kilku metrów to jasne pole bedzie znacznie mniejsze niż cały obiektyw . Tak robią - niby 50 mm a uzyteczne 30 mm . Reszta przyslonieta ze wzgledu na jakosc szkieł .

W tento na pewno w całym obiektywie zobaczysz jasne pole . Zbyszek

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz do teleskopu kupic jakas niewielka lornete do przeczesywania nieba, to ja wybral bym Tento 10x50 z drugiej reki. Dla pelnego rozeznania w temacie zagladnij na strony Arka, zapomnij o rubinowych chinczykach z allegro, w ogole zapomnij tez o zoomach. Czesc ludzi doradzi Ci zakup Meade 10x50 ktora kiedys mozna bylo dostac w sieci Lidl. To tania lornetka o niezlej optyce, ale delikatna, ma zwolennikow i przeciwnikow.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaj link do tej strony

i jeszce pytanko ile taka używana może kosztować, żebym nieprzepłacał

 

co o tym sądzicie??

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56819985 tylko 14h do końca

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=57391379

 

obie lornetki to lrnetki tento używane

Edytowane przez _tomitex_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link do Arkowych testow:

 

http://lornetki.camk.edu.pl/

 

Takie Tento nie powinno przekroczyc 150pln, a wszystko ponizej 100 to dobra cena.

 

Te co pokazales sa kompletne, ale z nieorginalnym futeralem. Ja bym zaryzykowal. Pamietaj jednak, ze lepiej kupic lornetke od kogos u kogo bedziesz mogl ja obmacac przed zakupem.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Te lornetki czasami przez sprzedajacego sa nazywane BPC 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, wlasnie przyszlo mi do glowy, ze wcale nie szukacz teleskopu i nie lornetka najbardziej przydaje sie przy lowieniu obiektow. Mam zrobiony samodzielnie szukacz 8x50 i lornety BC10x50 i 20x60 i wiesz co, zaden z tych sprzetow nie sluzy mi do wyszukiwania. :szczerbaty: Oczywiscie lornetka ma i inne zalety astro (zbyt wiele by tu teraz wyliczac)i warto ja miec, wiec jak Cie stac, to kupuj. Szukacz tez fajna sprawa, zwlaszcza taki klasy Astrokrakowego lub Celestonowego 50mm. Ale jest cos jeszcze fajniejszego :szczerbaty: Telrad!

 

Przekop forum, zaraz zalapiesz o co mi biega :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.