Skocz do zawartości

Clip in filter do canona


Mateusz Libner

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka chciałbym kupić filtr l extream 1.25 cala do mojego canona i wydrukować do niego w drukarce 3d adapter by był clip in. Nie chodis mi o to by podpiąć obiektyw tylko by łatwo monotwac i wymontować go z aparatu w teleksopie.

 

Co myślicie o czymś takim ma to sens a może ktoś już to robił i może pokazać flaty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w coś takiego bawiłem się 10 lat temu, kiedy nie było jeszcze drukarek 3d i zrobiłem to inaczej. Z mojego doświadczenia wiem że powierzchnia filterka 1,25" nie pokrywa pełnej powierzchni matrycy w jej rogach i jest winieta. Uważam że lepiej dopłacić trochę i  kupić filtr 2" i wkręcać go w gwint filtrowy noska 2" teleskopu, ew flattenera czy kamery. Wtedy jeszcze robiłem zdjęcia zwykłym achromatem, wiec nie wiem jakby to teraz działało z refraktorem ED i wąskim filtrem dwupasmowym.

005.JPG

filtr 1.jpg

filtr 2.jpg

filtr 3.jpg

filtr 4.JPG

filtr 5.JPG

filtr 6.JPG

Panorama 2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2023 o 20:27, Mateusz Libner napisał(a):

Hejka chciałbym kupić filtr l extream 1.25 cala do mojego canona i wydrukować do niego w drukarce 3d adapter by był clip in. Nie chodis mi o to by podpiąć obiektyw tylko by łatwo monotwac i wymontować go z aparatu w teleksopie.

 

Co myślicie o czymś takim ma to sens a może ktoś już to robił i może pokazać flaty ?

 

Robiłem, ale poddałem temat na korzyść 2", jak to opisał @Paweł 103

Flatów już nie mam. Nie mam też już żadnego 1,25", bo bym wydrukował taką przejściówkę i Ci pokazał.
Ale... winieta będzie na pewno i jak się tym bawiłem... nie było to takie straszne po korekcji flatami.

 

Jednak finalnie - zmieniłem "system" na 2 cale i polecam 🙂

 

Jakbyś potrzebował - wydrukuję Ci taką przejściówkę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

36 minut temu, mstaniek napisał(a):

 

Robiłem, ale poddałem temat na korzyść 2", jak to opisał @Paweł 103

Flatów już nie mam. Nie mam też już żadnego 1,25", bo bym wydrukował taką przejściówkę i Ci pokazał.
Ale... winieta będzie na pewno i jak się tym bawiłem... nie było to takie straszne po korekcji flatami.

 

Jednak finalnie - zmieniłem "system" na 2 cale i polecam 🙂

 

Jakbyś potrzebował - wydrukuję Ci taką przejściówkę 

Okej to w 2 całe pójdę albo clip in l enhance zamiast lextream

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winieta o ile jest to zależy od obiektywu jaki podepniesz. Z RedCatem była minimalna w samych rogach. Flatów już nie mam / nie chce mi się szukać :)

Większym problemem ni niewielka winieta jest idealne ułożenie filtra równolegle do matrycy / prostopadle do toru optycznefo. Często zdarzało sie ze jedna połowa zdjęcia była purpurowe a druga niebieska - efekt przekoszonego filtra właśnie. Po zmianie na 2" wkręcany w obiektyw problem zniknął...

Tak, że jak możesz to zewrzyj poślady i kup 2" :)

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.