Skocz do zawartości

Utrata ostrości podczas sesji - czyli dlaczego nie można iść spać.


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Człowiek uczy się cały czas. Przedwczorajsza noc - superowa. Ostrośc ustawiona lajtowo na maskę, wg narzędzia Bahtinov Aid w APT. Spoko, może być - myśle sobie. Puszczam sesje około 30 klatek po 10 minut. Idę spać. Rano niemiła niespodzianka. Pierwsze klatki w miarę, ale na następnych pączki z dziurką zamiast gwiazd. Do kosza cała noc.

Wczorajsza noc. Jeszcze bardziej super. Najpierw Bahtinov Aid. Może być. Potem Autofocus Aid, Focus Craft i automatyczna korekta ostrości co 1 klatkę. Wiem, że przesada , ale chciałem sprawdzić. No różnoca jest. Sesja uratowana. 

 

Zdjęcia wg kolejności : 1 noc pierwsza fotka , 1 noc ostatnia klatka brak ostrości i kolejne dwie z wczorajszej nocy z autofocuowaniem w APT

 

 

L_4171_Bin1x1_600s__-10C_noc1_sharp.jpg

L_4171_Bin1x1_600s__-10C_noc1_blur.jpg

L_4171_Bin1x1_600s__-10C_noc2_first.jpg

L_4171_Bin1x1_600s__-10C_noc2_last.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, monter napisał(a):

Właśnie dlatego zrezygnowałem z APT i przesiadłem się na NINA, która mierzy każdą schodzącą klatkę i jeśli ostrość różni się o zadany procentowo parametr to automatycznie startuje refocus. 

Tzn. dlaczego? W tym przypadku mój błąd, bo nie włączyłem automatycznego ustawiania ostrości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sebastianus napisał(a):

Tzn. dlaczego? W tym przypadku mój błąd, bo nie włączyłem automatycznego ustawiania ostrości. 

 

Dlatego, że nie trzeba ustawiać co ile klatek ma lecieć refocus, albo jeśli o ileś spadnie temperatura to ma być refocus (chociaż to oczywiście też można włączyć).

 

Schemat działania jest bardzo prosty. NINA ustawia sobie ostrość. W ustawieniach zaznaczam, że jeśli FHM zmieni się o 10% w stosunku do poprzedniej klatki to ma zrobić refocus, niezależnie od tego czy zrobiła 2 czy 20 klatek wcześniej. To samo dotyczy temperatury. Kluczowy parametr to zmiana FHM. Jeśli mieści się w granicach 10% to nie robi nic. 

 

Ponadto można ustawić który obszar kadru jest w naszym obrębie zainteresowania, np zniekształcenia gwiazd po rogach mogą fałszować wynik FHM, to można ustawić, żeby mierzyła tylko środek. 

 

innercropratio.png

 

Albo inną wybraną część kadru

 

outercropratio.png

 

Fotki podczepione z https://nighttime-imaging.eu/docs/master/site/advanced/autofocus/#auto-focus-algorithm

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.