Skocz do zawartości

Wielki bum kometarny na SOHO


Rekomendowane odpowiedzi

Oficjalny licznik komet SOHO wskazuje 990 odkryć.

 

Jednak w ciągu ostatnich 2 dni rozgrywa się niebywała sytuacja.

 

1. Jul 11 2005 16:13:49 (20.13.49UT) - Rob Matson wyprzedza mnie z raportem komety z rodziny Kreutza widocznej na C3.

Akurat pobrałem za późno zdjęcia, ponieważ dostałem dolegliwości jelitowych i wskazane było udanie się do pewnego pomieszczenia.

Po pobraniu zdjęć popatrzyłem także w złe miejsce i zanim się spostrzegłem że nowa kometa sobie 'popyla na zdjęciach C3' Matson zaraportował pierwsze pozycje.

Zrezygnowałem z wysłania swojego raportu.

Irytujące doznanie. Rozmawiałem o tym z drugim tegorocznym "świeżo upieczonym" studentem astronomii, który wypowiadał się na astro-forum.org w temacie w dziale HydePark. Miła pogawędka o moim kilkumiesięcznym fatum odkrywczym.

Kometa otrzymała potwierdzenie od S. Hoeniga. Stała się całkiem jasna (7 mag).

 

Przejęty sprawami REKRUTACJI NA STUDIA PRZESTAŁEM SZUKAĆ NA SOHO i zrobiłem błąd.

 

2. Jul 12 2005 13:21:31 (18,21,31UT) - Chińczyk Bo Zhou raportuje kometę z rodziny Kreutza na zdjęciach C3. Nie dałbym rady jej odkryć, bo oprócz spraw studenckich wątek poszukiwań oprzerwał mi brat, który zajął mi PC.

Ciekawy obiekt również jasny.

 

3.Jul 13 2005 00:07:29 (04.07.29UT) - kolejny raz Rob Matson raportuje kometę. Jakby tego było mało znów jasny Kreutz, który obecnie widoczny jest na świeżych zdjęciach jako kometa 7.5 magnitudo, z dużą zwartą głową.

 

4.Jul 13 2005 06:49:30 (13.49.30UT) - i znów Chińczyk Bo Zhou (monotonne to) raportuje komete. Zgadnijcie z jakiej rodziny :szczerbaty: . Obiekt już trochę słabszy (na oko 8.5 mag). Leci sobie w pobliżu jasnej komety 'Matsona' opisanej w 3 podpunkcie.

 

Polecam przeglądnąć dzisiejsze fotki(13 lipca). wygląda to naprawde ładnie. Pobrać kilka zdjęć i zrobic animacje, wtedy bedziecie widzieć gdzie te komety są.

http://lasco-www.nrl.navy.mil/javagif/gifs/ (ZDJĘCIA C3 z godzin od ok. 11 do najświeższych).

 

Tak więc Panie i Panowie mamy wysyp, który być może jeszce się nie skończył.

 

Dodatkowe moje odczucia: totalne nerwy. Przygotowując tego posta, wnerwiał mnie wygląd strony z raportami. Totalny rozpiernicz (za przeproszeniem) i chaos. Poza tym cały czas nowi łowcy wysyłają fałszywe raporty albo raportują już 4 odkryte obiekty.

Zapał się zawsze liczy (oczywiście mam na uwadze, że SOHO 1000 na horyzoncie).

 

Nieoficjalny licznik SOHO: 994

 

M.K.

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

http://lasco-www.nrl.navy.mil/javagif/gifs/

 

Zerknijcie sobie na zdjęcia z godzin południowych (12 lipca). Własnie leci sobie na nich jasny Kreutz odkryty przez Matsona. Widać warkoczyk. Jesli kometa wytrzyma to być może osiągnie jasność rzędu 4 magnitudo. RZECZ TO NIESŁYCHANA!

 

LICZNIK ODKRYĆ: 995

Michał

 

DOPISEK 1

 

A macie zresztą:

http://lo-zywiec.pl/~komety/foto/soho995.gif

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja.

 

Ogłaszam, że mamy już 998 odkryć na SOHO. Już niewiele (sądzę że kilka dni) i będziemy znali odkrywcę komety SOHO 1000.

Oficjalny licznik stoi ponieważ ma być to małe utrudnienie dla obserwatorów, zeby do konca nie było wiadomo która z komet bedzie SOHO 1000.

 

Dzisiaj bowiem Nowojorczyk Tony Hoffman odkryl jedna kometę Kreutza i jedną Meyera. Szczęśliwy dzien dla niego :unsure: .

 

 

soho997.png

kometa Kreutz z dzisiaj- kilka nałozonych na siebie zdjęć, wyraźnie widać kometę jako serię punktów tworzących linię w kierunku Słońca

 

MK.

Edytowane przez Michal Kusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.