Skocz do zawartości
  • 0

Jak zredukować gwiazdy?


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie. Zaczynam stawiać pierwsze kroki w kwestii astrofoto i mam pewien problem. Otóż pracuje na darmowych programach siril i GIMP i mam problem z ilością gwiazd na finalnym obrazie. Dokładniej mówiąc pierw łabędź na szeroko, a potem mgławica serce posiadają nazwijmy to kaszki w postaci słabych gwiazd. O ile te jaśniejsze wychodzą w miarę to tych drobnych jest tyle, że nie wygląda to ładnie. Zastanawiam się czy mogę jakoś zredukować ich ilość by nie przytłaczały tak obrazu swoim wyglądem. ISO 1600 klatki różnie zwykle 90-150 sekund przesłona 5.6. Pracuje na canonie 1100d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
46 minut temu, Ftraw napisał(a):

Witam serdecznie. Zaczynam stawiać pierwsze kroki w kwestii astrofoto i mam pewien problem. Otóż pracuje na darmowych programach siril i GIMP i mam problem z ilością gwiazd na finalnym obrazie. Dokładniej mówiąc pierw łabędź na szeroko, a potem mgławica serce posiadają nazwijmy to kaszki w postaci słabych gwiazd. O ile te jaśniejsze wychodzą w miarę to tych drobnych jest tyle, że nie wygląda to ładnie. Zastanawiam się czy mogę jakoś zredukować ich ilość by nie przytłaczały tak obrazu swoim wyglądem. ISO 1600 klatki różnie zwykle 90-150 sekund przesłona 5.6. Pracuje na canonie 1100d.

Warto może skorzystać z programu starnet++. Oddzieli gwiazdy i mgławicę do oddzielnych plików. Dzięki temu  obrabiasz mgławicę i gwiazdy indywidualnie. Na końcu łączenie np warstwami. 

 

Od czasu jak rozdzielam jedno od drugiego to przyjemniej się obrabia, bo wyciągając mgławicę nie wyciągam z automatu gwiazd.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety u mnie starnett nie działa ze względu na jakiś błąd. Grzebałem za tym błędem jak go rozwiązać i okazuje się że temat siedź głębiej bo moj procesor nie pozwala na pracę ze starnetem. Dziś znalazłem możliwość redukcji w Gimpie, lecz nie jest to tak profesjonalne jak w sirilu i nie daje aż tak dobrego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.