Skocz do zawartości

NGC7000 oraz NGC7635


hubetrus

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od jakiegoś czasu próbuję fotografować z ZWO 533MM-P po przejściu z modyfikowanego Canona 800D aczkolwiek jest do dla mnie trudne zadanie. Używam filtrów Antlia 4.5nm Ha oraz Antlia LRGB (1.25).
Przy zakładaniu maski Bahtinova pomiędzy RGB nie widzę różnicy i filtry wydają się być równe, a jednak efekt końcowy nie wygląda wystarczająco ostro. Z pewnością popełniam też kilka innych banalnych i podstawowych błędów 😕

Sky Watcher HEQ5
Sky Watcher 72ed
Flattener do refraktorów 400-600mm
ZWO 533MM-P
Filtry: Antlia 4.5nm Ha, Antlia LRGB (wszystko 1.25 w manualnym kole filtrowym od ZWO 5x1.25)
Guiding: ZWO 290mm + ZWO mini scope
Bortle class: 4
Ustawienia kamery: gain: 101, offset: 40, temp: -10C

Ha: 103x90sec
B: 17x90sec
G: 17x90sec
R: 17x90sec


Efekt końcowy(przepraszam za brak kadrowania u góry):

NGC7000_2.thumb.png.8f9318b77c3d9d09f7c6c41cd1c29178.png

Poniżej poszczególne pojedyncze klatki:
Ha: 2023-10-30_18-30-49_Ha_-10.00_101gain_40offset_90.00s_0001.fits
R:  2023-11-01_22-15-44_R_-10.00_101gain_40offset_90.00s_0000.fits
 

G: 2023-11-01_21-20-44_G_-10.00_101gain_40offset_90.00s_0011.fits

B: 2023-11-01_21-47-06_B_-10.20_101gain_40offset_90.00s_0000.fits

oraz:
Darks_stacked: Darks_stacked.fit
Biases_stacked: Biases_stacked.fit
Flats_stacked_R: pp_FlatsR_stacked.fit
Flats_stacked_G:pp_FlatsG_stacked.fit
Flats_stacked_B:pp_FlatsB_stacked.fit



Tej samej nocy próbowałem jeszcze mgławicę Bubble i tyle ile byłem w stanie wyciągnąć to:

bubble1.thumb.png.2116b31f2284ab23b82513b6abe02b93.png

Edytowane przez hubetrus
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bąbel fajny, w NGC7000 trochę mi brak kontrastu.  Z 72ED kanał niebieski zawsze da większe gwiazdy, na to nie ma rady ale można to zminimalizować przez dokładne fokusowanie elektroniczne.  Rozważ inwestycję w EAF, to nie sprawa tylko komfortu ale ma niebagatelny wpływ na jakość wszystkich zdjęć.  Jest szczególnie potrzebny do pracy z kamerą mono.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, licho52 napisał(a):

Bąbel fajny, w NGC7000 trochę mi brak kontrastu.  Z 72ED kanał niebieski zawsze da większe gwiazdy, na to nie ma rady ale można to zminimalizować przez dokładne fokusowanie elektroniczne.  Rozważ inwestycję w EAF, to nie sprawa tylko komfortu ale ma niebagatelny wpływ na jakość wszystkich zdjęć.  Jest szczególnie potrzebny do pracy z kamerą mono.

Bardzo dziękuję! EAF jest pierwszy w kolejce do zakupu właśnie z uwagi na jakość ostrzenia oraz zbliżającą się zimę co skróciłoby czas oczekiwania na zdjęcia z laptopem w ręku i maską Bahtinova na teleskopie zwłaszcza, że całość działa z mikrokomputerem Mele oraz odpaloną NINĄ i mógłbym zdalnie z domu rzucać okiem na wszystko :) to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że ułatwię sobie tym cały proces ale też i efekt końcowy :) raz jeszcze dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lukost napisał(a):

Specjalistą od zdjęć z kamerek nie jestem, bo działam na Canonie, ale czemu takie krótkie czasy na filtr halfa?

Dobre pytanie. Również daleko mi do bycia specjalistą - naoglądałem się różnych filmów, w których mówiono, że czas naświetlania nie gra specjalnej roli 😅 i przypadło mi to do gustu gdy po robieniu pewnego dnia zdjęć 300 sekundowych na 20 zdjęć 9 miało przelot co najmniej jednego starlinka :D jeżeli natomiast gra jest warta świeczki, to chętnie dłuższe kosztem nawet większego odrzutu! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, .zombi. napisał(a):

Wygląda jak byś użył Ha jako luminancji do RGB - tak chciałeś żeby to wyglądało ?

Tak właśnie zrobiłem używając GIMPa dodając na ostatniej warstwie Ha jako luminancję, myślę, że w kwestii obróbki zdjęć mam największe braki 🙃 Powinienem go dorzucać do któregoś z kolorów? 🙈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, hubetrus napisał(a):

Dobre pytanie. Również daleko mi do bycia specjalistą - naoglądałem się różnych filmów, w których mówiono, że czas naświetlania nie gra specjalnej roli 😅 i przypadło mi to do gustu gdy po robieniu pewnego dnia zdjęć 300 sekundowych na 20 zdjęć 9 miało przelot co najmniej jednego starlinka :D jeżeli natomiast gra jest warta świeczki, to chętnie dłuższe kosztem nawet większego odrzutu! :)

 

Nie obawiaj się przelotu starlinków gdyż w stackowaniu to będzie zdjęte, co do czasów to z 533MM i 4,5nm Ha przy tej światłosile myślę że 90 sekund to troszkę zbyt mało.  Sugerowałbym 180s.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hubetrus napisał(a):

Powinienem go dorzucać do któregoś z kolorów?

 

Generalnie jeżeli nałożysz Ha wprost na RGB jako L to efekt jest taki jak na załączonej fotce - jeżeli Ci się podoba to w zasadzie nie ma o czym dyskutować jeżeli nie to zastanów się co Ci w fotce nie pasuje i popraw. Jak wiesz jak byś chciał żeby było a nie wiesz jak to pytaj pomogę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, .zombi. napisał(a):

 

Generalnie jeżeli nałożysz Ha wprost na RGB jako L to efekt jest taki jak na załączonej fotce - jeżeli Ci się podoba to w zasadzie nie ma o czym dyskutować jeżeli nie to zastanów się co Ci w fotce nie pasuje i popraw. Jak wiesz jak byś chciał żeby było a nie wiesz jak to pytaj pomogę.

Chciałem uzyskać żywsze kolory, mniej różowe, a bardziej intensywne - różowy bardziej w kierunku czerwonego, mniej wyblakły - oprócz braku ostrości mam tutaj niedosyt kontrastu. Nie chciałbym z kolei na siłę odbiegać od rzeczywistych kolorów :) Wszystkie uwagi bardzo mile widziane, tudzież linki do dłuższych tutoriali :) 
Same zdjęcia (pojedyncze klatki) wydają mi się też bardzo 'ziarniste' i zastanawiam się, czy czasem nie zmieniłem offsetu manualnie jakoś stanowczo odbiegając od standardowego. Może dłuższy czas ekspozycji tak jak radziliście wyżej pomógłby również w wyeliminowaniu tego efektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, hubetrus napisał(a):

Chciałem uzyskać żywsze kolory, mniej różowe, a bardziej intensywne

 

No to na początek musisz zrozumieć jak powstaje kolor i od czego zależy - tu jest fajna strona do zabawy suwakami:

https://hslpicker.com/#ff8a8a

Zwróć przy okazji uwagę który kolor przy jakiej jasności wydaje ci się wyblakły :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.