Skocz do zawartości

Pierwsze kroki w astrofoto.


mattdur

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wiem że już powstało mnóstwo takich tematów, ale od czytania tego wszystkiego człowiek sam już nie wie co ma myśleć. Od ok. 1,5 roku zacząłem zabawę z teleskopami, ale był to głównie wizual. Na początku na montażu AZ, potem  Dobson. Próbowałem focić przez pożyczoną kamerkę od kolegi planety i naprawdę mi się to spodobało. Teraz chciałbym spróbować swoich sił w astrofotografii DS. Mogę dopowiedzieć, że mam jakieś doświadczenie w obróbce zdjęć.

 

Jeżeli chodzi o warunki to :
- mieszkam na granicy dużego miasta (SQM 19.11, Bortle 6), żadna latarnia ani inne światła nie świecą mi na miejsce z którego obserwuję.
- mam możliwość wyjeżdżania pod trochę ciemniejsze niebo (SQM 21.01, Bortle 4), tu jeszcze lepiej i dużo większe pole widzenia.

 

No i teraz przechodzę do najcięższego tematu czyli budżet. Chciałbym przeznaczyć ok. 4 tysiące złoty, no może lekko więcej, ale bez przesady. Wiem, wiem to jest mało, ale chciałbym spróbować, a nawet jeśli by się nie spodobało i szybko znudziło to sprzedać z niewielką stratą.

 

Mi jako nowicjuszowi najbardziej przykuły uwagę montaże i z tego co gdzieś tam wyczytałem to są one podstawą przy astrofotografii. Myślałem nad EQ-5 lub od razu EQ-5 PRO (z tego co zrozumiałem jest to wersja z go-to). Wiadomo chętnie od razu wzięłoby się HEQ-5 lub nawet EQ-6, ale ani nie mam na to w tym momencie budżetu, ani nie chciałbym się rzucać na głęboką wodę.

 

Następnie kwestia samego teleskopu. Tu już w pełni liczę na pomoc, bo po przeczytaniu tylu dyskusji jestem zakręcony jak butelka. Mam wrażenie, że każdy mówi co innego.

 

Jeżeli chodzi o lustrzankę/kamerę to mam Canona 700D z astro-modem, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby go sprzedać i kupić coś innego jak będzie trzeba.

 

To chyba na tyle. Będę wdzięczny za rozjaśnienie mi trochę sprawy. Mogę dodać, że nie widzę problemu, aby brać sprzęt używany np. z astro-giełd itp.

 

Czystego nieba, Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszukał używanego Star Adventurera i Samyanga 135mm. Sztywny statyw i interwałometr. Takim zestawem liźniesz naprawdę nieźle początki astrofoto. Złapiesz bakcyla to sprzedasz SA i zakupisz porządniejszy montaż. Sam zaczynałem od Jupitera 37a którego własnie na Samyanga później zmieniłem. Puszkę mam dokładnie taką samą, więc dokładnie wiem z czym się będziesz mierzył. Ja Star Adventurera po 2 latach zmieniłem na CEMa 26. 

Edytowane przez kruzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lkosz napisał(a):

HEQ5 to nie jest głęboka woda :P

za 4000zł to kup montaż: cem26 lub HEQ5, najlepiej używkę na giełdzie i wykorzystaj tego canona z posiadanym obiektywem. W EQ5 się nie pchaj. Porób zdjęcia i potem się zobaczy co dalej.

Może i tak, ale jak na ten moment nie jestem w stanie wydać tyle na sam montaż.

 

11 godzin temu, kruzd napisał(a):

Ja bym poszukał używanego Star Adventurera i Samyanga 135mm. Sztywny statyw i interwałometr. Takim zestawem liźniesz naprawdę nieźle początki astrofoto. Złapiesz bakcyla to sprzedasz SA i zakupisz porządniejszy montaż. Sam zaczynałem od Jupitera 37a którego własnie na Samyanga później zmieniłem. Puszkę mam dokładnie taką samą, więc dokładnie wiem z czym się będziesz mierzył. Ja Star Adventurera po 2 latach zmieniłem na CEMa 26. 

Myślałem o Samyangu, ale zastanawiam się nad montażem. Star Adventurer 2i WIFI widzę, że był wystawiany tu na giełdzie po ciekawych cenach. Nie mam nic przeciwko, aby kupić używkę.

 

11 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Newton 130/650 czy 150/750, korektor komy (albo na początek bez) i najlepszy montaż na jaki zostanie kasy...

Do takiego Newtona 150/750 to bym potrzebował montaż min. klasy HEQ5, więc trochę ponad budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam swojego gotowca przygotowanego na takie okazje: "zbierz wszystkie oszczędności. Następnie zrób pielgrzymkę do babci, dziadka cioci, wujka, chrzestnego etc, żeby coś jeszcze dołożyli i za całą kasę kupił najlepszy montaż na jaki Ci starczy. Dzięki temu unikniesz wielu frustracji" :) Idź tą drogą a nie będziesz żałował. Celuj w HEQ5. Osobiście odradzam swsa, jeśli już coś z mniejszych to SW Gti plus optyka do 200mm.

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.