Skocz do zawartości

Rotator DIY na podstawie R.Browna


sylwas72

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Tayson napisał(a):

Iile mm łącznie ucieka uzywając tego projektu? Side2side.

 

W moim przypadku od oryginalnego układu włożenie rotatora zabrało około 14mm co spowodowało, że teraz ostrość będzie praktycznie przy minimalnym wysunięciu wyciągu ale to sprawdzę dopiero jak przyjdzie pogoda, której aktualnie brak. Jak pisałem wcześniej jest to prototyp, chciałem zobaczyć jak to zadziała, docelowa rotator ma być włożony za flattenerem (zostanie prawdopodobnie przerobieny pod potrzeby innego połączenia) ale to dopiero jak kupię jakąś kamerę w przyszłości, mam nadzieję niedalekiej. 😀

 

10 godzin temu, TheHollowMan napisał(a):

Piękna robota ten rotator. Właśnie patrzę czy da się to zaaplikować do Synty z goto. Pewnie kontrolując z astroberry po drodze będzie pracować z automatu, bez przeróbek. Sam bym go zaaplikował do mojego njutka 6" f/5 ale boję się cholera tiltu.

 

Dzięki bardzo. Czy tak to by zadziałało, trudno mi powiedzieć, za cieńki jestem w te klocki 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wczoraj po trzech tygodniach przyszło okno pogodowe i mogłem przetestować trochę rotator i inne komponenty. Tak jak mówiłem ostrość była na styk, ledwie 278 kroków od zera przy 8200 maksimum. Musze powiedzieć, że spisał się całkiem nieźle, bez żadnych kombinacji obrócił aparat na zaznaczony kadr, wykonałem testowe fotki w czterech położeniach i nie zauważyłem niczego co by sugerowało, że rotator nie obraca się w płaszczyźnie a przynajmniej ja nie zauważyłem i nie będę drążył tematu 🙂. Będę musiał sprawdzić jeszcze raz ograniczenie prądu silnika bo po sesji, w ramach testu obróciłem go do pozycji zero i podczas ruchu aparat trafił na zamarznięty sztywny przewód i słychać było przeskakiwanie na silniku i raczej nie był to pasek.

Wykonałem testowe foto i jestem zadowolony z efektu jak na takiego mizernego fotografa jak ja 🙂

 

Mgławica Rozeta;

Klatki

100 x 120 sek. Light

20 x 120 sek. Dark

Obróbka - Siril, Gimp

Sprzęt:

Teleskop - Sw Evostar 72ED

Guiding - Artesky 60/240 + T7Astro

Aparat - Nikon D5100

Montaż - EQ3-2 / AstroEQ EQMod

Focuser DIY

Rotator DIY

Program - N.I.N.A.

NGC2244_Rozeta_Final.thumb.jpg.126ace42f6b37491a7ea6f3c6288e86d.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie.

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem kamery ASI 533 MC Pro (nie spodziewałem się, że tak szybko do tego dojdzie) i postanowiłem wykonać wersję druga mojego rotatora w bardziej wydaje mi się cywilizowany sposób.

Teraz rotator znajduje się za flattenerem przez co ma trochę mniej wagi do obracania. Zmieniłem także sposób połączenia na gwint M42 x 0,75mm z obu stron.

Teraz odległość jaką zabiera rotator to 20mm. Jeden gwint do podłączenie rotatora został wykorzystany z dystansu 20 mm. (akurat taki miałem pod ręką i był mi nie potrzebny) z gwintem M42, odciąłem 10 mm i wkleiłem do obudowy rotatora a części, która została zrobiłem sobie dystans 6,5 mm potrzebny w moim połączeniu z teleskopem. Drugi gwint wziąłem z pierścienia T2 od Nikona (miałem 2 szt. także mogłem jeden poświęcić), ten gwint został wklejony do ruchomej części rotatora.

W moim układzie połączenie wygląda tak:

20240204_153944.thumb.jpg.a70425354e8056f24e5361c326198711.jpg

 

Gdyby chciał wyjąć szufladkę na filtr to połączenie wyglądało by tak:

Flattener - Dystans 6,5 mm - Dystans 21 mm - Rotator 20 mm - podkładki 1 mm. - Kamera

Nie zrobiłem niestety zdjęć przed założenie rotatora ale jeszcze dwie fotki z założonym rotatorem do teleskopu.

Całe połączenie elementów wygląda na sztywne i wydaje mi się, że dużo lepsze niż w wersji pierwszej.

 

20240204_153910.thumb.jpg.9a6372c065c2fb5348388b146f59a087.jpg

 

20240204_153949.thumb.jpg.9f107d024bdcb76f267a31cbd286d5aa.jpg

 

Teraz czekam na dobre warunki pogodowe i będę testował.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Zlew napisał(a):

Z jakiegoś konkretnego powodu masz przełożenie focusera z większą zębatką na silniku?

 

Tak, dlatego że kółko napędowe mam w miejscu pokrętła micro ruchów i bardzo dużo obrotów wykonywał silnik żeby zrobić nieduże przesunięcie wyciągu. Normalnie napęd jest zakładany zamiast głównego pokrętła ale u mnie w żaden sposób to nie pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.