Skocz do zawartości

Rotator DIY na podstawie R.Browna


sylwas72

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, sylwas72 napisał(a):

Nie wiem czy zostanę wyśmiany a temat po kilku godzinach na topie zostanie zapomniany na wieczność 🙂

Panie to piękna robota jest i co najważniejsze DZIAŁA. Nic tylko gratulować wykonania. 
To kiedy wersja na market dla mass ? :szczerbaty:

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczna praca, robi wrażenie, wygląda zawodowo!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, yui1 napisał(a):

Panie to piękna robota jest i co najważniejsze DZIAŁA. Nic tylko gratulować wykonania. 
To kiedy wersja na market dla mass ? :szczerbaty:

 

21 minut temu, Herbert West napisał(a):

Fantastyczna praca, robi wrażenie, wygląda zawodowo!

 

Dziękuję bardzo. Starałem się zrobić to tak żeby właśnie tak wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się jak przeczytałem temat:

"Rotator DIY na podstawie ruchów Browna".

No i zanim się zorientowalem, chwilę pomyślałem co może mieć wspólnego jedno z drugim, przyszło mi do głowy że pewnie kamera powinna przy każdej ekspozycji zmienić nieco rotację aby finalnie zmniejszyć szum pikseli i najoptymalniej to wyjdzie gdy rotator wykona ruchy browna, jeden cykl co jedna ekspozycję...

 

heh, ok, zajmę się obserwacjami 🙂

  • Lubię 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tex88 napisał(a):

Wspaniała praca ! Myślę, że mógłbyś spieniężyć ten pomysł na giełdzie bo sam bym chciał mieć taki rotator :)

 

Można kiedyś pomyśleć tylko, że autor oprogramowania nie udostępnia go w celach zarobkowych.

 

Godzinę temu, Kajojk napisał(a):

A liczyłeś może koszta zrobienia rotatora??

 

Dokładnie to nie ale podstawowe elementy takie jak silnik, elektronika, rotator, pasek, kółko to jakieś 250 - 300 zł plus robocizna i koszt wydruków.

 

Godzinę temu, stratoglider napisał(a):

Przyznam się jak przeczytałem temat:

"Rotator DIY na podstawie ruchów Browna".

 

Raczej chodziło o "na podstawie Roberta Browna" 🙂

 

27 minut temu, kubaman napisał(a):

Hej

piękny projekt, gratulacje.

Pytanie najważniejsze - jak z ugięciami? Czy to jest na tyle sztywne i ma nośność, żeby choć te 800g obrócić bez ugięć?

 

Dzięki bardzo,. Wygląda na sztywne a jak to będzie przekonam się po testach pod gołym niebem.

 

16 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Czy to jest w stanie działać też jako derotator do montaży azymutalnych? Czy tylko jako rotator, czyli że ustawiasz zadany kąt i już?

 

Niestety nie, on tylko ustawia kadr i to wszystko. Pewnie zmiana oprogramowania dla kogoś bardziej obeznanego nie była by problemem, trzeba mieć aktualne informacje o położeniu fotografowanego obiektu (pewnie można to jakoś z EQModa pobrać) i później podstawić do wzoru i na bieżąco przeliczać na prędkość rotacji. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, Krzysztof z Bagien said:

Czy to jest w stanie działać też jako derotator do montaży azymutalnych? Czy tylko jako rotator, czyli że ustawiasz zadany kąt i już?

 

Taki derotator powinien współpracować z kontrolerem montażu, jak to jest np. w OnStep.

Mogę sobie wyobrazić prostą modyfikację tego pięknego projektu, polegającą na podłączeniu silnika bezpośrednio do kontrolera.  🙂

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pikolaczek napisał(a):

 

Taki derotator powinien współpracować z kontrolerem montażu, jak to jest np. w OnStep.

Mogę sobie wyobrazić prostą modyfikację tego pięknego projektu, polegającą na podłączeniu silnika bezpośrednio do kontrolera.  🙂

No właśnie, wydaje się to stosunkowo proste do zrobienia - oczywiście jak ktoś się na tym zna. Ja się na przykład nie znam :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

No właśnie, wydaje się to stosunkowo proste do zrobienia - oczywiście jak ktoś się na tym zna. Ja się na przykład nie znam :D

No właśnie ja też na windowsowych driverach i aplikacjach się niestety nie znam.

Ale taki derotator pola zrobił @astrovroobel, jest tutaj opis - https://astrovroobel.wordpress.com/2020/06/17/derotator-pola/

Żeby wystarczyło ustawić prędkość rotacji na te 15,04106858° na godzinę to można by się pokusić ale niestety nie wystarczy to.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję fajnego projektu i - jak znam takie zajawki - wspaniałej zabawy i satysfakcji. Trzymam kciuki za utrzymanie osi, a co za tym idzie, zerowy tilt. Niestety, gwarancja utrzymania osi i pola jest wliczona w te 500€ lub więcej. Podoba mi się pomysł wykorzystania oryginalnego ręcznego rotatora, to daje spore szanse na powodzenie. 👍

 

Obawiam się jednak, że z DSLR to tak nie podziała ze względu na back focus, który zapewne wynosi 55mm. Z dedykowaną astro-kamerą to ma sens, bo jeśli dobrze to rozumiem, długość optyczna rotatora wynosi 14mm. Zakładając kamerę ze standardowym back focusem 17.5mm, łatwo wyliczyć, jaki dodatkowy pierścień jest potrzebny, ale z DSLR to chyba dużo za dużo. 

 

Edit. 

No, chyba że bez flattenera... 

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OnlyAfc napisał(a):

Rotator jest przed flattenerem, więc nie wpływa na backfocus j dystans między flattenerem i dslr :)

 

Dokładnie, właśnie dlatego tak zrobiłem bo z drugiej strony flattenera nie mam żadnej przedłużki, jest tylko pierścień Nikon T2, który ma 8,5mm a back focus tego nikona to 46,5mm czyli razem potrzebne 55mm.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, vroobel napisał(a):

Dzięki, moje niedopatrzenie. 

 

Jeszcze raz powodzenia zatem! Czekam na dalsze relacje. 

Chciałbym coś jeszcze napisać i najlepiej, że wszystko jest ok tylko teraz jest gorszy problem do przeskoczenia - pogoda i czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota ten rotator. Właśnie patrzę czy da się to zaaplikować do Synty z goto. Pewnie kontrolując z astroberry po drodze będzie pracować z automatu, bez przeróbek. Sam bym go zaaplikował do mojego njutka 6" f/5 ale boję się cholera tiltu.

 

A co do FLO - tak, kiedyś jakąś pierdółkę kupowałem u nich, a to był jedyny sklep w okolicy ;) kontynentu, gdzie dało się dostać. I ta pierdółka przyszła ze stosowną naklejką. Zachowałem to opakowanie dla potomnych! Ale tam mieszkańcy wysp klną na FLO że sprzedaje upaćkane soczewki w teleskopach ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.