Skocz do zawartości

ASTRO 4 - zapisy


Rekomendowane odpowiedzi

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

 

Mój stan zdrowia, od którego uzależniałem rozpoczęcie prac nad ASTRO, poprawił się na tyle, że postanowiłem ogłosić zapisy na kolejny, czwarty numer. Jednak powstanie pisma uzależnione jest nie tylko ode mnie, ale także od innych osób, w tym od Was.

 

Po pierwsze musi zaistnieć zapotrzebowanie na ASTRO 4. Kilka osób zgłaszało mi już chęć nabycia, ale w miarę możliwości proszę o potwierdzenie, wpisem w tym wątku lub informacją na PW. Ja będę tworzył listę podobną do tej, która ukazała się przed ukazaniem ASTRO 3, czyli inicjały plus kod pocztowy danej osoby i rodzaj wersji pisma (np. moje dane to: RB 37-500 bindo).

Druga sprawa to artykuły przedstawiane przez innych autorów. Jak doskonale wiecie atrakcyjność pisma uzależniona jest między innymi od zróżnicowania tematycznego i przedstawienia artykułów ciekawych i opracowanych przez osoby, które mają odpowiednią wiedzę i co dla mnie bardzo ważne, doświadczenie obserwacyjne w danej dziedzinie. Tak, jak już pisałem wcześniej ASTRO ma być pismem miłośników astronomii, ale przede wszystkim obserwatorów nieba.

Liczę więc na współpracę dotychczasowych autorów, a może także ktoś nowy skusi się do przedstawienia jakiegoś ciekawego tematu. Czekam na zgłoszenia.

 

Koszt czwartego numeru będzie taki sam lub niższy, niż trzeciego. Stanie się to między innymi za sprawą zmniejszonej objętości numeru, do 40-50 stron. Ale będę starał się, aby nie stało się to kosztem zmniejszenia ilości treści. Myślę, że można nieco zmniejszyć niektóre tabele, usunąć część mniej atrakcyjnych informacji, a także w pewnych przypadkach użyć mniejszej czcionki.

 

Przewiduję, że przewodnimi tematami numeru będą: październikowe zaćmienie Słońca, opozycja Marsa, gwiazdy zmienne długookresowe (mirydy). Oprócz tego oczywiście inne artykuły, efemerydy i mapki. Mam też inne plany, ale póki są tylko planami nie będę o nich wspominał, bo już poprzednio obiecałem konkurs i na obietnicy się skończyło. Chciałbym na przykład przedstawić recenzję jakiegoś instrumentu, czy opisać dzienne obserwacje ciał niebieskich, którymi obecnie się zajmuje. Ale to będzie zależne od zebranego materiału.

 

Czekam więc na zgłoszenia i ewentualne uwagi.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LISTA

 

 

JB - 05-840 - bindo

JP - 33-170 - luz

KH - 64-400 - bindo

MS - 43-356 - bindo

MW - 05-540 - luz

RB - 37-500 - bindo

SB - 38-430 - bindo

ZS - 33-101 - luz

 

 

Czekam na zgłoszenia i potwierdzenia wcześniejszych zamówień. :)

 

Proszę przesyłać na PW lub umieszczać w tym wątku, a ja będę uzupełniał listę.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie,

Przede wszystkim chciałem pogratulować, że mimo przeciwieństw wydajesz już czwarty numer. To miło jak ktoś robi po prostu coś pożytecznego nie czyniąc wokół tego wielkiego halo.

Ale mam wrażenie, że przesadzasz w drugą stronę z tą tajemniczością - chyba, że ma to być pismo tylko dla wtajemniczonych. Ale, skoro szukasz nowych czytelników, to pewnie zależy Ci, żeby było ich jak najwięcej. A tak to nawet cen trzeba szukać w archiwum AF... Lista prenumeratorów - też w postaci zaszyfrowanej - a przecież to oni powinni być najlepszą rekomendacją.

Może, w ramach promocji, zapowiadając kolejny numer, umieściłbyś gdzieś na sieci numer poprzedni, żeby zachęcić czytelników. Albo jakieś zajawki z nowego numeru? Może chociaż spis treści wraz z autorami? Please. Zachęć mnie jakoś... Oczywiście, 10 zł nie majątek (chociaż dla studenta to pewnie jednak o kilka piw mniej), każdy może zaryzykować jeden numer, ale wolałbym wiedzieć, czego się spodziewać.

 

Z innych wniosków, to może oprócz wersji papierowej oferowałbyś także aktualny numer w postaci elektronicznej - byłoby taniej o koszt druku i wysyłki, czyli skoro numer drukowany kosztuje 10 zł, to pewnie elektroniczny kosztowałby góra 5-6 zł. Każdy by mógł przeczytać i wydrukować tylko to, co mu potrzebne, mapki, czy artykuły.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBwro,

 

Kilka krótkich odpowiedzi.

 

1. Pierwszy numer ASTRO był za darmo i mógł go otrzymać każdy, aby zapoznać się z jego formą i treścią.

 

2. Ja nie szukam nowych czytelników. Gdybym tak robił to reklamowałbym się nie tylko na Astro-Forum i Astro4u. Ja robię coś dla własnej przyjemności i dla grupy osób, które lubią obserwacje astronomiczne i które pojawiają się na wspomnianych forach.

Ja nawet nie mam możliwości robić więcej (niż kilkadziesiąt sztuk), bo to domowa zabawa, a nie wydawanie pisma.

 

3. Lista jest zaszyfrowana, gdyż nie każdy może życzyć sobie ujawniania danych.

 

4. Cenę można znaleźć w wątku o ASTRO 3, a nie podaję ostatecznej, gdyż ostateczna jest ustalona po wydaniu numeru. Cena ta zależy przede wszystkim od objętości numeru, a tej nie znam, gdyż teksty napływają do samego końca.

 

5. Nie mogę podać dokładnej treści numeru, ani autorów. Treści jeszcze nie ma, a autorzy zgłaszają chęć współpracy. Dokładny spis treści podaję na forum, gdy pismo jest już gotowe.

 

6. O wersji elektronicznej była już dyskusja na Astro4u. Nie przewiduję takiej, ze względu na brak talentu informatycznego. ;)

 

7. Na forach pojawiało się bardzo dużo informacji o ASTRO. Kto był zainteresowany, ten czytał i powinien je znać.

 

8. Aha, i sprawa ostatnia. Czwarty numer będzie obejmował miesiące październik-grudzień i zostanie wydany dopiero około 20 września.

 

Pozdrawiam

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBwro Zgadzam się z Tobą we wszystkich kwestiach oprócz wersji elektronicznej, którą przecież można łatwo kopiować. Myślę, że wierni czytelnicy nie zrezygnowaliby jednak z zakupu ASTRO czy to w papierowej czy elektronicznej wersji, jednak najpierw powinno się zadbać o reklamę. Chociaż wersja elektroniczna oszczędziła by pracy polegającej na drukowaniu i oprawianiu... A może jednak spróbować udostępnić w ten sposób jedno wydanie? Poprzednie numery z kolei powinny zostać udostępnione na jakiejś stronie, chociażby w dziale Download.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. O wersji elektronicznej była już dyskusja na Astro4u. Nie przewiduję takiej, ze względu na brak talentu informatycznego.  ;)

 

Wystarczy przecież plik Worda czy OpenOffice przekonwertować do popularnego pdf'a (oczywiście zakładam, że ASTRO tak powstaje ;). Nieobrobione dane w postaci skanów nie zajmowałyby dużo miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wydawca ( :rolleyes: ) uzna to zastosowne, zamieszcze co trzeba w download.

 

Pozdrawiam.

 

Hans,

 

Jeżeli masz ochotę i czas, to masz moją zgodę na umieszczenie trzeciego numeru ASTRO, tak aby każdy mógł zobaczyć jak wygląda.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bieżąca LISTA

 

BS - 81-005 - bindo

DD - 21-300 - bindo

DG - 50-538 - bindo

JB - 05-840 - bindo

JP - 33-170 - luz

KH - 64-400 - bindo

MS - 43-356 - bindo

MW - 05-540 - luz

RB - 37-500 - bindo

SB - 38-430 - bindo

SO - xx-xxx - bindo

TL - 03-289 - bindo

ZS - 33-101 - luz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze krótkie wyjaśnienie odnośnie tego co zostało napisane powyżej, a co przed chwilą wysłałem do Hansa.

 

"W tym rzecz, że ja nie robię ASTRO w jednej całości. Mam osobno poszczególne artykuły, mapki, tabele itd. <_<

 

Gdybym miał to jako jedną całość, to nie byłoby problemu z wersją elektroniczną.

 

Dodatkowo wszystko robię w w nieco archaicznym Star Office, gdyż jak zaczynałem się bawić komputerem to jeszcze nie było darmowego OpenOffice."

 

I dlatego zostaję przy wersji papierowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy przecież plik Worda czy OpenOffice przekonwertować do popularnego pdf'a (oczywiście zakładam, że ASTRO tak powstaje ;). Nieobrobione dane w postaci skanów nie zajmowałyby dużo miejsca.

 

Rozumiem, ze zglosiles sie na ochotnika do zeskanowania calosci, obrobienia OCRem i wyslania do mnie, zebym podwiesil w download :rolleyes:

 

Wielkie dzieki. Czekam na pliki :szczerbaty: (niestety autor nie posiada tego w formie elektronicznej latwej do przekonwertowania, a stan mojego skanera domowego moge okreslic jako (zeby powiedziec delikatnie) slaby)

 

Pozdrawiam.

 

PS. Mowie powaznie. Jak ktos zdeklaruje chec dostraczenia mi tego w formie lektronicznej zdatnej do dalszego redagowania/formatowania itd. To ja to zrobie i w download podwiesze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans:

Ja mam dostęp do automatycznego skanera, który potrafi nawet od razu zrobić ze skanu PDF, ale nie mam programu OCR (zresztą wiem, że to żmudna zabawa z poprawianiem błędów po takim programie). Ale takiego graficznego PDF-a mógłbym zrobić, tylko pewnie duży będzie. No i nie mam też "Astro 3".

 

Robert:

Czy dobrze rozumiem, że Astro powstaje na zasadzie manufaktury, czyli teksty masz w komputerze, a tabelki/obrazki (czy część tekstów też?) naklejasz ręcznie przed skserowaniem? To faktycznie utrudnia sprawę wersji elektronicznej, musiałbyś mieć jakiegoś astroamatora-detepowca do pomocy (albo faktycznie robić wersję elektroniczną ze skanu). Podkreślam jednak, że nie chcę tu nikogo, w szczególności Ciebie, uszczęśliwiać na siłę. Robisz to, co lubisz i tak, jak lubisz, ja tylko wtrącam moje 0,03 zł.

Raczej też nie obawiałbym się masowego piractwa, w końcu to pismo astro a nie Playboy, noblesse oblige :)

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dostęp do automatycznego skanera, który potrafi nawet od razu zrobić ze skanu PDF, ale nie mam programu OCR (zresztą wiem, że to żmudna zabawa z poprawianiem błędów po takim programie). Ale takiego graficznego PDF-a mógłbym zrobić, tylko pewnie duży będzie.

nie jestem pewien, ale chyba każdy plik PDF jest "graficzny" (nie rozróżniający textu) :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem pewien, ale chyba każdy plik PDF jest "graficzny" (nie rozróżniający textu)  :unsure:

 

Nie, dobrze zrobione pliki PDF mają tekst jako tekst - są dzięki temu mniejsze, można zaznaczyć fragment i skopiować do innego dokumentu, mogą też być indeksowane przez wyszukiwarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert:

Czy dobrze rozumiem, że Astro powstaje na zasadzie manufaktury, czyli teksty masz w komputerze, a tabelki/obrazki (czy część tekstów też?) naklejasz ręcznie przed skserowaniem? To faktycznie utrudnia sprawę wersji elektronicznej

 

Aż tak źle to nie jest. ASTRO powstaje stopniowo, strona po stronie, rozdział po rozdziale. Przyjeżdżam z pracy i jak mam ochotę to siadam i robię jakąś tabelę. Dwa dni później jakiś tekst. I tak dalej. I gdyby na tekście i tabelach się kończyło wszystko można by złożyć w jedną całość. Ale są jeszcze mapki i rysunki. Jest ich (mapek) sporo i jak drukuję je prosto z Guida to wychodzą estetyczne i dokładne. Jak przenoszę je do dokumentu (Star Office) to tracą dużo na estetyce. Z rysunkami też są czasami problemy.

Do tego mój stary komputer czasami protestuje i nie chce ze mną współpracować <_< .

 

Nie, szkoda dalej opisywać. Po prostu nie mam ani umiejętności stworzenia wersji elektronicznej, ani czasu na to, ani chęci. Choć zdaję sobie sprawę, że gdybym to opanował, to praca mogłaby być o wiele szybsza.

 

Dlatego jeżeli ktoś ma chęć i możliwość może zeskanować ASTRO 3 lub jego fragmenty, ale ja w to nie będę się bawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Siade do tego projektu, ale to troche potrwa. Jak znajde czas to zeskanuje to, zredaguje i poskladam do kupy. Jezeli uznam, ze wersja elektroniczna nie odbiega bardzo od papierowej jakoscia, to konwertne do PDFa i zawiesze w download.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro3 zeskanowane i zredagowane do PDF'a. Rozmiar to ok. 5,5M wiec bedzie podzielony na download na trzy czesci (ograniczenie serwera do 2M na jeden plik). Najbardziej dostalo sie niestety mapom (sorry moj skaner swoje juz przeszedl - wiecej z niego nie wycisne), niemniej ma to byc przyklad czego sie spodziewac po kwartalniku astro, a nie prof. e-pismo wiec uznalem, ze sie nada. Nalezy pobrac wszystkie pliki do jednego katalogu i nakazac rozpakowanie pierwszego.

 

Podziekowania dla redakcji kwartalnika Astro za zgode na redystrybucje elektroniczna.

 

Pozdrawiam.

 

PS. ide to upychac na serwer, za jakas godzine powinno byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astro3 na download:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=116

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=117

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=118

 

Wszystkie czesci pobrac do jednego katalogu i nakazac rozpakowanie pierwszego. Scalenie nastapi automatycznie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wkleila sie dwa razy, zanim podmienie plik musze spradzic, czy tylko rozmnozylem czesc art. o gwiazdach podwojnych, czy przykrylem tym rozdwojeniem kawalek o bolidach. Mysle, ze jutro bedzie juz podmieniony plik (o ile jest tam przykrywka, a nie tylko duplikacja strony). (Sorry, ale w oryginale byla poplatana numeracja stron i widocznie zglupialem).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, dziękuję :notworthy: Trochę czasu musiałeś na to poświęcić.

 

Co do numeracji stron. Rzeczywiście jest pewien galimatias, gdyż pewne materiały otrzymałem już po terminie, po wydrukowaniu wcześniejszych.

 

A tu aktualna lista osób zamawiających ASTRO 4. Czy jeszcze ktoś?

 

LISTA

 

AB - 45-264 - luz

AG - 64-920 - luz

BS - 81-005 - bindo

DD - 21-300 - bindo

DG - 50-538 - bindo

JB - 05-840 - bindo

JP - 33-170 - luz

KH - 64-400 - bindo

KK - 29-100 - bindo

MB - 07-410 - bindo

MB - 44-210 - luz

MJ - 62-502 - luz

MS - 16-050 - bindo

MS - 43-356 - bindo

MW - 05-540 - luz

PM - 91-416 - bindo

PW - 41-306 - bindo

RB - 37-500 - bindo

SB - 38-430 - bindo

SO - 37-630 - bundo

SŚ - 32-410 - bindo

TL - 03-289 - bindo

ZS - 33-101 - luz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.