Skocz do zawartości

Połączenie korektora Baader MPCC Mark III z kamerką...


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry dziewczyny i chłopcy :)

 

Zabieram się powoli do sklecenie Niutka 130/650 do tzw. "kupy" czyli zamontowania korektora Baader MPCC Mark III

i kamerki Omegon 160000C.

 

Kamerka ta ma odległość matrycy od kołnierza mocującego 17.5mm

Odległość korektor matryca wynosi podobno 55mm.

 

Wychodzi na to, że potrzebuję adapter 55-17.5=37,5mm

U mnie ciut dłuższy bo będę na kamerkę zakładał jakiś filtr co przesunie płaszczyznę ostrości zakładam o niecały milimetr...

 

Jeśli można to proszę o rozwianie wątpliwości - o ile ktoś z Was jest na 100% pewien - jaki mam kupić element łączący,

żebym nie musiał kilka razy wydawać kasy i tracić czasu na testy?

 

Jak ma dokładnie wyglądać korektor - jak widać na załączonym zdjęciu na korektor nakręcona są dwa elementy - pierwszy z prawej

to chyba reduktor gwintu, a pierścień z napisami to ozdoba? Zakładam, że mam użyć samego korektora bez tych dwóch elementów?

 

Czy element łączący jest dostępny w takiej wersji, żeby od razu pełnił funkcję rotatora? Chciałbym mieć możliwość obracania kamery.

Jak się nie będzie dało to nie będzie tragedii, ale jednak wolałbym... a obracanie korektora za każdym razem w mocowaniu raczej odpada...

 

Będę wdzięczny za podpowiedź jak toto w całość połączyć, żeby działało "od strzała" :)

 

M.

 

 

3358e18946deaf07d1b20807cd19be3f_3.jpg

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Miesilmannimea zmienił(a) tytuł na Połączenie korektora Baader MPCC Mark III z kamerką...

Jeśli Twój niutek to ten, o którym myślę, to idealne połączenie byłby, gdybyś wykręcił z wyciągu czarny adapter na 2". Tam jest gwint bodajże M54x1, albo jeszcze bardziej nietypowy, trzeba dokładnie zmierzyć. I wtedy można dołożyć taki adapter, który ma z tyłu męski M54x1 (jeszcze raz-  nie jestem pewien) ORAZ też z tyłu żeński M48. Wtedy możesz wkręcić MPCC niejako do środka wyciągu. Z przodu będziesz miał dostępny gwint T2 z korektora. Ew. można jakoś inaczej wytoczyć czy coś. Zresztą jakiekolwiek inne połączenie gwintowane będzie spoko. Ale jeśli się wkłada sam korektor i ma on się trzymać tylko na mocowaniu 2" wyciągu, bez gwintów żadnych między korektorem a wyciągiem, to może powodować duże problemy. 

No a potem to jak musisz to rotator + kilka różnych rurek M48 + może jakieś dystanse 1-0.5mm dla dokładności :D

Raczej nie widzę tego na jednym elemencie, bo te 55mm to taka... hm... umowna wartość, jak wymiary rzeczy z ali: +/-2mm dokładności :D

Tak czy inaczej przedłużki, dystanse i rotator na ali kupisz w miarę niedrogo.
Tutaj masz "firmowe" rozwiązanie problemu:
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5417_TS-Optics-Screw-Adapter-for-Baader-MPCC-Coma-Corrector-to-Skywatcher.html
Może ktoś Ci to może wytoczyć taniej, niż 60 eur...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

Widzę jeden problem wynikający z połączenia wszystkiego na gwinty - finalne położenie kamery będzie ...przypadkowe.

Takie jak akurat gwinty się ułożą. Zero możliwości obrotu... cholercia...

Dlatego złączkę do korektora trzeba mieć z pierścieniem kontrującym, za pomocą którego ustawisz sobie odpowiednio kamerę/aparat. Po ustawieniu dokręcasz ten pierścień na złączce korektora do rury wyciągu i blokujesz to ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

Widzę jeden problem wynikający z połączenia wszystkiego na gwinty - finalne położenie kamery będzie ...przypadkowe.

Takie jak akurat gwinty się ułożą. Zero możliwości obrotu... cholercia...

No chyba że rotator kupisz, pisałem o tym ;)

Wiadomo, tam jest pewnie obrót na czymś innym niż gwint ale w tym wypadku zaufałbym producentowi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.