Skocz do zawartości

Teleskop dla koła naukowego


czekusiek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chciałbym zrealizować jakiś projekt w kole naukowym i pomyślałem, że zrobienie teleskopu z ludźmi z koła byłoby fajnym pomysłem. Z tym, że kasę mamy od politechniki i trzeba wszystko rozpisać cenowo jak wygląda, a tu na forum szukam i szukam i konkretów nie mogłem znaleźć a większość linków powygasała już dawno 😕

 

Chciałbym zrobić newtona 10-12" na montażu dobsona, potrzebuję źródeł skąd można kupić materiały i jakie materiały (głównie pająk, tuba, zwierciadło, im więcej danych tym lepiej).

Muszę rozpisać wszystko w preliminarzu i wysłać do odpowiedniego działu, a w zasadzie pojęcia nie mam co gdzie i jak jeśli chodzi o materiały. Czy ktoś w niedawnym czasie robił może teleskop i ma jakieś linki lub informacje co gdzie znaleźć? Byłbym wdzięczny za wszelkie info!

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu chyba nie chodzi o to co będzie taniej? W końcu to my  płacimy, nie ma co się szczypać ;)

 

A poważniej - jeśli chcesz zrobić teleskop to kup same lustra a resztę zróbcie z tego co Wam do głowy przyjdzie.

Można wzorować się na tym panu:

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, w chwilę znalazłem LG 130/650 (wiem, wiem to nie 10-12", ale chcecie się uczyć), podobnie LW, reszta to projekty w 3d + wydruki. Czyli kup drukarkę 3d + laptop i "tonę" filamentu. Kup też najtańszy Newton 400-600 zł do rozebrana na "inżynierię wsteczną" 😁

Edytowane przez mczajka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, wiadomo, lustro kupujemy, to już za wysoki poziom :D A czy ktoś robił coś tego typu i chciałby się podzielić rozpiską lub jakimiś linkami skąd zamawiał rzeczy? Bo jestem pewny ze o czymś zapomnę, póki co zanotowane mam: lustro wtórne, lustro główne, sklejka drewniana (2m^2 styknie?) i 2 kg filamentu do drukarki D3 oraz kółka do transportu, jeszcze tubę musiałbym gdzieś znaleźć itp...wychodzi na to że serio taniej i łatwiej kupić, bo patrząc na cenę głupiej sklejki drewnianej, 200zł/m^2, to na pewno przekroczymy cenę normalnego teleskopu, nie mówiąc już o jakości i ilości poświęconego czasu xD Chociaż głównie dla zabawy byśmy to robili, więc czasu nie liczę, ale no myślałem że jakoś prostsze to będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, czekusiek napisał(a):

Tak tak, wiadomo, lustro kupujemy, to już za wysoki poziom :D A czy ktoś robił coś tego typu i chciałby się podzielić rozpiską lub jakimiś linkami skąd zamawiał rzeczy? Bo jestem pewny ze o czymś zapomnę, póki co zanotowane mam: lustro wtórne, lustro główne, sklejka drewniana (2m^2 styknie?) i 2 kg filamentu do drukarki D3 oraz kółka do transportu, jeszcze tubę musiałbym gdzieś znaleźć itp...wychodzi na to że serio taniej i łatwiej kupić, bo patrząc na cenę głupiej sklejki drewnianej, 200zł/m^2, to na pewno przekroczymy cenę normalnego teleskopu, nie mówiąc już o jakości i ilości poświęconego czasu xD Chociaż głównie dla zabawy byśmy to robili, więc czasu nie liczę, ale no myślałem że jakoś prostsze to będzie

Poszukajcie na necie:

https://shopatsky.com/products/dobsonian-telescope?variant=40765870178456

Tam jest wszystko rozpisane.

 

Przy okazji tego projektu możecie zrobić trochę „science” w temacie tarcia na ślizgach. Teflony, okleiny, smarowanie, tarcie statyczne/dynamiczne itd.

Ciekawy jest temat obliczenia celi (znajdź program PLOP) i podparcia krawędzi lustra.

Są jeszcze zagadnienia związane z chłodzeniem lustra nadmuchem.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.