Skocz do zawartości

Samyang 135mm Canon + ZWO 585MC Pro - backfocus/focus/ostrość


Rekomendowane odpowiedzi

Przeczuwałem, że mój pierwszy wypad z pierwszą dedykowaną kamerą astro okaże się fiaskiem. Niemyliłem się w ogóle. Przynajmniej miejscówka sprawdzona i zadowalająca. 

Przechod ząc do sedna problemu. Nie udało mi się w żaden sposób ustawić ostrości. Kamerę podłączyłem zgodnie jaki mi się wydaje z instrukcją od kamery. Samyang + EOS Adapter + 11mm extender domyślnie nakręcony na kamerę (17,5mm łącznie).
image.png.1626a40a6d638207c58076979d7544ec.png

Brak opisu.

 

Z tego co wcześniej się naczytałem, powinienem osiągnąć 44mm odległości od soczewki do matrycy. Jeśli dobrze mierzę to chyba udało się takim połączeniem to osiągnąć. Jednak gwiazdy a raczej ich rozfokusowane na pół ekranu placki nie były zdatne do czegokolwiek.
Brak opisu.

 

 

Dlatego też proszę o pomoc jak sobie z tym poradzić? Jakie przejściówki zastosować by móc cieszyć się użytkowaniem tej kamery? W zestawie z kamerą mam jeszcze takie elementy:
Brak opisu.

A z Adaptera EOS mogę wykręcić ten element:
Brak opisu.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 44mm w przypadku łączenia z kamerkami to jest taka sugestia z jakiego punktu masz startować ;) A nie rozkminiłeś na miejscu czy jest za daleko czy za blisko? Np. po prostu trzeba było zdjąć ten dystans 5mm z ostatniego zdjęcia i skręcić całość bez niego, zobaczyć czy jesteś bliżej celu czy dalej ;) . Przy łączeniu canona 400 z aśką 533 też się nakombinowałem, ostatecznie chyba ten dystans zastąpiłem podobnym z ali tylko chudszym, i jakoś to działało. Na początku chciałem zrobić tak żeby ostrość na kamerce pokrywała się z 'punktem nieskończoności' na pierścieniu obiektywu bo wtedy niby najlepsza korekcja - i ekstra, nawet mi się udało. Po to żeby kilka nocy później w nocy temperatura była 10 stopni wyższa, co nie pozostało bez wpływu na złączki i znowu nie mogłem wyostrzyć XD także nie popełnij tego samego błędu i zostaw sobie trochę zapasu ;) 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś już nie dam rady, ale jutro w pierwszej kolejności składam zestaw właśnie bez ten 5mm złączki od Adaptera EOS. Gdzięs przeglądając internet też była ta sugestia. Dodatkowo @GroundhoppingWLKP również mnie w tą stronę kieruje. Wczoraj na miejscu jakoś o tym nie pomyślałem, szczerze to nawet nie wiedziałem że ten element się rozkręca na 3 osobne elementy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny zestaw. Ciekawi mnie finał tej historii. 

 

Od jakiegoś czasu kombinuję, jak połączyć Sigmę 40mm F/1.4 Art z ASI 2600MC Pro, czyli APS-C. Mam szufladę filtrową od ZWO będącą przejsciowką z bagnetu EF na M42. Przejściówka ma 26.5mm, co razem z 17.5mm back focusem kamery daje dokładnie 44mm 'flange distance'. Obiektyw ostrzy, ale jest jednak koma na brzegach i w rogach, nawet bez filtrów. A tymczasem z Canonem 6D (pełna klatka) gwiazdy są bezczelnie punktowe, jak na to w końcu wszystkie recenzje i prywatne opinie wskazują. To nie ma przecież sensu! 

 

Przy próbie zwiększania odległości sensora od obiektywu punkt ostrzenia w nieskończoności schodzi w dół skali. Przy 1.2mm odstępu osiągam pewien kompromis - w niektórych rogach komy przechodzą w promieniste rozciągnięcia. 

 

Ma ktoś jakiś pomysł? 

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź pod uwagę że 6,5um pixel w canonie 6d jest kapke mniej wymagający od prawie dwa razy mniejszego w asi. ostatecznie te obiektywy jednak projektowane były pod coś innego niż kamerki astronomiczne ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale gwiazdy to jednak nie pojedyncze piksele, AberrationInspector pokazuje to wyraźnie. Poza tym, bez sensu jest to, że w rogach pełnej klatki jest punktowa gwiazda, a na obrzeżach APS-C nie jest. Zwykle jest przecież na odwrót. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, vroobel napisał(a):

Czy mogę prosić o zdjęcie tego, co zostało usunięte? 

 

Albo inaczej, czy chodzi o ten odkrecany element z ostatniego zdjęcia 

Brak opisu.

Ten odkręcony element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To ciekawe, moja szuflada filtrowa ZWO EF/T2 nie ma nic do dokręcenia. No, ale producent w opisie Twojego produktu informuje, że pasuje do backfocusa 17.5 i 12.5mm, czyli to chyba właśnie o to chodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.