Skocz do zawartości

Messier 104-Sombrero galaxy+problem


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Galaktyka Sombrero (M104) to galaktyka znajdująca się w gwiazdozbiorze Panny, blisko granicy z Krukiem.

 

Zdjęcie robiłem w nocy 18 i 28 kwietnia.

 

Teleskop: GSO 10" (254/1250)

Kamera: ZWO ASI 585 MC + filtr uv/ir cut

 

500x5s

Do obróbki zdjęcia przyłożyłem wszystkie swoje siły i coś z tego wyszło. Włączyłem sobie kilka poradników do gimpa i dla mnie efekt jest zadowalajacy. 

Jeszcze dodam, że niewiem jak u Was wygląda tło zdjęcia. U mnie na jednym komputerze (w którym obrabiałem zdjęcie) tło jest ładne. Na innym komputerze tło wygląda fatalnie (są jakieś koła, linie, itp).

 

Problem opiszę pod zdjeciem

 

M104.jpg.115fba88d4892b0f87b6bde069d28f47.jpg

 

Wszelkie uwagi mile widziane.

 

Problem

 

Zdjęcia robiłem w ASI Studio, dokładniej w ASI Img. Ekspozycja zdjęć wynosiła 5s i między zdjęciami nie było żadnej przerwy (zdjęcie zapisywało się w trakcie robienia kolejnego).

 

I teraz co mnie zastanawia:

 

Zrobiłem ponad 600 klatek (około 100 odpadło przy stackowaniu)

 

600 zdjęć*5s=3000s = 50 minut

w 50 minut wszystkie zdjęcia powinny być zrobione. Zdjęcia robiłem w sesjach po 100 klatek. Asi img pokazywało, że to ma trwać około 8 minut, ale te 100 klatek robiło się...30 minut! Miałem w planie zrobić duuuuużo więcej klatek, ale gdy widziałem, że 600 zdjęcie się skończyło robić po 5 godzinach to odpuściłem robienie większej liczby klatek. I teraz pytanie. Dlaczego Asi img pokazuje, że skończy za 8 minut a w rzeczywistości kończy za 30 minut? 

 

 Jeśli macie pomysły dlaczego tak się dzieje to piszcie.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie przez pobieranie klatek, dłużej to trwa niż robienie samego zdjęcia, mam identycznie z SGP.

/edit

sorki widzę teraz ze dopisałeś o tym pobieraniu, nigdy nie stosowałem lucky imaging. Ale podtrzymywał bym swoje zdanie że to może być przez to.

Edytowane przez yakson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Zacznijmy od tego że to zdjęcie nie jest ostre.

Też jestem tego zdania. 

Wstrzymywałem sie z komentarzem kilka h temu zerkając w telefonie, do teraz.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Zacznijmy od tego że to zdjęcie nie jest ostre.

 

Godzinę temu, mago83 napisał(a):

Też jestem tego zdania. 

Wstrzymywałem sie z komentarzem kilka h temu zerkając w telefonie, do teraz.

 

Rozumiem. Chyba troszkę przesadziłem z odszumianiem i ostrość uciekła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.