Skocz do zawartości
  • 0

Zwiększenie FOV w ZWO 120MM-S z SCT 6SE


radek04

Pytanie

Cześć,

wczoraj próbowałem zrobić pierwsze testy ASIAIR Plus. Przede wszystkim chciałem przeprowadzić alignację na biegun. Ale okazało się, że moja kamerka 120MM w połączeniu z MAK127 ma zbyt małe pole widzenia i ASIAIR się poddaje. Posiadam też SCT 6SE o takiej samej ogniskowej (1500 mm) i docelowo tego teleskopu będę używał. Jak najlepiej zwiększyć FOV? Zamontować kamerę w miejsce lustra wtórnego, czy lepiej zastosować soczewkowy reduktor ogniskowej? A może zamiast kamerki podpiąć lustrzankę o większej matrycy?

Na razie bawiłem się w astrofotografię planet, ale powoli chciałbym spróbować głębokiego nieba. Którą z ww. opcji (albo jeszcze inną) polecacie? Czy do zamontowania kamery z przodu teleskopu potrzebuję jakiegoś dodatkowego adaptera? Tak na szybko szukając, odnoszę wrażenie, że nie jest to bardzo popularna metoda. Nawet w instrukcji tego nie znalazłem. Nie jest zalecana? Dlaczego?

 

Za wszelkie porady będę wdzięczny.

Edytowane przez radek04
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
56 minut temu, radek04 napisał(a):

Cześć,

wczoraj próbowałem zrobić pierwsze testy ASIAIR Plus. Przede wszystkim chciałem przeprowadzić alignację na biegun. Ale okazało się, że moja kamerka 120MM w połączeniu z MAK127 ma zbyt małe pole widzenia i ASIAIR się poddaje. Posiadam też SCT 6SE o takiej samej ogniskowej (1500 mm) i docelowo tego teleskopu będę używał. Jak najlepiej zwiększyć FOV? Zamontować kamerę w miejsce lustra wtórnego, czy lepiej zastosować soczewkowy reduktor ogniskowej? A może zamiast kamerki podpiąć lustrzankę o większej matrycy?

Na razie bawiłem się w astrofotografię planet, ale powoli chciałbym spróbować głębokiego nieba. Którą z ww. opcji (albo jeszcze inną) polecacie? Czy do zamontowania kamery z przodu teleskopu potrzebuję jakiegoś dodatkowego adaptera? Tak na szybko szukając, odnoszę wrażenie, że nie jest to bardzo popularna metoda. Nawet w instrukcji tego nie znalazłem. Nie jest zalecana? Dlaczego?

 

Za wszelkie porady będę wdzięczny.

Zarówno z Makiem127 jak i z 6SE możesz użyć reduktora x0,63 który nie dość, że poprawi światłosiłę w/w teleskopów to zwiększy pole widzenia (fakt ekstremalnie małe z tą kamerką). Generalnie możesz też właśnie podpiąć do teleskopu aparat, a kamerki użyć do guidingu. Z przodu teleskopu to możesz zainstalować kamerkę pod warunkiem posiadania hyperstara i dotyczy to z tych co posiadasz jedynie SCT 6 - https://www.teleskop-express.de/en/astrophotography-and-photography-15/imaging-correctors-for-telescopes-138/starizona-hyperstar-v4-for-celestron-c6-sc-telescope-with-adapter-6092

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.