Skocz do zawartości
  • 1

Sky watcher 150/750 dobson vs virtuoso


Decha94

Pytanie

Witam przymierzam się do zakupu teleskopu. Padło na model sky watcher 150/750 na montażu dobsona ze względu na małe wymiary i mobilność teleskopu. Zastanawiam się czy warto dozbierać i kupić wersję z napędem virtuoso gti różnica jest 700zl ale za to wersja z napędem będzie bardzo fajnie działać przy robieniu zdjęć. Zdjęcia będą wykonywane telefonem iPhone 14 Pro typowo amatorsko dla własnej satysfakcji. Z tego co czytałem to na montażu dobson to raczej nie możliwe aby zrobić zdjęcia DS. A może kupić teraz wersję z montażem dobson i potem dokupić sam napęd virtuoso. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Na takie pytanie nikt poza Tobą nie jest w stanie Ci odpowiedzieć. Czy warto dołożyć siedem stów za napędy...? To zależy :)

Na pewno z napędem i goto jest dużo wygodniej i prościej. Virtuoso nie jest najwybitniejszym osiągnięciem chińskiej techniki, z tym robieniem zdjęć jakiegoś wielkiego szału nie będzie, cudów się nie spodziewaj.

 

Tak czy siak, poszukaj może używanych sprzętów, może znajdziesz taki z goto w cenie nowego bez, czy coś w tym stylu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Witaj!

Te zdjęcia chcesz robić w projekcji okularowej tym iPhonem jak rozumiem? Szybko Ci się odechce, bo efekt będzie marny. Co innego gdyby na montażu obsadzić samego iPhona i łapać szerokie kadry, mogłoby wyjść całkiem dobrze.

Moim zdaniem ten teleskop ma największy sens do obserwacji EAA (obserwacje wspomagane elektronicznie), ale pod warunkiem zakupu kamery (droższej od teleskopu). Jeżeli nie będziesz z tego korzystał, to brałbym zwykłego dobsona, bo odnajdowanie obiektów na niebie i przeglądanie nieba to połowa radości z obserwacji. Miej jeszcze świadomość, że oba te teleskopy o światłosile f/5 wymagają drogich okularów (od ok.1000zł sztuka).

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
7 godzin temu, Ajot napisał(a):

Witaj!

Te zdjęcia chcesz robić w projekcji okularowej tym iPhonem jak rozumiem? Szybko Ci się odechce, bo efekt będzie marny. Co innego gdyby na montażu obsadzić samego iPhona i łapać szerokie kadry, mogłoby wyjść całkiem dobrze.

Moim zdaniem ten teleskop ma największy sens do obserwacji EAA (obserwacje wspomagane elektronicznie), ale pod warunkiem zakupu kamery (droższej od teleskopu). Jeżeli nie będziesz z tego korzystał, to brałbym zwykłego dobsona, bo odnajdowanie obiektów na niebie i przeglądanie nieba to połowa radości z obserwacji. Miej jeszcze świadomość, że oba te teleskopy o światłosile f/5 wymagają drogich okularów (od ok.1000zł sztuka).

A do np. Sky watcher dobson 6 też są takie drogie? Teraz mam mętlik 😄 w dobson 6 trochę mnie odpycha wymiar tego teleskopu bo trudniej będzie gdzieś ewentualnie gdzieś go zabrać poza miasto ale z drugiej strony jak mam płacić 2k za virtuoso i jeszcze dopłacać tyle za okulary to bez sensu do takiego teleskopu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
29 minut temu, Lootzek napisał(a):

Tak jak napisał Ajot - to nie tak że tańsze okulary będą bezużyteczne, ja np. w swoim SW 150/750 (ściślej 150P, wersja z szyną pod montaże, ale też światłosiła f/5) korzystałem z powodzeniem z tych niedrogich okularów: https://www.astroshop.pl/okulary/artesky-okular-super-ed-25mm-1-25-/p,64073 tyle że w wersji brandowanej jako Omegon Flatfield ED, ale to te same szkiełka, miałem zestaw 5, 12, 18 i 25 mm i fajnie ogarniał mi wszystko na co chciałem zerknąć.

Jasne - brzegi pola miały silne wady optyczne im bliżej krawędzi tym gorsze, ale wewnętrzna ponad połowa była jak najbardziej użyteczna. Oczywiście, jak się opatrzysz w bardziej zaawansowanych, lepiej skorygowanych konstrukcjach, dostrzeżesz ich wszystkie wady i już nie będą tak cieszyły, ale na początek przygody są znakomitym zastępstwem dla marnych kitowców, a w newtonie o mniejszej światłosile sprawdzą się jeszcze lepiej.

A jak wypada oglądanie mgławic tym teleskopem? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Klasyki typu M57 czy M27 bardzo ładnie (oczywiście z poprawką, że to tylko 6 cali, na szał kolorów nie ma co liczyć ;) ) M42 w zimie wręcz zamraża oko, kulki i otwarte cieszą, na galaktyki też można śmiało polować, Jowisz w 5 mm Omegonie również był przyjemny w odbiorze.

Oczywiście dwie kwestie - kolimacja do której warto się przyłożyć i choć znośne niebo.

Poza tym, trudno chyba o lepszy zestaw niż wspomniany niutek na AZ4 na szybki wypad w kategorii mobilności do możliwości, w tym segmencie cenowym.

Edytowane przez Lootzek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
Opublikowano (edytowane)
7 godzin temu, Lootzek napisał(a):

Klasyki typu M57 czy M27 bardzo ładnie (oczywiście z poprawką, że to tylko 6 cali, na szał kolorów nie ma co liczyć ;) ) M42 w zimie wręcz zamraża oko, kulki i otwarte cieszą, na galaktyki też można śmiało polować, Jowisz w 5 mm Omegonie również był przyjemny w odbiorze.

Oczywiście dwie kwestie - kolimacja do której warto się przyłożyć i choć znośne niebo.

Poza tym, trudno chyba o lepszy zestaw niż wspomniany niutek na AZ4 na szybki wypad w kategorii mobilności do możliwości, w tym segmencie cenowym.

Dla mnie ta mobilność głównie przemawia mieszkam 20km od Beskid biorę takiego 150/750 virtuoso do większego plecaka/torby i za 40 min jestem w górach na wysokości 700m n.p.m gdzie mam ładne niebo. Czyli na tym okularach co pisałeś  po 300zl da radę mgławice/galaktyki zobaczyć? O kolorach to wiem nie nastawiam się na to 😄 

Edytowane przez Decha94
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli masz na myśli model Virtuoso GTi 150p WiFi to max liveview w klatkach po 15 sec. stosując lucky imaging - tak działają Dwarfy czy Seestar S50. Da się, ale to nie będzie takie zdjęcie, jakie mógłbyś uzyskać tym teleskopem. Tu proszę masz odpowiedź na Twoje pytanie.

Ale nie jest to astrofotografia. Polecam wpierw obejrzeć jakiś film o astrofotografii albo gruntownie przeczytać książkę https://allegro.pl/oferta/astrofotografia-marek-substyk-12705320654 czy gruntownie to forum, aby liznąć potrzebną wiedzę.

Edytowane przez TheHollowMan
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Decha94 napisał(a):

A do np. Sky watcher dobson 6 też są takie drogie? Teraz mam mętlik 😄 w dobson 6 trochę mnie odpycha wymiar tego teleskopu bo trudniej będzie gdzieś ewentualnie gdzieś go zabrać poza miasto ale z drugiej strony jak mam płacić 2k za virtuoso i jeszcze dopłacać tyle za okulary to bez sensu do takiego teleskopu. 

Nie, do Synty 6 okulary będą dużo tańsze, bo to teleskop o światłosile f/8, a nie f/5. Żeby było jasne kupisz okular za 300zł i jak najbardziej go użyjesz w tym newtonie 150/750, tylko licz się z tym, że połowa pola będzie rozmyta. Możesz też na początek używać tzw. kitowców 10 i 25mm, czyli okularów z zestawu, choć szczerze to są one do kitu.

Jak ma być dobrze w f/5 to Morpheusze się do tego nadają i niektóre ES-y, tak dla przykładu, bo sporo innych też, ale raczej pólka cenowa od 1000zł.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Ajot napisał(a):

Nie, do Synty 6 okulary będą dużo tańsze, bo to teleskop o światłosile f/8, a nie f/5. Żeby było jasne kupisz okular za 300zł i jak najbardziej go użyjesz w tym newtonie 150/750, tylko licz się z tym, że połowa pola będzie rozmyta. Możesz też na początek używać tzw. kitowców 10 i 25mm, czyli okularów z zestawu, choć szczerze to są one do kitu.

Jak ma być dobrze w f/5 to Morpheusze się do tego nadają i niektóre ES-y, tak dla przykładu, bo sporo innych też, ale raczej pólka cenowa od 1000zł.

 

A do takiego dobsona 6 ile wynosi cena okularów? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, Decha94 napisał(a):

A do takiego dobsona 6 ile wynosi cena okularów? 

Zależy jakie masz oczekiwania co pola pozornego okularów , jakości w postaci niwelowania odblasków, odległości od oka, zachowania ostrości.

Moim zdaniem jeżeli godzisz się na sporo kompromisów to minimum to coś typu SW WA66 za mniej niż 200zł/szt, a super będą ES 68 i 82st. albo Hyperiony, bo w f/8 zachowują ostrość w całym polu albo prawie całym ok. 700zł/szt. W f/8 na początek można też pogodzić się z kitowcem SW25mm, ale raczej tylko na jakiś czas. Okulary to ogólnie temat rzeka.

SV Bony za niewiele ponad 200zł też są polecane przy takiej światłosile.

 

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak napisał Ajot - to nie tak że tańsze okulary będą bezużyteczne, ja np. w swoim SW 150/750 (ściślej 150P, wersja z szyną pod montaże, ale też światłosiła f/5) korzystałem z powodzeniem z tych niedrogich okularów: https://www.astroshop.pl/okulary/artesky-okular-super-ed-25mm-1-25-/p,64073 tyle że w wersji brandowanej jako Omegon Flatfield ED, ale to te same szkiełka, miałem zestaw 5, 12, 18 i 25 mm i fajnie ogarniał mi wszystko na co chciałem zerknąć.

Jasne - brzegi pola miały silne wady optyczne im bliżej krawędzi tym gorsze, ale wewnętrzna ponad połowa była jak najbardziej użyteczna. Oczywiście, jak się opatrzysz w bardziej zaawansowanych, lepiej skorygowanych konstrukcjach, dostrzeżesz ich wszystkie wady i już nie będą tak cieszyły, ale na początek przygody są znakomitym zastępstwem dla marnych kitowców, a w newtonie o mniejszej światłosile sprawdzą się jeszcze lepiej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.