Skocz do zawartości

Witam wszystkich


siucik

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jestem stamtad. Bylem przed chwila w sklepie gdzie kupilem teleskop. Okazlo sie ze zapomnieli wlozyc do pudelka 2x barlow lens 1.25"(jakas przedluzka-nie wiem dokladnie jak to nazwac). zamontowalem to juz w okularze. Poczekam do nocy i zobacze czy jest jakis efekt. Co myslisz o tych okularach, ktory jest odpowiedni? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to TEN teleskop, to z okularem 10 mm masz powiększenie 75x, czyli trochę za mało do obserwacji planet. Tutaj przydał by się dobry okular 4-5 mm (Vixen LV lub Ortho) aby uzyskać powiększenie 150x-190x.

 

Ten 2x barlow lens 1.25" zwiększy dwukrotnie powiększenie (150x z okularem 10 mm) ale zapewne przyczyni się także do degradacji obrazu ze względu na niską jakość tego barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Z tego sklepu, który pokazałeś, brałbym okular Meade Plossl 5000 5.5 mm.

 

ALE:

polecając bazuję wyłącznie na tym, co o tych okularach przeczytałem- nie miałem żadnego z nich w rękach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tomasz1970

No więc przez to byś zobaczył więcej niż tylko pierścienie chodzi mi tu o przerwe cassiniego

Obiekty Messiera, a zresztą inni napiszą to sobie zobaczysz..

A nie lepiej kupić Synte "8" na dobsonie i jeszcze troche kasy zostanie,

Według mnie to jest chyba najlepsze rozwiązanie dla nowicjusza,

A obrazami będziesz zachwycony :Salut:

A co do tego Sky Watchera co podałes,

Po cholere masz nosić 21 Kg czy ile to waży,

No kto się zemną nie zgodzi.. :blink:

 

Pozdro..

 

Ja się nie zgodzę. Jeżeli ktoś nie wie co to znaczy dobson, jakie ma ograniczenia i w co się pakuje - czyli jest "nowy" to pakowanie sie w dobsona jest niekoniecznie dobrym rozwiązaniem. Jest duży, nieporęczny i niewygodny. I zamyka kilka furtek, które przy np. wymienionym wcześniej Skywatcherze 15075 zostają otwarte. Oczywiście - wizualnie zobaczy NIECO mniej. Ale jak zechce coś sfotografować, to dobsonem będzie delikatnie rzecz ujmując ciężko (nawiasem mówiąc różnica w wadze jest niewielka - mniej więcej 16 vs 18 kg). A do 150ki podepnie sobie silnik, jakiś aparat i voila - na zdjęciach zobaczy duuuużo więcej niż wizualnie przez 150kę. Zatem - jeżeli nie wie, jakie ograniczenia są związane z dobsonem, to wcale nie jest powiedziane że dobson jest taki cacy i super i jedynym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ten adres to

www.warehouseexpress.com :Boink:

 

Zaczynam rozumieć dlaczego ludzie z Anglii zamawiają teleskopy w Polsce :Boink:

 

249 funtów -> 1450 złotych, a w polsce to samo chodzi średnio za 1200 zł....

 

przesyłka do Irlandii lub Anglii to kwestia mniej więcej 150 zł więc i tak wychodzi taniej. Ciekawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam rozumieć dlaczego ludzie z Anglii zamawiają teleskopy w Polsce :Boink:

 

249 funtów -> 1450 złotych, a w polsce to samo chodzi średnio za 1200 zł....

 

przesyłka do Irlandii lub Anglii to kwestia mniej więcej 150 zł więc i tak wychodzi taniej. Ciekawe

dzieki za pomoc. jak mozesz to doradz mi co mam dokupic do 15075 zeby byc zadowolonym. czy w ogole moge byc z niego zadowolony? na razie czekam na przesylke okularu meade plossl 5000 5.5mm. tak mi doradzil Saywieh. na razie nie mam co ogladac(chmury). pozdrawiam :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za pomoc. jak mozesz to doradz mi co mam dokupic do 15075 zeby byc zadowolonym. czy w ogole moge byc z niego zadowolony? na razie czekam na przesylke okularu meade plossl 5000 5.5mm. tak mi doradzil Saywieh. na razie nie mam co ogladac(chmury). pozdrawiam :rolleyes:

 

Przegięcie nieco z tym okularem... Nie to żeby okular był zły, ale miast plossla wolałbym vixena lv, i chyba nieco taniej by wyszło. To tak coby cie dobić :Boink: A czemu masz być niezadowolony? Ja przez kilkanaście lat obserwowałem przez 6" teleskop (czyli 150-kę) i nie narzekam. A teraz łypię przez jeszcze mniejszy (120-kę, a najczęściej 40 mm teleskop - tyle, że na Słońce). Co więcej Twoja 150-ka da lepszy obraz niż 250-ka pewnej znanej w Polsce firmy (że to konkurencja, to nie powiem której). Jak się rozchmurzy to zobaczysz przez nią spory kawałek kosmosu. I nie szalej z dokupywaniem na początku. Rozejrzyj się po kosmosie i zobacz co najbardziej Ci się podoba, a potem dopiero szalej z okularami i innymi bzdetami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

To nie jest taki tam "zwykły Plossl" :rolleyes:

Ale nie chcę rozwijać- dość jest dyskusji o Plosslach w innym temacie. W każdym razie ze sklepu, do którego był podany link, nic innego nie brałbym.

 

A odpowiedzi na pytanie o zadowolenie z teleskopu- nie dostaniesz. To już sam musisz stwierdzić. Powtórzę to, co kiedyś mi się przytrafiło. Dostałem maila z fotkami Heńka (mgławice, takie tam galaktyczki itd.) oraz z pytanie, jaki teleskop kupić, żeby te obrazki w nim były WIĘKSZE i WYRAŹNIEJSZE... Odpowiedziałem, żeby NIC nie kupować B)

 

Jakie są twoje oczekiwania? Od tego wszystko zależy. Z drugiej strony- kupiłeś teleskop, a później o niego pytałeś- ech.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegięcie nieco z tym okularem... Nie to żeby okular był zły, ale miast plossla wolałbym vixena lv, i chyba nieco taniej by wyszło. To tak coby cie dobić :Boink: A czemu masz być niezadowolony? Ja przez kilkanaście lat obserwowałem przez 6" teleskop (czyli 150-kę) i nie narzekam. A teraz łypię przez jeszcze mniejszy (120-kę, a najczęściej 40 mm teleskop - tyle, że na Słońce). Co więcej Twoja 150-ka da lepszy obraz niż 250-ka pewnej znanej w Polsce firmy (że to konkurencja, to nie powiem której). Jak się rozchmurzy to zobaczysz przez nią spory kawałek kosmosu. I nie szalej z dokupywaniem na początku. Rozejrzyj się po kosmosie i zobacz co najbardziej Ci się podoba, a potem dopiero szalej z okularami i innymi bzdetami.

dzieki Tomaszu za slowa otuchy, bo juz myslalem ze utopilem kase kupujac ten teleskop. Gdybym wiedzial o istnieniu tego forum, na pewno spytalbym sie o rade. W sklepie, gdzie go kupilem chlop mial nikle pojecie o teleskopach. za kazdym razem gdy go o cos pytalem, zagladal w broszury . ja mam chyba teraz wieksze, po czytaniu Waszych(wszystkich) opinii w tym temacie, choc wciaz jest to malo. Ale. Czlowiek uczy sie cale zycie.

Pozdrawiam i dziekuje :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegięcie nieco z tym okularem... Nie to żeby okular był zły, ale miast plossla wolałbym vixena lv, i chyba nieco taniej by wyszło. To tak coby cie dobić :Boink:

 

Nie wiem dlaczego tak chcesz dobić tomasza1970.

Nie wiem czy sensowne jest porównywanie okularu z 60st pola z okularem który ma ok. 45st. pola

Meade 5000 Plossl jest okularem 5-cio elementowym, czyli nie jest klasycznym Plosslem.

Sam mam LV 6 i jestem raczej zadowolony, ale kupując go wiedziałem, że będzie miał niewielkie pole widzenia.

A tak przy okazji Panie Tomaszu L. - to niewiele osób w Polsce miało okazję spoglądać przez ten okular - jeżeli jest Pan jednym z nich - to bardzo chętnie wysłucham jakiś recenzji - bo poważnie rozważam w przyszłości kupno tego Plossla 14mm.

 

Pozdrawiam,

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego tak chcesz dobić tomasza1970.

Nie wiem czy sensowne jest porównywanie okularu z 60st pola z okularem który ma ok. 45st. pola

Meade 5000 Plossl jest okularem 5-cio elementowym, czyli nie jest klasycznym Plosslem.

Sam mam LV 6 i jestem raczej zadowolony, ale kupując go wiedziałem, że będzie miał niewielkie pole widzenia.

A tak przy okazji Panie Tomaszu L. - to niewiele osób w Polsce miało okazję spoglądać przez ten okular - jeżeli jest Pan jednym z nich - to bardzo chętnie wysłucham jakiś recenzji - bo poważnie rozważam w przyszłości kupno tego Plossla 14mm.

 

Pozdrawiam,

 

Piotrek

Jesli chodzi o ten okular ,to moge o nim juz zapomniec. Dzwonilem do firmy, gdzie go zamowilem przez neta. Na ich stronie jest ten okular ,ale po tygodniu oczekiwania na niego i dodzwonieniu sie(dzisiaj) do tej firmy ,okazalo sie ze nie maja go na stanie. Zamowienie moje anulowalem. Tak, ze zaczynam wszystko od poczatku. Musze sie dowiedziec, czy moge zamowic taki okular w Polsce i czy jest mozliwosc przesylki za granice. Czy moge prosic o strone jakiejs firmy w Polsce, gdzie moglbym taki okular kupic przez net. No i oczywiscie jaki to ma byc ten okular(jego nazwa i dane) do skywatchera 15750.

 

Pozdrawiam Wszystkich! :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A to oczywiście zmienia postać rzeczy...

Polecam ci wobec tego takie rozwiązanie, zakładając że ma to być stosunkowo ekonomiczny zakup do obserwacji głównie planet:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...php?id=348&

Taki sam okular, którego NIE MA wef tej Anglii masz z kolei tutaj:

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=507

 

Bazując na kilku wypowiedziach zadowolonych użytkowników, ja osobiście bardziej skłaniałbym się do tego drugiego. Ale: Vixen LV jest sprawdzony znacznie szerzej. Z kolei ten Meade ma większe pole, co będzie lepsze zwłaszcza dla początkujacego obserwatora planet, a sprawdzi się znakomicie do DS... trudno jednoznacznie wskazać winnera :rolleyes:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to oczywiście zmienia postać rzeczy...

Polecam ci wobec tego takie rozwiązanie, zakładając że ma to być stosunkowo ekonomiczny zakup do obserwacji głównie planet:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...php?id=348&

Taki sam okular, którego NIE MA wef tej Anglii masz z kolei tutaj:

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=507

 

Bazując na kilku wypowiedziach zadowolonych użytkowników, ja osobiście bardziej skłaniałbym się do tego drugiego. Ale: Vixen LV jest sprawdzony znacznie szerzej. Z kolei ten Meade ma większe pole, co będzie lepsze zwłaszcza dla początkujacego obserwatora planet, a sprawdzi się znakomicie do DS... trudno jednoznacznie wskazać winnera :rolleyes:

Dzieki. Sprobuje sie dodzwonic do jednego i drugiego.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie polecasz ich bo mają wbudowany korektor, który Ty nazywasz Barlowem. A jeżeli jest to Barlow, to *jeżeli* jest dobrej jakości optycznie to może podnosić jakość układu optycznego (tak jak robią to bardziej złożone korektory w Schmidtach, Ritcheyach i innych katadioptrykach) a nie obniżać (ale chyba nie spróbowałeś skorzystać z linków w którymś z moich poprzednich postów).

 

Swego czasu (tak wlasnie 2-3 lata temu) troche ludzi kupilo Newtony 114/1000 (w rzeczywistosci 500x2 barlow), byly to wowczas jedne z najtanszych telepow, bresser pluto sie chyba nazywaly ale glowy nie dam, no i barlow jaki tam byl wsadzany byl dosyc slabej jakosci, podobnie jak obraz z tych telepow. Stad sie wziela opinia ze tego typu konstrukcje to porazki. Jak jest w przypadku teleskopu Seben nie wiem, ja bym nie ryzykowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.