Skocz do zawartości

Jeszcze raz problem.


KamilM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno zamierzalem kupic telekop celestron FirstScope114EQ albo zbierać na cos wiekszego ,lecz jak to pieniądze mają w zwyczaju gdy zadługo leża na koncie to jakimś dziwnym trafem znikają :Boink:

 

Wiec obmysłilem sobie to następująco:

 

Zamiast kupować cały teleskop kupie samątube z Astrokraka http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=283

i dorobie do niej montaż Dobsona.

 

I tu sie pojawia pytanie: :szczerbaty:

"Czy to jest opłacalne ?" i "Czy drogo wyniesie budowa tekiego montażu?"

 

 

Dzieki za wszelka pomoc i mam nadzieje ,że w miare szybką bo zaczynam już sie bać o moje oszczędności na teleskop. :Beer:

KamilM :Salut:

 

P.S A pozatym który jest lepszy Soligor MT-910 czy First Scope 114EQ(Chodzi mi o samą optyke i jakość dawanych obrazów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co lepsze. Z tego co wiem to chinskie produkuty .

Porozladał bym sie czy na jakims astroforum nie ma w odsprzedazy w ogloszeniach sprzedam juz z montazem i to w troche wyzszej cenie .

Jak brakuje kasy to faktycznie Dobson jest tani . Choć do krótkiej tuby wymaga wysokiego jej mocowania . Po mojemu tej dlugości i wagi tuba jest najwygodniejsza na paralaktyku .

np. ogloszenie Optisan Star 114/900 II Sprzedam taki teleskop. Cena wraz z okularami i statywem to 570z³. Do negocjacji - w http://www.gielda.teleskopy.pl/list.php?kat=teleskop .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam już teleskop bresser 76/700 i mialem zamiar kupic gotowy teleskop lecz im wiecej czytam o ATM tym bardziej zapragnąłem zbudować wlasny teleskop. :D

Wiec zaczołem szukać:

 

Mysłalem nad zakupem lustra w firmie QuasarPJ o średnicy 130 mm.

 

Reszte części chcialem wykonać z pomocą ojca :rolleyes: lub wyciągnąć ze starego bressera :Boink: .

I jescze musial bym kupic lusterko wrórne.

 

tylko mam wątppliwości co do opłacalności tego typu inwestycji(znaczy jaki moze byc koszt budowy i ile moge z tego breserka wyciągnąć)

 

Pozdrawiam :Beer:

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam już teleskop bresser 76/700 i mialem zamiar kupic gotowy, większy, lecz im wiecej czytam o ATM tym bardziej zapragnąłem zbudować własny. :D

Wiec zacząłem szukać:

Mysłałem nad zakupem w firmie QuasarPJ lustra o średnicy 130 mm.

Reszte części chcialem wykonać z pomocą ojca :rolleyes:  lub wyciągnąć ze starego bressera :Boink: .

I jeszcze musiałbym kupic lusterko wrórne,  tylko mam wątppliwości co do opłacalności tego typu inwestycji (znaczy jaki moze byc koszt budowy i ile moge z tego breserka wyciągnąć).

Jeśli w Bresserze jest wyciąg 1.25" i uznajesz, że jego jakość jest należyta, możesz go wykorzystać. Jeśli wyciąg jest mniejszy albo ma duże luzy - nic nie wykorzystasz.

Wynika z tego że sprzęt budujesz OD ZERA.

Z tego co czytałem w sieci każdy, co się do tego zabiera, nawet jak SAMODZIELNIE SZLIFUJE LUSTRO GŁÓWNE, po zakończeniu budowy i podsumowaniu wydatków ze zdziwieniem spostrzega, że wcale nie kosztowało go to mniej niż zakup gotowego sprzętu. Ale satysfakcja może być duża!

Tylko że czasem trudności wykonawcze, przy braku dostępu do konsultacji z kimś doświadczonym, wręcz uniemożliwiają zakończenie budowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Co do pomocy to pomagać będzie mi Ojciec z wykrztałceniem technicznym z zamiłowaniem do majsterkowania i sporym zapleczem co do materiałów, jakim jest firma budowlana wiec co do projektu montażu i wykonaniu tubusa niebedzie problemu(drewno sklejka itd. No i zostalem już zarzucony pomysłami gdzie kupimy przyszły tubus i gdzie go wyczernimy ).

 

Ale najbardziej niepokoi mie pająk i lusterko na nim zamocowane gdyż niewiem wogole jakiej ono powinno byc wielkości do lustra podanego wcześniej.I jak zrobic pająka bo mam przeczucie ,że z Bressera go nieprzeżuce. :szczerbaty:

 

Czy mogł bys mi Cygnusie powiedzieć ile sie bede musial namęczyć ze zrobieniem pająka albo ile wyniesie koszt kupna owego cuda :rolleyes: .

 

A no i koniecznie jakie lusterko wtórne(wielkośc, rodzaj ) musze kupic.

 

Pozdrawiam :Beer:

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 76/700 to na jego bazie zrobienie wiekszego to pestka . Do lustra 130/1300 bez problemu wykorzystasz wyciąg, lusterko wtórne , pająk . Wysokość mocowania pająka nad osią wyciągu dasz taką samą jak w 76/700 . Lustro główne mocujesz w takiej odleglosci aby ognisko było ok 30 mm OD korpusu wyciągu . Teraz masz podobnie . Najlepiej sprawdz np. natłuszczoną kartką bez okularu .

Lusterko kątowe do lustra 130/1300 pasuje z tego co masz . Będziesz musiał tylko blaszkę mocującą to lusterko tak założyć aby tylko trochę je zakrywała. Teraz masz ją głęboko na lusterku , a po wymianie lustra na wieksze jego odbicie bedzie wieksze i ta blaszka by przysłaniała . Pająk ma szpilki 3 mm srednicy zakończone gwintem . Te szpilki musiałbyś mieć dłuższe o ok 30 mm gdybyś za tubę miał pomarańczową rurę kanalizacyjną 15 cm średnicy w środku . Z tą rurą masz tylko po 10 mm od lustra do ścianek . Jest to maławo , ale przy dobrym wyczernieniu moze być . Najprościej lustro możesz zamozować podobnie jak w tym co masz . Podstawą była by zaślepka do tej rury . wyścielona gąbką . Na niej lustro mocowane 3 srubami . Sruby przechodzą do dołu podstawy / zaslepka/ przerchodzą miedzy bokiem lustra a bokiem zaślepki . Z góry nad lustrem dajesz nakretki najlepiej wieksze prostokątne . Trzymają lustro i są regulacyjnymi . Jest to proste rozwiązanie, klasycznie to w astrojawil.pl .

Sam przerabiałem 76/700 i to co pisze jest sprawdzone . Lusterko kątowe nie jest za małe do 130/1300 .

Rura kanalizacyjna łatwo sie kształtuje po podgrzaniu np. palnikiem na propan butan . Po podgrzaniu jak byla miekka nakładałem w osi pokrywki do tych rur i tak z prostego odcinka na dwóch jej końcach zrobiłem gniazda na pokryke z lustrem i z góry na zaslepke . Kupiłem zaslepki o wysokich brzegach . Ściąłem je do ok 3 cm.

Wyciąg ten co masz jest na tubę 11 cm srednicy . Plastykowa 15 cm podgięła sie do wyciągu jak przykręciłem go blachowkretami . Tak samo przykreciłem podstawę lustra do tuby z boku 3 wkretami .

Nie wiem czy zauwazyłeś ,ten wyciąg co masz jest 1,25" z nakrecaną redukcją 1" .

Nowe lustra są dość drogie , moze lepiej kup jakąś tubę 114/900 ok 150 zł , Choć z 130/1300 duzo lepiej zobaczysz .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Zbig. :Salut:

Co do tubusa myślalem nad stalową rurą którą by mi ojciec u znajomego wyczernił, ale z kolei pewnie by ten stary wyciąg nie pasowal bo bedzie za sztywna rura.

 

Lustro które zamierzalem kupic w firmie quasarpj za te 350zł

Tubus i montaż dobsona nie powinny mnie kosztować drozej niż 100zł

pająk i wyciąg z bressera> Okular 9 mm mam .

 

Czy o czymś jeszcze zapomnialem?

 

Pozdrawiam

KamilM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ok 300 zł kupisz skyluxa 70/700 na montazu paralaktycznym . Czasem są na allegro , bywaja tez tutaj . Ma monntaz paralaktyczny , Wystarczy w nim włożyć łozyska pod zebarke w osi RA i taką tubę do obserwacji wizualnych mozesz na nim powiesić . Z biegiem czasu mozes w mim wymienic statyw na np geodezyjny . lunetkę i szukacz skylaxa mozesz sprzedać ok /150 zl / . To w/g mnie jest lepsze rozwiązanie niz budowa Dobsona .

Może popytaj sie o lustro co chcesz kupic u Sochy - teleskopy@wp.pl ? Bedzie tansze z powodu braku utwardzenia . Mam takie i jest OK. Za kilka lat mozesz dac napylic z utwardzeniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lusterka wtórnego czy nie będzie winietować - jednak bym sprawdził programem Newton.

Przejście z 70 na 114 mm - może to i warto ale wg mnie o dwa pełne szczeble warto przeskakiwać z aperturą czyli jeszcze o numer więcej. Tyle że im większy przeskok tym mniej przydatnych części ze starego. Może warto stary sprzęt sprzedać i nie próbować przenosić za małych elementów?

Cela trzypunktowa jest dość łatwa do zrobienia we własnym zakresie. Pająk i oprawa lusterka - to jest istotne bo jeśli oprawa i pająk są byle jakie to zgrzytamy zębami przy każdej kolimacji. Jeśli oprawa jest dobra a lusterko za małe to można większe lusterko przykleić do tego poprzedniego. Najkosztowniejszym elementem jest sensowny wyciąg, raczej nie da się zrobić samodzielnie, chociaż widziałem obrotowy zrobiony z oprawy obiektywu fotograficznego.

 

Pozdrawiam - Miłek

 

P.S.

70 -> 114 może to i dwa szczeble? Przeciez istnieją lustra 90 mm!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy w nim włożyć łozyska pod zebarke w osi RA i taką tubę do obserwacji wizualnych mozesz na nim powiesić.

Kolega to modernizował, wydał na łożyska blisko tyle co cały SkyLux kosztował. Nie wiem, czy to warto, bo niektóre elementy OBUDOWY są dość mało sztywne!

O sztywności całości decyduje najbardziej wiotki element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Zbig. :Beer:

Od jutra zaczynam budowe a lustro kupie na koniec zeby sie nie zniszczyło.

A wiesz moze gdzie moge dostac schemat budowy montażu dobsone i moze jak dorobic do niego napęd?

 

pozdrawiam

KamilM

 

 

Budowę zaczyna się od posiadania lustra bo potem oczekiwanie na nie z gotowym teleskopem może się przedłużać, zresztą jak zbudować bez niego celę?

 

PS Nie wiem czy wiesz ale ceny luster na steonie PJ nie są aktualne, lepiej zadzwoń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega to modernizował, wydał na łożyska blisko tyle co cały SkyLux kosztował. Nie wiem, czy to warto, bo niektóre elementy OBUDOWY są dość mało sztywne!

O sztywności całości decyduje najbardziej wiotki element.

 

U Zbiga po modernizacji paralaktyka wisi na nim potężna betoniara i nie ma grama luzu,a obraca się ten cud techniki idealnie więc wie co pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.