Skocz do zawartości

Google Earth


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Zapomniałem o tym temacie ale dla ciebie Sumas, mówisz i masz... :) Nie będzie to tekst na poziomie akademickim ale postaram się w miarę łopatologiczny sposób napisać co i jak. Jadziem :) ...

 

W GE tworzysz sobie nowy obraz wybierając Dodaj/ Obraz nad powierzchnią.... Po otwarciu się okna w górnej linijce nadajesz nazwę np Obraz TOPO_100_80 a w zakładce Odśwież znajdujesz przycisk Parametry WMS i wchodzisz tam. Kolejne okno pokazuje rozwijaną listę serwerów WMS ale pośród nich nie ma Geoportalu więc Dodaj je :) Właściwy adres pobieramy z tej stronki. Nas interesuje mapa TOPO wiec kopiujemy i wklejamy w linijce

http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wmservice.aspx

Na podanej wcześniej stronie są też adresy do innych warstw wyświetlanych nie tylko przez Geoportal jak np zdjęcia lotnicze, podział działek gruntowych...

 

Ciskasz OK i w lewym okienku pojawia się lista map jakie obsługuje Geoportal. Wybieramy TOPO_100_80 ; Dodaj ze środkowej belki i po prawej pojawia się w okienku Wybranych, na dole OK i wracamy do okienka Obraz nad...

 

Teraz kilka wskazówek. W linijce Link jest właściwa składnia zapytania do serwera WMS Geoportalu ale można trochę pokombinować. Parametr TRANSPARENT mówi czy warstwa ma być przeźroczysta a wtedy widzisz w "dziurach" mapy właściwą warstwę z GE. Parametr WIDTH, HEIGHT ustawiony jest na standardową rozdzielczość ściąganego kafla czyli 512 px ale można go zmienić. Ja dawałem 1024 lub 2048 ale wtedy mimo że mapę masz wyraźniejszą to taki kafel ściąga się dłużej. Dodatkowo nie które mapy nie trawią wyższych rozdziałem i wtedy widzisz ładny czerwony krzyżyk :)

W zakładce niżej Odśwież są jeszcze takie parametry jak wypełnienia mapy na ekranie. Przy skali widoku dajesz 1 i mapa jest na cały ekran. Parametr Odśwież zależnie od widoku daje możliwość wydłużenia czasu wyświetlania się warstwy i wtedy możesz np położyć się na mapie która nie zniknie :)

 

Nasza warstwa Obraz TOPO_100_80 jest już na liście Miejsca po lewej. Kolejne zmiany dokonasz klikając na nią RMB i Właściwości. Mapa wyświetla się dopiero od pewnej wysokości nad ziemią i jest to uzależnione od wyboru twojej warstwy TOPO. Im dokładniejsza tym niżej musisz zejść aby coś zobaczyć. Jednak jeśli pokombinujesz z rozdziałką kafla to okazuje się że wysokość od której zobaczysz obraz mapy da się zwiększyć, może nie tak dużo ale zawsze to więcej terenu do obejrzenia :)

 

Czasami dany obraz nie chce się wyświetlić więc wybieram na nim spod RMB Odśwież i pojawia się, w przeciwnym wypadku jestem za wysoko lub co gorsza wpis na liście miejsc "wygasł". Nie wiem jak to wytłumaczyć ale czasami taki wpis już nie działa więc go wywalam i robię nowy.

 

Na razie operuję na wersji 4 coś tam GE ponieważ w nowszych linijka znika po wyłączeniu miary. W GE można wklejać WMSy z innych krajów ale nie wszystkie będą działać bo GE obsługuje układ odwzorowania EPSG:4326, nowszy EPSG:2180 wypiera poprzedni więc nie wiadomo kiedy i ten układ wkompilują w GE.

 

Na razie to tyle, jak coś mi się przypomni to dopiszę. Warto szukać nowych WMSów z innych krajów, to lepsze niż mapy on-line :):Salut:

Edytowane przez merti
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.