Skocz do zawartości

Celestron C130 MAK-GT


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

 

Po powrocie z działki i zarobieniu paru złotych na handlu, zgromadziłem fundusze w granicach 5000 zł i chce wymienić swój stary teleskop na nowy w systemie Maksutova

Obejrzałem pobieżnie strony producentów i wpadł mi w oko powyższy model Celestona.

 

Moje pytanie jest takie czy warto inwestować w taki teleskop podkreślam, że zależy mi na systemie auto goto.

 

Nie miałem kontaktu nigdy z takim teleskopem tylko z Newtonami. A teleskop chce przeznaczyć głównie do obserwacji DS.

 

- link do teleskopu

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...31b1a7db500fa9a

 

Będę wdzięczny za każdą pomoc ewentualnie inna propozycje.

 

Pozdrawiam

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip.

Jest to bardzo dobry teleskop. Ma swietna optyke i wiele pochlebnych recenzji. Nie patrzylem przez ten konkretny model, ale w innych maksutowach zaraz rzuca sie w oczy czystosc obrazu - mala wielkosc obstrukcji centralnej.

 

Jest to jednak typ teleskopu przeznaczony glownie do obserwacji planet, Ksiezyca, gwiazd. To DSow jego srednica moze byc za mala. Poza tym jego stosunek do srednicy do dlogosci ogniskowej powoduje, ze jest on raczej stworzony do obserwacji mniejszych obiektow w wuzym powiekszeniu. Nie uda ci sie zmiescic w polu widzenia duzych mglawic (Oriona, Veil Nebula itp.) albo duzych obiektow jak galaktyka Andromedy.

 

Do DSow o wiele lepszy jest szybki reflektor. Ogolnie przyjmuje sie, ze do powaznego ogladania DSow niezbedne jest minimum 200mm srednicy, a dopiero powyzej 300mm mozna szukac struktury w innych galaktykach niz M31 i M51. Do tego bedziesz tez potrzebowal ciemnego nieba, szerokiego okularu (ale nie przekraczajacego 7mm exit pupi) do szerokiego pola i czegos w okolicach 2mm exit pupil. Dobry filtr UHC tez sie przyda do mglawic.

 

Podsumowywujac, moim zdaniem jest do bardzo dobry teleskop, ale nie dla kogos, kto chce glownie ogladac DSy.

Moje dwa centy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sie nie nadaje dobrze do DS. pole widzenia poniżej 1st. max źrenica wyjściowa (z okularem 40mm) 2,5mm. jakby miał wyciąg 2" to tak ale tak jak jest to nie

 

juz lepiej kupić oriona 127/1500 i badera AZ z goto.+ jakieś dobre nogi.

 

a najlepiej to coś inteso podobnego 150/1500 z 2" wtedy masz dokładnie maka do DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co w takim razie powiedzie na Schmidt-Newton

 

- System optyczny: Schmidt-Newton

- Apertura: 152mm

- Ogniskowa: 762mm

- Światłosiła: 1:5

- Zdolność rozdzielcza: 0,74"

- Maksymalny zasięg: 13,5 mag

 

Okular 2" rownież autogoto w podobnej cenie w granicach 5000 zł

 

Pozdrawiam.

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o tym 7mm exit pupil, to byla moja nieuwaga, za bardzo siedze w reflektorach. W tym przypadku, aby przekroczyc 7mm exit pupil, to musialbys zastosowac okular ponad 100mm.

 

Obawiam sie, ze do DSow musisz miec cos wiekszego, a skoro wiekszego, to oznacza, ze coraz trudniej i drozej bedzie w takim przypadku z GoTo. Do ogladania DSow niektorzy nawet potrafia sie wspinac na drabine, aby dosiegnac okulara. Widoki sa za to powalajace. Sam mam od dluzszego czasu chrapke na obserwacje z lustrem ponad 400mm.

 

Tak jak mowie, 200mm to minimum dla kogos, kto powaznie mysli o obserwacji wizualnej DSow.

Juz predzej to

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...31b1a7db500fa9a

lub to

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...31b1a7db500fa9a

 

Pozdrawiam,

 

P.S. jak chowac linki do obiektow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Panowie chciałem podziekowac za pomoc. Po przeczytaniu forum i waszych odpowiedzi zakupiłem

Celestrona 254/1200mm na montazu HEQ5(troszke za mało stabilny) i dwa okularki 25mm Wiliam Optics i 3,5 mm Vixen.

 

Tu musze dodać ze kupujac wszstko w komplecie firma DeltaOptical udzieliła mi ok 600-700 zł rabatu

co bardzo sobie chwale :).

 

Wrażenia z obserwacji narazie małe bo miałem tylko raz czyste niebo a raczej takie sobie.

 

Pozdrawiam

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEG5 pierwsze wrażenia.

 

Do astrofotografii moim zdaniem zupelnie sie nie nadaje !!

 

Jeżeli zobaczysz jakis obiekt i chcesz go zablokowac w polu widzenia to jest to prawie nie możliwe ze względu na luzy i obiekt po zablokowaniu znajduje sie poza polem widzenia albo na krawendzi.

 

Strasznie nie wygodnie są umieszczone blokady cieżko jest sie do nich przezwyczaic.

 

Lunetka biegunowa jest totalnie do dupy nie widac na niej zadnej mapy jak tylko zrobi sie ciemno.

 

Nie moge zbalansować teleskopu pomimo 33 funtów przeciwagi zalecanej w instrukcji

 

Bardzo wysoki montaż polecam dla osób o wzroście powyżej 190 cm sam mam 204 cm

 

A teraz plusy.

 

Jestem zadowolony z prowadzenia chodz jest zasilane z 8 bateri R20 ale można je latwo wymienic na akumulator żelowy 12V 7Ah w cenie ok 20-30 zł taniej niż baterie.

 

Kolejny plus to same nogi wyjątkowo sztywne POLECAM ale sam montaż HEQ5 ma poprostu luzy.

 

I koniec plusów ogolnie nie polecam tego montażu przynajmniej dla teleskopu 254 mm jest zdecydowanie

za słaby i jest to absolutne minimum jak nie mniej.

 

Pozdrawiam

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zobaczysz jakis obiekt i chcesz go zablokowac w polu widzenia to jest to prawie nie możliwe ze względu na luzy i obiekt po zablokowaniu znajduje sie poza polem widzenia albo na krawendzi.

 

a doczytałeś gdzieś na necie? może te luzy sie kasuje. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieda, a tak się podpaliłem na taki HEQ5 w wersji goto do mojego Tał 200K.

Może faktycznie można to jakoś wyregulować? Nowy Altux Piora Z też pamiętam sprawiał kłopoty, nawet do serwisu pojechał (i wrócił tak samo "luźny").

Na zdjęciach wygląda bardzo solidnie, dokładności jakiejś specjalnej się nie spodziewałem, ale te luzy mnie martwią. Trzeba będzie chyba jednak wybrać GPD, tylko na SkySensor nie uzbieram...

A nie zapytałem - masz wersję z GoTo czy tylk napędy? Pewnie mapędy, bo bys coś napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.