Skocz do zawartości

jaki teleskop wybrac?


Radek 27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Prosze o rade. Chcialbym kupic sobie pierwszy teleskop. Mam kilka na oku ale moja wiedza w tym temacie jest niewielka. Który z poniszych teleskopów da mi najwiecej satysfakcji:

Celestron FirstScope 114EQ

SKYWATCHER SKYHAWK-1145

OPTISAN-114

114mm (4.5") f/900 Newtonian Reflector

SKYWATCHER EVOSTAR-90 (AZ3)

90mm (3.5") f/900 REFRACTOR

Prosze o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak maż możliwość polecam sprzęt TAL albo Soligor, Synta przeszukaj sobie inne wątki na forum, popatrz do działu Astromarket. Unikaj katadriooptyków ( przynajmniej tych poniżej 2500zł ) - czyli np Masz model 114 na 1000m ale realna ogniskowa w nim wynosi 500 a wydluzona jest jakims tanim barlowem zamontowanym na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, moja rada jest następująca nie pakuj się w lustro 114mm, kiedyś kupiłem taki teleskop i musze stwierdzić, że nie daje zbyt wiele możliwości :huh: , nazwałbym go nawet zabaweczką.

Lepiej kup coś używanego i minimum 150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikaj katadriooptyków ( przynajmniej tych poniżej 2500zł )

Co za bzdura!!

Katadioptryki to doskonałe teleskopy, w każdym przedziale średnicy obiktywu. Układ optyczny Maksutova to jeden z najbardziej uniwersalnych teleskopów. Jeśli zależy Ci na sprzęcie uniwersaqlnym i przenośnym - pozostaje Ci tylko "Mak" - na przkład MTO. Jedyna wada: słaba światłosiła - nie jest dotkliwa, jesli stosuje się okulary długoogniskowe (najlepiej o szerokim polu widzenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, moja rada jest następująca nie pakuj się w lustro 114mm, kiedyś kupiłem taki teleskop i musze stwierdzić, że nie daje zbyt wiele możliwości :huh: , nazwałbym go nawet zabaweczką.

Lepiej kup coś używanego i minimum 150mm.

 

Nie zgadzam się z tym! Osiągi teleskopu o lustrze 114 mm są w 100% wystarczające dla kogoś kto dopiero zaczyna (oczywiście jeśli masz dostęp do czarnego nieba). Ich problem tkwi gdzie indziej, takie teleskopy mają za zwyczaj tandetne montaże(EQ1 albo EQ2). I to jest główny mankament, osiągi są wystarczające! Nie zmienia to faktu, że lepiej mieć lustro 150mm niż 114mm ale te jest droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teleskop 114/1000 jest niby katadioptykiem bo ma korektor w wyciagu z powodu sferycznego lustra o ogniskowej 500mm . Czegos podobnego nie kupuj . Znacznie lepszy jest 114/900 . Niuton musi miec tube podobnej dlugosci co ogniskowa inaczej jest poczarowany jakims korektorem pogarszajacym jakosc obrazow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z tym! Osiągi teleskopu o lustrze 114 mm są w 100% wystarczające dla kogoś kto dopiero zaczyna (oczywiście jeśli masz dostęp do czarnego nieba). Ich problem tkwi gdzie indziej, takie teleskopy mają za zwyczaj tandetne montaże(EQ1 albo EQ2). I to jest główny mankament, osiągi są wystarczające! Nie zmienia to faktu, że lepiej mieć lustro 150mm niż 114mm ale te jest droższe.

Może i wystarczające jak dla kogoś, kto wie, czego można po takim lusterku oczekiwać, niestety początkujący zazwyczaj oczekują czegoś więcej po nazwie teleskop a tu przychodzi rozczarowanie i rezygnacja z astro. Najciekawsze i najbardziej wciągające obiekty nie zdradzą nam swojego „uroku” jak np. Jowisz zawirowania w atmosferze czy rozdzielenie M13, przerwa w pasach Saturna i długo by tak pisać. Wiem, co piszę sam tego doznałem a najgorsze w tym wszystkim jest to, że każdy opowiada o najlepszym np. Saturnie, jakiego widział danym sprzętem a przecież takie widoki w Polskim klimacie zdarzają się bardzo rzadko. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Dzieki Za Rady!!!

Zdecydowalem juz i kupuje:

 

Magnifications (with optics supplied): x36, x72, x90, x180

Highest Practical Power (Potential): x260

Diameter of Primary Mirror: 130mm

Telescope Focal Length: 900mm (f/6.92)

Eyepieces Supplied (1.25"): 10mm & 25mm

X2 Barlow Lens

R.A. Motor Drive with Hand Controller (D.C.)

6x24 Finderscope

EQ2 Equatorial Mount

Aluminium Tripod with Accessory Tray

 

Jeszcze raz dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chcialem zasmiecac nowym tematem wiec doczepie sie tutaj ;)

Planuje kupic pierwszy teleskop jednak mam dosc ograniczone mozliwosci finansowe (a kto teraz nie ma :D ). Na oku mam taki teleskopik:

 

Parametry i wyposażenie:

- System optyczny: reflektor Newtona

- Typ montażu: Dobson

- Średnica zwierciadła: 150mm

- Ogniskowa zwierciadła: 1200mm

- Światłosiła: 1:8

- Użyteczne powiększenia: 30 - 300x

- Zdolność rozdzielcza: 0,76"

- Wyciąg okularowy: 1,25"

- Długość tuby optycznej: 1155mm

- Waga: 16,4 kg

- Szukacz: 6x30mm z krzyżem

- Okular: Sirius Plössl 10 i 25mm

 

I teraz pytanie-czy ma to rece i nogi? Dodam, ze kosztuje 995 zl. Co sobie poogladam przez taka armatke? Sasiadki z przeciwka czy cos wiecej? :szczerbaty: I czy da sie taki teleskop przemontowac na statyw paralaktykczny? Czy moze kupic taki:

 

Parametry i wyposażenie:

- System optyczny: reflektor Newtona

- Typ montażu: paralaktyczny

- Średnica zwierciadła: 114mm

- Ogniskowa zwierciadła: 910mm

- Światłosiła: 1:8

- Użyteczne powiększenia: 25 - 230x

- Zdolność rozdzielcza: 1,02"

- Wyciąg okularowy: 1,25"

- Precyzyjne mikroruchy na ślimacznicach

- Długość tuby optycznej: 840mm

- Waga tuby optycznej: 3,4kg

- Waga całkowita: 14,5kg

- Szukacz: 6x30mm z krzyżem

- Okular: Plössl 25mm

- Filtr księżycowy

- Możliwość zamontowania opcjonalnego napędu i lunetki biegunowej

 

Troche slabsze mozliwosci ale za to na paralaktyku... Jak duza roznica jest miedzy jednym a drugim jesli chodzi o mozliwosci?

 

Z gory dzieki za odpowiedz :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ironman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co natomiast poogladasz przez XT6?

 

Przy dobrym seeingu w tym teleskopie widac czapy lodowe na Marsie i "morza", choc jesli chodzi o czapoy ja mam z tym problemy ze wzgledu na atmosfere. Mysle jednak ze w granicach 02 godziny przy takim zblizeniu Marsa z Ziemia jakie mamy teraz da sie czapy lodowe zaobserwowac. Na poczatku nie mialem Barlowa i ogladalem maksymalnie przy powiekszeniu 120x, podczas idealnie czystego nieba za miastem i Mars byl widoczny bardzo kontrastowo ,ale na takim powiekszeniu ciezko zidentyfikowac czapy lodowe. Dlatego tez polecam Ci odrazu zakup Barlowa 2X nie jest to duzy wydatek, rzedu 100zl ,ale bedziesz mial mozliwosc wiekszego powiekszenia jesli taka potrzeba wystapi. Jowisza i Saturna jeszcze przez niego nie widzialem. W instrukcji pisze ze mozna zobaczyc tradycyjnie uklady ksiezycow obu planet oraz szcegoly atmosfery jowisza w postaci pasow i oka. Osobiscie mam cicha nadzieje ze uda mi sie zobaczyc cien Io na tarczy Jowisza w jakis dobrych warunkach , ale nie wiem na ile jest to mozliwe. Oczywiscie widoczny jest rowniez Wenus. Caly katalog Messiera ,tylko musisz pamietac o dobrych warunkach dla teleskopu i przejrzystosci atmosfery oraz czarnym niebie bez ksiezyca z dala od miasta. Saturn z pierscieniem jest widoczny nawet w teleskopie 76/700, ktory byl moim pierwsza maszynka i juz tam widac bylo go fajnie. XT6 dodatkowo daje mozliwosc ogladania przerwy Cassiniego wedlug instrukcji. Ja przez Oriona widzialem M 31 to chyba kazdy widzial ;) Ring Nebule, kilka gromad kulistych i otwartych. Wiele jeszcze przede mna z czego sie bardzo ciesze i czekam na Oriona z jego mglawica, oraz mozliwosc wyjechnaia w czarne miejsce zeby moc ogladac strzelca i wezownika. Tam jest kilka ciekawych obiektow mglawicowych do ogladania . Ogolnie w tym teleskopie widac bardzo sporo obiektow. Pamietaj tez, ze teleskop jaki zakupisz, tego typu oferta jak np. XT 6 to dopiero uboga mieszanka, oczywiscie widac przez niego wspaniale , ale jak chcesz wykorzystac maksymalne mozliwosci widoku obiektow mglawicowych czy planet to musisz brac pod uwage wszelkiego rodzaju filtry mglawicowe czy odpowiednie okulary do planet ktore przy duzym powiekszeniu beda dawaly obraz odpowiedniej jakosci. Dlatego tez mozliwosci zawsze jest wiele popatrzysz sobie troche przez niego i bedziesz wiedzial co Ci w przyszlosci potrzeba. Narazie jednak powiekszenia rzedy 120x powinny Ci wystarczyc tym bardziej ze obiekty mglawicowe nie powinno sie mocno powiekszac ze wzgledu na jasnosc i tym samym kontrastowosc obrazu. Dlatego tez np. przy M 31 bedziesz uzywal okulara 25mm a nawet przydalby sie jakis o dluzszej ogniskowej. Np. Ring Nebule najlepiej juz powiekszyc do 120x co poza miastem sie bardzo dobrze sprawdza :)

 

Ogolnie jest to bardzo dobry wybor i wart swojej ceny

 

Pozdrawiam.

 

P.S Jesli chodzi o Dobsona to sie nieprzejmuj jest to swietne rozwiazanie szczegolnie ejsli zaczynasz swoja przygode z teleskopem, bardzo prosto sie go ustawia a jesli chodzi o cene to tylko dzieki montazowi dobsona mozesz kupic takiej wielkosci teleskop za niecale 1000 zl , wiec sie oplaca a jest na tyle duzy ze da sie przez niego dosc komfortowo ogladac

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.