Jump to content

półeczka przy teleskopie


Guest
 Share

Recommended Posts

Wymysliłem sobie własnie jedną rzecz która pewnie nie tylko mnie by się przydała , ale nie wiem do końca jak ją zrealizować w prosty sposób.

Chodzi mi o póleczkę która była by zamontowana do rury (nogi) od teleskopu , którą mozna by kręcic o 360 stopni w poziomie i składała by się ona z dwóch póleczek . Na górnej byłby notebook (aby było mało i krótkie kable do teleskopu i cyfrówki) na dolnej miejsce na okulary i inne akcesoria by było zawsze pod ręką.

Czy ktoś zrobił już cos takiego lub widział gdzieś w sieci podobne wynalazki bo chetnie wykonał bym sobie coś podobnego a nie bardzo wiem jak zrobić szczególnie częć która by się kręciła :) .

 

A może ktoś ma inne propozycje , bo te pułeczki na okulary z teleskopów platikowe są do niczego no a ja jeszcze chce tam dac notebooka !

Link to comment
Share on other sites

Pewnie trzeba byłoby umieścić pierścień pod głowicą. Cholerka, siedzę w pracy - narysowałbym jak ja to widzę....ale de facto trzeba byłoby połączyć dwa pierścienie - mniejszy wchodzi w większy lub do większego dospawać z góry i z dołu pasemka z metalu [wtedy mniejszy pierścień siedzi w większym]; do większego spaw ramienia, które będzie podtrzymywało "tackę" z notebookiem. To tacki dospawać 2 pary "szluwek", przez puści się paski i dzięki którym komp nie będzie się zsuwał. Podobnie chyba jest w torbach na notebooki? Nie wiem czy rozwiązanie z pierścieniami jest ok...hmmmm...

tylko ten mniejszy pierścień musi być na tyle szeroki (chodzi o średnicę) by "wychodził" poza głowicę.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Hmm....., ciekawie powiedziane, może dodasz jeszcze kilka szczegółow bo mi wyobraźni nie starcza. Wydaje się, że bez rysunku ani rusz.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Takie bardzo wytrzymałe pólki są w sklepach ( notebook stoi pewnie i nie telepie się) z akcesoriami dla stomatologów ;D. Niestety, nie tanie, ale design i reszta bez zarzutu.

Link to comment
Share on other sites

W ogóle to źle zacząłem koncepcję. Trzeba się najpierw zastanowić gdzie lepiej coś takiego montować : czy między montażem a statywem czy w górnej części statywu (na statywie)? I teraz czy w drugim przypadku wystarczyłoby "nałożenie" całego ramienia (waga notebooka i ramienia dociskałaby wystarczająco???) czy trzeba byłoby go unieruchamiać zestawem śrub...no i czy nie lepiej opracować mocowanie uniwersalne (tu mam na razie pustkę!).

Link to comment
Share on other sites

Takie bardzo wytrzymałe pólki są w sklepach ( notebook stoi pewnie i nie telepie się) z akcesoriami dla stomatologów ;D. Niestety, nie tanie, ale design i reszta bez zarzutu.

 

A pamiętacie mocowanie do monitorów - takie ramię co się przykręcało do biurka! :)

Zostaje kwestia 360 st. czyli samego łączenia... :) PYTANIE WCIĄŻ ZASADNICZE (ułatwi pracę!) :

czy są zestawy do kupienia/zdobycia : łożysko w łożysku???

Chodzi ogólnie (mam rysunek, ale nie wiem, jak go machnąć na stronę) o to by mniejszy pierścień był unieruchomiony (czy to przez śruby czy wagą) a większy obracał się na nim; i właśnie do tego większego trzeba byłoby dospawać "ramię z tacką"...

Link to comment
Share on other sites

Takich "ramion" jest w Media Markt do wyboru i koloru - ale ciężkie. Są niezłe tilty pod telefony ale chyba na notebooka za słabe.

 

U mnie w firmie gdzieś się walał (jak już go ktoś nie "pożyczył"...boss się nim bawił wcześniej...) Jak znajdę zobaczę czy jest coś warty i w razie czego tylko adres i podeślę...

Link to comment
Share on other sites

W syncie jest pułka na okulary przymocowana do trzech nóg statywu nieruchomo. Notebooka na pewno uradzi. Ale wtedy okulary trzeba trzymać na klawieturze.

Link to comment
Share on other sites

Wy tu na temat półeczki a ja w peirwszej chwili przeczytałem"Płeszka przy teleskopie" i sobie myślę, co w tym dziwnego ;)?

 

chcesz powiedzieć "P(ó)łeszka przy telskopie" ;D ;D ;D

 

całkiem fajnie to brzmi - trzeba przyznać ;D ;D ;D

 

Przemas

Link to comment
Share on other sites

Projekt półeczki gotowy , teraz najgorsza część - realizacja.

U mnie spraw jest o tyle łatwiejsza że notebook który ma tam być to "super sprzęt" : IBM TP 560 (Pentium 133 , 40MB RAM , 810MB HDD , 12" TFT waga 1,3 kg) , dlatego półeczka bedzie mała : 30 x 23 cm i będzie miała dwa poziomy jeden na notebooka drugi na okulary i już myślę nad uchwytem do pilota Leszka (który jeszcze w drodze) :) .

 

Rozmawiałem wczoraj z moim sąsiadem (TOTALNA ZŁOTA RĄCZKA !) i obecał pomóc w realizacji , więc niebawem myślę że można będzie zademonstrować gotowy produkt.

 

A tak nawiasem mówiąc taki notebook pomimo słabych parametrów moim zdaniem jest wystarczający do wielu zastosowań i kosztuje naprawde małe pieniądze , bolało mnie że nie ma USB no ale QuickCam VC rozwiązał ten problem.

 

P.S.

Oskar - jesli pisał bym o Januszu P. to z dużej litery a nie z małej , błedy to ja robię ale bez przesady .

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Tak więc póleczka gotowa. Dzięki mojemu nieocenionemu sąsiadowi, który zawsze służy pomocą i chce mu tu podziękować bo to nie poraz pierwszy a wiem że czyta czasem nasze forum.

 

Efekty naszej pracy można zobaczyć :

http://i-net.com.pl/graf/polka/

 

Są tam też zdjęcia pilota Leszka , niebawem więcej zdjęć i opis na mojej stronce. Taka półeczka to naprawdę genialny pomysł już mi się podoba :)

 

DSCN3943_.jpg

DSCN3952_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

O raju ja bym tego nie zostawiał bezobsługowo bo laptopik w polu rażenia tubusa i przeciwwagi teleskopu, uważaj Bartku, szkoda kompa :o

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Udało mi się w końcu opisać i umieścić na stronie ostateczne rozwiązanie napędu do silnika TAL z wykorzystaniem AstroPilota (www.lx-net.prv.pl/tal1.htm). Układ jest nieco odchudzony w stosunku do prototypu, mieści się w obudowie zasilacza teleskopu TAL a układ połączeń jest tak przygotowany, że zachowana zostaje także możliwość zasilania silnika w typowy dla tego układu sposób tzn. wprost z transformatora bez możliwości korekty prędkości. Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami konstrukcji i rozwiązania to dajcie znać tu na forum bo Bartek obiecał zrobić parę zdjęć zmodyfikowanego zasilacza pokazujących co i gdzie trzeba przerobić. Własnoręczny koszt wykonania adaptera TAL/AstroPilot to ok. 20 PLN. Silnik sterowany za pomocą AstroPilota może być zasilany także z akumulatorów (12V) lub z instalacji samochodowej w terenie bez konieczności kupowania przetwornicy DC/AC. Jeden z kolegów obiecał dostarczyć mi silnik od teleskopu U i zapewne wkrótce opiszę ze szczegółami i ten przypadek.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.