Jump to content

półeczka przy teleskopie

Guest
 Share

Recommended Posts

Wymysliłem sobie własnie jedną rzecz która pewnie nie tylko mnie by się przydała , ale nie wiem do końca jak ją zrealizować w prosty sposób.

Chodzi mi o póleczkę która była by zamontowana do rury (nogi) od teleskopu , którą mozna by kręcic o 360 stopni w poziomie i składała by się ona z dwóch póleczek . Na górnej byłby notebook (aby było mało i krótkie kable do teleskopu i cyfrówki) na dolnej miejsce na okulary i inne akcesoria by było zawsze pod ręką.

Czy ktoś zrobił już cos takiego lub widział gdzieś w sieci podobne wynalazki bo chetnie wykonał bym sobie coś podobnego a nie bardzo wiem jak zrobić szczególnie częć która by się kręciła :) .

A może ktoś ma inne propozycje , bo te pułeczki na okulary z teleskopów platikowe są do niczego no a ja jeszcze chce tam dac notebooka !

Pewnie trzeba byłoby umieścić pierścień pod głowicą. Cholerka, siedzę w pracy - narysowałbym jak ja to widzę....ale de facto trzeba byłoby połączyć dwa pierścienie - mniejszy wchodzi w większy lub do większego dospawać z góry i z dołu pasemka z metalu [wtedy mniejszy pierścień siedzi w większym]; do większego spaw ramienia, które będzie podtrzymywało "tackę" z notebookiem. To tacki dospawać 2 pary "szluwek", przez puści się paski i dzięki którym komp nie będzie się zsuwał. Podobnie chyba jest w torbach na notebooki? Nie wiem czy rozwiązanie z pierścieniami jest ok...hmmmm...

tylko ten mniejszy pierścień musi być na tyle szeroki (chodzi o średnicę) by "wychodził" poza głowicę.

Guest leszekjed

Hmm....., ciekawie powiedziane, może dodasz jeszcze kilka szczegółow bo mi wyobraźni nie starcza. Wydaje się, że bez rysunku ani rusz.

L.J.

Takie bardzo wytrzymałe pólki są w sklepach ( notebook stoi pewnie i nie telepie się) z akcesoriami dla stomatologów ;D. Niestety, nie tanie, ale design i reszta bez zarzutu.

W ogóle to źle zacząłem koncepcję. Trzeba się najpierw zastanowić gdzie lepiej coś takiego montować : czy między montażem a statywem czy w górnej części statywu (na statywie)? I teraz czy w drugim przypadku wystarczyłoby "nałożenie" całego ramienia (waga notebooka i ramienia dociskałaby wystarczająco???) czy trzeba byłoby go unieruchamiać zestawem śrub...no i czy nie lepiej opracować mocowanie uniwersalne (tu mam na razie pustkę!).

Takie bardzo wytrzymałe pólki są w sklepach ( notebook stoi pewnie i nie telepie się) z akcesoriami dla stomatologów ;D. Niestety, nie tanie, ale design i reszta bez zarzutu.

A pamiętacie mocowanie do monitorów - takie ramię co się przykręcało do biurka! :)

Zostaje kwestia 360 st. czyli samego łączenia... :) PYTANIE WCIĄŻ ZASADNICZE (ułatwi pracę!) :

czy są zestawy do kupienia/zdobycia : łożysko w łożysku???

Chodzi ogólnie (mam rysunek, ale nie wiem, jak go machnąć na stronę) o to by mniejszy pierścień był unieruchomiony (czy to przez śruby czy wagą) a większy obracał się na nim; i właśnie do tego większego trzeba byłoby dospawać "ramię z tacką"...

Takich "ramion" jest w Media Markt do wyboru i koloru - ale ciężkie. Są niezłe tilty pod telefony ale chyba na notebooka za słabe.

U mnie w firmie gdzieś się walał (jak już go ktoś nie "pożyczył"...boss się nim bawił wcześniej...) Jak znajdę zobaczę czy jest coś warty i w razie czego tylko adres i podeślę...

W syncie jest pułka na okulary przymocowana do trzech nóg statywu nieruchomo. Notebooka na pewno uradzi. Ale wtedy okulary trzeba trzymać na klawieturze.

Wy tu na temat półeczki a ja w peirwszej chwili przeczytałem"Płeszka przy teleskopie" i sobie myślę, co w tym dziwnego ;)?

chcesz powiedzieć "P(ó)łeszka przy telskopie" ;D ;D ;D

całkiem fajnie to brzmi - trzeba przyznać ;D ;D ;D

Przemas

Projekt półeczki gotowy , teraz najgorsza część - realizacja.

U mnie spraw jest o tyle łatwiejsza że notebook który ma tam być to "super sprzęt" : IBM TP 560 (Pentium 133 , 40MB RAM , 810MB HDD , 12" TFT waga 1,3 kg) , dlatego półeczka bedzie mała : 30 x 23 cm i będzie miała dwa poziomy jeden na notebooka drugi na okulary i już myślę nad uchwytem do pilota Leszka (który jeszcze w drodze) :) .

Rozmawiałem wczoraj z moim sąsiadem (TOTALNA ZŁOTA RĄCZKA !) i obecał pomóc w realizacji , więc niebawem myślę że można będzie zademonstrować gotowy produkt.

A tak nawiasem mówiąc taki notebook pomimo słabych parametrów moim zdaniem jest wystarczający do wielu zastosowań i kosztuje naprawde małe pieniądze , bolało mnie że nie ma USB no ale QuickCam VC rozwiązał ten problem.

P.S.

Oskar - jesli pisał bym o Januszu P. to z dużej litery a nie z małej , błedy to ja robię ale bez przesady .

• 2 weeks later...

Tak więc póleczka gotowa. Dzięki mojemu nieocenionemu sąsiadowi, który zawsze służy pomocą i chce mu tu podziękować bo to nie poraz pierwszy a wiem że czyta czasem nasze forum.

Efekty naszej pracy można zobaczyć :

http://i-net.com.pl/graf/polka/

Są tam też zdjęcia pilota Leszka , niebawem więcej zdjęć i opis na mojej stronce. Taka półeczka to naprawdę genialny pomysł już mi się podoba :)

DSCN3943_.jpg

DSCN3952_.jpg

Guest Janusz_P.

O raju ja bym tego nie zostawiał bezobsługowo bo laptopik w polu rażenia tubusa i przeciwwagi teleskopu, uważaj Bartku, szkoda kompa :o

Guest leszekjed

Udało mi się w końcu opisać i umieścić na stronie ostateczne rozwiązanie napędu do silnika TAL z wykorzystaniem AstroPilota (www.lx-net.prv.pl/tal1.htm). Układ jest nieco odchudzony w stosunku do prototypu, mieści się w obudowie zasilacza teleskopu TAL a układ połączeń jest tak przygotowany, że zachowana zostaje także możliwość zasilania silnika w typowy dla tego układu sposób tzn. wprost z transformatora bez możliwości korekty prędkości. Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami konstrukcji i rozwiązania to dajcie znać tu na forum bo Bartek obiecał zrobić parę zdjęć zmodyfikowanego zasilacza pokazujących co i gdzie trzeba przerobić. Własnoręczny koszt wykonania adaptera TAL/AstroPilot to ok. 20 PLN. Silnik sterowany za pomocą AstroPilota może być zasilany także z akumulatorów (12V) lub z instalacji samochodowej w terenie bez konieczności kupowania przetwornicy DC/AC. Jeden z kolegów obiecał dostarczyć mi silnik od teleskopu U i zapewne wkrótce opiszę ze szczegółami i ten przypadek.

L.J.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.