Skocz do zawartości

moje mocowanie wtornego


kamil444

Rekomendowane odpowiedzi

Napisz moze jak duze i ciezkie lusterko bedzie na tym wisiec. Do jakiego teleskopu lustra , bo patrzac na avatar moge mylnie ocenic.

Slyszalem, ze silikon bardzo slabo chwyta na drzewo i moze sie lusterko odklejac.

Za bardzo nie umie powiazac jak regulacje dzialaja , czy bedzie mozliwosc krecenia lusterkiem na boki .

Pochylenie z 3 srubek to chyba jest na gornym krazku - jak sie domyslam ale moze nie trafilem,

Najprostsze i stabilne jest w fabrycznych telepach , moze podpatrz chocby w 76/700 .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem malunek na szybcika moze cos wyjasni, wydaje mi sie ze pomyslalem o wszystkim ale prosze o uwagi

co do drewnianego uchwytu na wtorniaka to tylko tester :szczerbaty:i nie wiem jeszcze z czego to zrobic lustereczko bedzie 65mm

post-1906-1149807534_thumb.jpg

post-1906-1149808687_thumb.jpg

Edytowane przez kamil444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edycja

Dopiero z opisu rysunku, ze gwint jest wewnatrz sruby widze mozliwosc podnoszenia lusterka , ale 3 boczne sruby z opisem gwint tylko do tej czesci radykalnie zmieniejsza zakres regulacji . Jak sruba M8 nie bedzie za sztywno to tez uda sie regulowac lusterkiem . Ale w krazku 2 musisz miec srube M8 wkrecona a nie wlozona bo calosc sie rozleci . Solidnie skrecasz do tej sruby 3 krazek a tylko wkladasz do 2 ? Choc na zdjeciu jest nakretka . Ale jak tam wszystko solidnie dokrecisz przed regulacja to nie wyregulujesz .

 

 

Najprosciej to zrob krazek co bedzie mocowany do pajaka z dziurka w srodku przez ktora bedzie przechodzic sruba wkrecana do walca scietego po skosie do ktorego klei sie lustro . Wkrecajac , wykrecajac ta srube reguluje odleglosc lusterka od pajaka . Bez problemu moge lusterkiem krecic prawo, lewo . Aby calosc zablokowac i moc dokladnie wyregulowac w krazku co mocjue do pajaka sa na brzegach 3 nagwintowane otwory co 120 stopni . Srubki co w te otwory wkrecilem opieraja sie o walec z lusterkiem i umozliwiaja dosc precyzyjnie wyregulowanie polozenia lusterka . Wczesniej trzeba ustawic jego wysokosc w wyciagu i tak aby "patrzylo" w wyciag . Srodkowa sruba gdy cala sie wkreci nie moze wychodzic poza obrys walca bo wtedy uszkodzi lusterko. Inne odwrotne wyjscie to z walca w srodku wychodzi sruba i mam nakretke na krazku przy pajaku . Najlepiej aby tym samym narzedziem mozna bylo krecic srubkami regulacyjnymi 3 z boku i srodkowa .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej konstrukcji musisz miec zapewnione trzy ruchy.

 

1. - obrot siedziska LW wokol osi - i widze, ze tu nie bedzie problemu.

2. - regulacja wysokosci siedziska LW - i widze, ze tu tez nie ma problemu.

3. - regulacja pochylenia siedziska LW - i tu nie mam pewnosci.

 

Jezeli masz zapewniony ruch przedstawiony ponizej to wszystko gra:

 

1.JPG

 

Rada:

 

Nie klej LW bezposrednio do drewna. Na drewno nalep jakis kawalek cienkiego alu pancernym klejem. Do aluminiowej plytki nalep jakikolwiek plaski kawalek szkla. Do szkla dolep silikonem LW.

 

Dlaczego tak? Drewno lubi wypic/wessac spoiwo kturym lepisz. Silikon itp. zostanie wchloniety w glab drewna i slabo zlapie. Jak zaradzic? Dolepic kawalek metalu jakims pancernym klejem, ktoremu to nie zaszkodzi. No ale teraz masz kolejny problem. Rozszerzalnosc cieplna. Szklo i metale maja rozne wspolczynniki rozszerzalnosci, klej bedzie mocno pracowal. Dlatego uzyj posredniego kawalka szkla. Co dwie pracujace warstwy kleju to nie jedna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drugi krazek jest przykrecony zapomnialem narysowac nakretke :Boink: 3krazek jest przykrecony na oringach

tak zeby byl sztywny ale mial mozliwosc pochylania sie na boki sruba m8 ale krazek ma otwor 10mm. wydaje mi sie ze gwint na srubach regulujacych jest wystarczajacy jezeli wszystko ustawie w miare prosto na pajaku to katy korekty powinny byc niewielkie. a czy w twoim mocowaniu podczas regulacji pionowej, lusterko nie obraca sie razem ze sruba?

ja wlasnie mialem ten problem i dlatego zrobilem "prowadnice" na tych srubach regulacyjnych

Edytowane przez kamil444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cz nr. 4 jest tak tylko na probe teraz mysle zrobic to z tarnamitu ale dopiero jak dostane zwierciadlo glowne i zmierze dokladnie jego ogniskowa i bede wiedzial na 100% jakiej dlugosci to zrobic tak zeby srodek regulacji pionowej wypadl mi na ognisko 70mm poza obrys celi bo tak mi pasuje.

jeszcze zapytam jaki stopien regulacji :huh: +/- w mm powinien miec wyciag dla ogniskowej 1500 moze wiesz?

zrobilem wyciag z obiektywu zenitowskiego

ale tam zakres ruchu to tylko ok 1cm :angry: i chyba nic z tego nie bedzie

post-1906-1149844647_thumb.jpg

post-1906-1149844663_thumb.jpg

post-1906-1149844682_thumb.jpg

Edytowane przez kamil444
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraca sie - nakredka ciagnie srube. Obracam nakretke a siedzisko LW trzymam lapa. Prymitywne i upierdliwe ale spelnia zadanie.

 

PS. Ja nie zrobilem swojego siedziska, kupilem gotowca. Doradzam, bo widzac jego wady mam w glowie kilka pomyslow.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cz nr. 4 jest tak tylko na probe teraz mysle zrobic to z tarnamitu ale dopiero jak dostane zwierciadlo glowne i zmierze dokladnie jego ogniskowa i bede wiedzial na 100% jakiej dlugosci to zrobic tak zeby srodek regulacji pionowej wypadl mi na ognisko 70mm poza obrys celi bo tak mi pasuje.

jeszcze zapytam jaki stopien regulacji :huh: +/- w mm powinien miec wyciag dla ogniskowej 1500 moze wiesz?

 

Ognisko wyprowadz na 3 - 2,5 cm ponad gorna krawedz wyciagu w najnizszej pozycji i bedzie caca.

 

PS. musisz miec minimum 5-6 cm. calkowitej regulacji jezeli chesz sam dziergac wyciag. Ognisko musisz miec min. 2cm ponad najnizsym polozeniem wyciagu. Okulary roznych konstrukcji maja naprawde dziwne upodobania do pozycji w stosunku do ogniska. Roznica miedzy LV 2,5mm a ploslem AK 40mm u mnie wynosi ok. 4cm wysuwu!

 

Podkreslam - ognisko MUSISZ miec min. 2 cm ponad krawedzia wyciagu w "najnizszej" pozycji.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj na forum ogloszenie kupie wyciag 1,25" . sadze, ze do 35 zl jakis sie znajdzie .

Po tuningu powinien pasowac.

W razie czego w DO sa po 99 zl 2" nowki.

Z mocoaniem lusterka i regulacjami to przemysl . Im prostsze tym lepiej, czesto rosa tam siada.

Srubka w srubce zardzewieje. Srodkowa sruba reguujesz wysokosc a zewnetrnymi usztywniasz i dokladniej ustawienie LW regulujesz. Tak jak Hans pisal reka LW przytrzymasz aby sie niekrecilo jak wysokosc regulujesz, potem jak juz boczne srubki zalapia o walec to nie trzeba trzymac, najwyzej po ich poluznieniu troche przekrecisz .

Jak bedziesz kolimowal telep to najpierw musisz ustawic srodkowy otwor w pajaku aby byl nad znacznikiem lustra . Potem regulujesz LW , kolimujesz LG -glownym i potem znowu regulujesz LW i kolimujesz LG i sprawdzasz i ewentualnie znowu . Sadze, ze min 2 razy w tej petli trzeba regulowac gdy od podstaw ustawialo sie LW i kolimujesz telep. Jak telep bedzie swiatlosilny to nie zapomnij o przesunieciu lusterka podczas klejenia - offset czy podobnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tą odległością (wysuwem wyciągu). Przy twoim rozwiązaniu z pierścieniami - jak ci braknie wysuwu dokręcisz jeden więcej. Ja w poprzednim teleskopie też zrobiłem wyciąg z obiektywu Zenit. Działa bez zarzutu, nawet zrobiłem do niego motofocusa i działa rewelacyjnie i bezluzowo. Im masz ognisko bliżej ścianki tubusu tym lepiej. Możesz mieć mniejsze LW (mniejsze zakrycie LG) i większe pole widzenia co jest ważne zwłaszcza przy robieniu zdjęć.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tą odległością (wysuwem wyciągu). Przy twoim rozwiązaniu z pierścieniami - jak ci braknie wysuwu dokręcisz jeden więcej. (...)

Pozdrawiam Piotr G.

 

Piotrze nie zgodze sie. 1 cm przesuwu to stanowczo za malo. Gdzie indzie ostrza plossle, gdzie indziej lantany, gdzie indziej orthosy, gdzie indziej szerokasy... i zakres tych niefokalnosci to ok. 40mm.

Wkrecanie pierscieni w wyciag w trakcie obserwacji to nie jest chyba zbyt fortunny pomysl - moim zdaniem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans nie o to chodzi. Wszyscy wiemy, że masz rację, ale jeżeli ktoś jest na etapie projektowania i ma ograniczone fundusze to musi się opierać na tym co ma w zasięgu ręki. Jak się dobrze przemyśli sytuację w fazie projektowania to można tak dopasować tulejki do okularów żeby po zmontowaniu ognisko trafiało w ognisko z tolerancją 10mm.

 

Pozdrawiam Piotr G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje Piotrze za Twoje podejscie do sprawy, Hans Tobie tez dzikuje za cenne uwagi , bo oto panowie pojawilo sie nowe swiatelko w tunelu - jezeli wyciag wyciaga za malo to trzeba wyciagnac wiecej z jego podstawy! otoz zamierzam wykonac "patent" na regulowana podstawe wyciagu, juz moja w tym glowa.

jezeli chodzi o fundusze: kazda zlotowke, ktora uda sie zaoszczedzic na samodzielnym wykonaniu tego gdzie lepiej paluchow nie wtykac przeznaczam na optyke, poza tym rozwiazywanie problemow przynosi nieocenione korzysci z dalszej motywacji do dzialania a wydaje mi sie o to w ATM-ie powinno chodzic.

termin mnie nie goni. wpadnie cos grosza to kupie material, jest czas wolny to zrobie sobie projekt, znowu jest czas wolny to zrobie sobie"prototyp", zrobilem "prototyp" to lepiej pokaze chlopakom z forum ,moze wykryja jakis defekt i do poprawki. z wolnym czasem to u mnie kiepsko i zadko goszcze na forum ale dzieki chlopaki za pomoc. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniskowa ma byc 1500, lustereczko 65 mm ? To lustro okolo 300 mm . O ile faktycznie budujesz telep z podobnym lustrem to szkoda kasy na polsrodki , szybko bedziesz je zmienial . Minimum to wyciag 2" z DO za 99 zl. I jest to poza dyskusja.

Co do pajaka i mocowania lustra , Hans ostatnio tym sie bawil i ma swieze doswiadczenie , oraz sprawdzone rozwiazanie .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.